Monday ,01 March 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги (page 8)

Младински лиги

Преглед на есенски дел! Кадетите на Будимир и Станковски тотално доминираат во сите параметри

bu

Tимот на Будимир и Станковски, црвено-црниот кадетски тим Вардар Јуниор ја заврши есента како „лидер“ во групата-1. Момците дојдоа до „Есенска круна“ на доминантен начин, на сите шест мечеви дојдоа до високи победи. Доминацијата е максимална, победувавме со огромни разлики, на секој дуел на полувреме одевме со предност без исклучок па бројките кои ги остваривеме се помалку зачудувачки. Овој тим е ... Read More »

Девет вардарци се најдоа на поширокиот список на новоформираната ракометна селекција на играчи родени 2004 година и помлади

vardarfans-spsiok

Раде Стојановиќ и Кирил Атанасовски, кои се селектори на генерацијата ракометари родени 2004 година и помали одбраа 46 играчи кои треба да се појават на првиот собир, кој е закажан на 14.декември во спортската сала во населбата Автокоманда. Од овие ракометарки ќе се склопува новата младинска ракометна селекција, а бројката ќе опаѓа кога ќе почнат да се играат подготвителни натпревари ... Read More »

Преглед за постигнатото оваа есен на пионерите, момците на Зенга со максимални 27.бода се „Есенски прваци“

z

Пионерскиот состав на РК Вардар е предводен од Зоран Петковски-Зенга, момците издоминираа во оваа лига и покажаа дека се прв фавориот за титулата во Македонија. По девет кола ние сме максимални, на сите мечеви дојдовме до победа. Често триумфите беа високи и рано остварени,  на сите девет меча  помеѓу двете полувремиња ние заминувавме со предност на одмор што само дополнително ... Read More »

Дузина вардарци настапија за кадетските репрезентации на Македонија

413-660x330

Kaдетските селекции на Македонија (А,Б) вчера одиграа натпревари на меѓународниот турнир организиран во Скопје од страна на РФМ. Црвено-жолтите забележаа победа над Бугарија и пораз од Србија. Дузина вардарци настапија во двете селекции. МАКЕДОНИЈА (A) – БУГАРИЈА     31:22 (16:12) МАКЕДОНИЈА: Ацевски(8 одб.), Стојановски (2 одб.), Крстевски 3, Тодевски 3, Илиески 3, Фидановски 4, Ташевски 1, Грујевски 1, Ташев 7, Спасовски ... Read More »

Јуниор лига: Победи за момците на Преспа, Будимир и Седмерец во ген.2008/09

2108

Кај момците во генерација 2008/09 тимовите на Преспа Вардар, РК Вардар Седмерец и РК Будимир Вардар дојдоа до нови победи на вчерашните дуели во Вардар Јуниор лигата. Екипата на Опш.Кисела Вода  Вардар  беше совладана од РК Преспа Вардар со минимални 13-12. Се играше рамноправно со неколку изедначувања се до 4-4. Потоа тимот од Ресен поведе со 6-4, Преспа успеа на ... Read More »

Две победи за Будимир и по една за Ангели и Урдаревски во ген.2007/08 на мечевите од Јуниор лигата

11-2

  Вчера во спортскиот центар Јане Сандански во Скопје се играше ново коло во ракометната Вардар Јуниор лига. Кај момците во генераија родени 2006/2007 се одиграа следните мечеви: РК Будимир во првиот меч го совлада тимот на РК  Филип Вардар од Прилеп со резултат 22-16. Скопските момци уште на почетокот беа во предност, на пауза заминаа со два гола повеќе, ... Read More »

(ФОТО) Одиграни првите натпревари во новото коло од ракометната „Јуниор Лига“

naslovna

Денес во С.Ц. Јане Сандански започна ново коло во ракометната „Јуниор Лига“. Во големата сала утрово се одиграа два натпревари во машкиот дел кај генерацијата родени 2008/09 година. На првиот дуел се сретнаа екипите на РК Филип и Кисела Вода, кој заврши со нерешен резултат 16:16. Во текот на целиот натпревар гледавме израмнета игра, на кој и двете екипи се ... Read More »

Младинска ракометна лига: Вардар одигра реми со Струга, Вардар Јуниор со службена победа против РК Преспа

101

Младинците на РК Вардар, избраниците на Зоран Петковски-Зенга одиграа реми 29-29 во последното есенско коло. Пионерите на Вардар одиграа нерешено со младинскиот тим на Струга. Дуелот започна изедначено, двата тима постигнаа по еден гол за почетни 1-1. Екипите постојано беа блиску една до друга. Беше 2-2 па 3-3, противникот  се одлепи на 3-5, но ние  изедначивме  на 5-5. До 8-8 ... Read More »

Со нова убедлива победа, пионерите на РК Вардар го завршија есенскиот дел од сезоната со максимален број на освоени бодови

pionerite-na-vardar-so-pobeda-i-vo-mladinska-konkurencija-22785-660x330

Пионерите на ракометниот клуб Вардар со победа го завршија есенскиот дел од сезоната. Во рамките на својата група 3 од пионерската лига, утрово избраниците на Зоран Петковски убедливо ја совладаа екипата на Рисови. Немавме никакви проблеми да славиме на овој дуел, а самиот податок што домашниот тим во првото полувреме постигна само два гола, говори за случувањата на теренот. Вардар ... Read More »