Thursday ,22 October 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 30)

Кошарка

Кошарка: Вардар ја „спушти завесата“ на успешната сезона со ревијален дуел на стручниот штаб и шампионките од ЖКК Вардар

62122707_460012868079574_750121196502122496_n-1

Кошаркарскиот клуб  Вардар ја заврши натпреварувачката сезона 2018/2019, успешно. Момците во сениорска лига ја исполнија целта, односно обезбедија директен опстанок во елитата. Кај девојките имаше  многу причини за задоволство оваа сезона, тие го одбранија купот и потоа направија исчекор плус. Дојдоа до титулата „детронизирајќи“ го Бадел по пола деценија владение. Вчера и официјално беше „спуштена завесата„ на оваа сезона. По ... Read More »

(ФОТО) Вардар М16 е Шампион на Македонија, Атанасов е прогласен за МВП

61600037_2095719684061891_8824615345969954816_n

Викендов во Спортскиот центар “Јане Сандански„ се одгигра завршниот Ф-4 турнир во кошаркарска конкуренција за момци до 16 години. Учесник на истиот беше црвено-црниот тим, момците на Вардар успеаа да дојдат до најсјајниот медал на овој собир. KK Вардар е шампион во генерацијата М-16. Во полуфиналето на “мегдан“ искочивме со домаќинот тимот на МЗТ Скопје, тим кој го добивме со 14 ... Read More »

Пет кошаркари од Вардар се најдоа на списокот на Радуловиќ за селекцијата У20

37327820190513

Стручниот штаб на репрезентацијата до 20 години (мажи), на чело со селекторот Дарко Радуловиќ денес (1. јуни, 2019 години) ќе означи официјален старт на подготовките за Европското првенство (дивизија Б) кое претстојното лето ќе се одигра во Португалија. На списокот има пет имиња од црвено-црниот кошаркарски колектив. Селекторот излезе со списокот на кошаркари кои задолжително треба да се појават во ... Read More »

(Фотогалерија) Голема беше радоста, крунисани девојките од ЖКК Вардар

19

Избраничките на Жаклина Стојановски се на седмо небо, по освојувањето на титулата во македонската лига со 3:0 против големиот ривал Бадел. Триумфот на мечот во “Кале“ дојде со резултат   79:65 во третиот меч од финалната плеј-оф серија. По победата голема беше радоста, во продолжение погледнете ги среќните лица на црвено-црните хероини и доделувањето на заслуженото злато. Read More »

“Кралицата“ на кошарката со нова МВП награда, Наков “крунисана“ по Купот и во лигата

ca

Дојде и тој ден во женската кошарка по пола деценија владение, Бадел е тргнат од престолот. ЖКК Вардар успеа покрај тоа што три години во Купот го фрлаше во очај ривалот и во првенството да му ја одземе титулата. Сега девојките на Жаклина Стојановска се апсолутни владетели со освојување на “двојната круна“. Вардар има одличен тим, кој го краси тимска ... Read More »

ЧЕСТИТО ЛАВИЦИ! ЖКК ВАРДАР Е ШАМПИОН НА МАКЕДОНИЈА, БАДЕЛ НЕМОЌЕН ПРЕД НАЛЕТИТЕ НА ХРАБРИТЕ ДЕВОЈКИ НА СТОЈАНОВСКИ

img_20190530_214914_172

Шампиони… Конечно падна Бадел. Избраничките на Жаклина Стојановски се на седмо небо, по освојувањето на титулата во македонската лига со 3:0 против големиот ривал Бадел, со победата 79:65 во третиот меч од финалната плеј-оф серија. Вардарки го симнаа од престолот петкратниот шампион и најтрофејна екипа во македонската женска кошарка, а доминацијата ја најавија со освојувањето на Купот, во Гевгелија, трет ... Read More »

Кошарка: Вардарците Ташковски и Величковски повикани за селекцијата М18 која ќе се подготвува за ЕП

37327820190513

Репрезентацијата до 18 години претстојниот понеделник ќе означи почеток на официјалниот дел од подготовките во пресрет на Европското првенство (дивизија Б) за што ќе се подготвува во периодот што следи. Првиот тренинг на оваа репрезентација ќе се одржи в понеделник (3. јуни) во спортската сала „Градски Парк“ во Скопје со почеток во 10:00 часот наутро. На списокот повикани има место ... Read More »

ЖКК Вардар домаќин на Бадел во четврток, водиме 2-0 и со победа ние сме Шампиони

zkk

ЖКК Вардар може да ја прослави двојната круна веќе за два дена, на 30.мај (четврток) го играме треттиот дуел од финалната серија против Бадел. Веќе водиме со убедливи 2-0 и само една победа ни е потребана во следните три меча да бидеме шампион. Се надеваме дека девојките на Жаклина Стојановска веќе при првата “меч топка“ ќе  ја решат дилемата. Дуелот ... Read More »

Вардар М15 се закити со “бронза“ на завршниот Ф-4

thumbnail-6-750x330

Викендов во  спортскиот центар „Јане Сандански“ се одигра завршниот Ф-4 турнир на најдобрите четири кошаркарски машки екипи до 15.години. Учество на истиот зема и КК Вардар М15. По поразот во полуфиналето од Академија ФМП (64:80), на натпреварот за трето место убедливо го поразивме Феникс 2010 (77:41) и го освоивме бронзениот медал за сезона 2018/19. Одличната и борбена игра на нашите момци, агресивната ... Read More »

Лавици! ЖКК Вардар поведе со 2-0 над Бадел, “двојната круна„ е на дофат, шампионот е немоќен

99-2

ЖКК Вардар градби кон двојна круна, по победата во Купот во домашната лига веќе водиме со 2-0. Во гости триумфиравме кај Бадел во вториот дуел. Вардарки одигаа мотивирано и со плус дваесет победија во гости,  на нивни терен им одржавме лекција. Се играше борбено во првиот период, нашите дами парираа на домаќинот кој беше решен да  изедначи во оваа серија. ... Read More »