Wednesday ,17 January 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 30)

Кошарка

Генерациите на КК Вардар победнички овој викенд.

10982393_596789240453480_2220360082537384601_n

Сите млади генерации на КК Вардар кои се натпреваруваат во младинските лиги,забележаа победи во викендот кој помина. М20 Вардар-Работнички 70-65 М18 Вардар-Борец Баскет 103-70 М16 Вардар-А. ФМП 70-55 М14 Колибри-Вардар 71-75 М13 МЗТ-Вардар 38-81 М12 Драчево-Вардар 09-97 Read More »

Андреј Ников за Вардарфанс:Првата фаза од првенството ни помина одлично.

10922065_10152693531393935_520158444_n

Младинците на КК Вардар М-14 по првата фаза од првенството се наоѓаат на второто место на табелата,забележувајќи 5 победи и еден пораз.Единствениот пораз го доживеа од својот најголем конкурент екипата на Работнички на гостински терен.Иако водеа во поголем дел од натпреварот,сепак на крај несреќно изгубија. Резултатите по првиот дел од сезоната: 1 коло: Работнички-Вардар 88:85 2 коло: Вардар-Колибри 115:30 3 ... Read More »

Иван Ников:Задоволен сум од постигнатите резултати на целиот тим.

10904390_10152693530593935_415259040_n

Кошаркарскиот клуб на Вардар генерација 2000 беа учесници на турнир во организација на IBC basketball Белград,каде го освоија второто место.На турнирот учествуваа 10 екипи поделени во три групи.Првите три места ги освоија екипи од Македонија Скопје. Квиско (прво место), Вардар (второ), Јуниор (трето). Резултатите на Вардар во групата се следниве: 1.  Партизан-Вардар 76:92 2.Вардар –Квиско 55:44 3.Спорт Кидс-Вардар 58:71 1/2 Вардар – MNE ... Read More »

Комбат 87 верна сенка на КК Вардар

combat

Комбат е верна сенка на тимот КК Вардар и ги следи секогаш и во прва и сега во трета лига, еве неколку основни податоци за групата. Истата  е формирана 1997 година на северната трибина на градски стадион со една Цел : Вардар 100% чиста Вардарова група. Слоганот на групата беше The Pride of Skopje кое набргу поради ставот да не се фокусираат ... Read More »

Младинските школи гордост на КК Вардар

у-19

Вардар има со што да се пофали за разлика од судбината на сениорскиот тим во млади категории ситуацијата е далеку порозова . Младинските школи се гордост на КК Вардар. Вардар е најтрофејниот тим во Македонскиот младински кошаркарски куп со освоени 4 титули во 6-те изданија на младинскиот куп. Тука се надоврзуваат 4 младински трофеи во првенството во последните 7 сезони, ... Read More »

Комбат 87 – Пароли

qq

Неодминлив декор на мечевите на КК Вардар е и нивната навивачка група Комбат 87 . Тие верно во солидна бројка го следат својот миленик на сите домашни мечеви без разлика на рангот на натпреварување дали е тоа Првата или годинава Трета лига каде се единствена навивачка група во истата . На гостинските натпревари се трудат , но заради познатите причини ... Read More »

КК Вардар со само еден пораз во есенскиот дел (резултати)

kk logo

Во третата кошаркарска лига на Македонија учествуват 7 екипи , Вардар успеја да оствари одлични резултати со победа над 5 конкурента и со само еден пораз .Вардар ја почна сезоната подоцна со стартот на второто коло  бидејќи во првото коло беше слободен  и тоа со тесен пораз од 69-67 со тимот на Ангели  . Во следните 5 кола Вардар по ... Read More »

КК Вардар лидер во третата лига

b

КК Вардар на зимска пауза по завршувањето на есенскиот дел заминува како лидер на табелата во третата лига во која за жал се натпреварува годинава се натпреварува  . Вардар е првопласиран со 11 бода и скор од 5 победи и 1 пораз во есенскиот дел од третата Македонска кошаркарска лига.Исти скор на втората позиција има и тимот на Академија ФМП ... Read More »

КК Вардар историјат !

kk logo

Кошаркарскиот клуб Вардар е формиран во истата 1947 година кога е формирано нашето спортско друштво, како негова кошаркарска секција на 27 јули 1947. КК Вардар е најстариот кошаркарски клуб во Македонија КК Вардар игра во Третата македонска кошаркарска лига и своите натпревари ги игра во СРЦ Кале. Вардар во последните 10-тина години има создадено одлични играчи, но повеќето набрзо потпишувале ... Read More »