Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 50)

Кошарка

КК Вардар утре конечно со прв меч сезонава, домаќини сме на ТФТ

kk-vardar

Викендов ќе се одигра само еден натпревар од шестото коло во Првата лига, и тоа меѓу KK Вардар и ТФТ. Ова за црвено-црните е прв настап сезоната, тие во изминатите пет кола поради позитивни од Ковид-19 не одигаа ниту еден дуел. КФСМ немаше многу избор мораше да одложи пет мечеви. Дел од клубовите имаат позитивни на Ковид-19, дел имаат членови ... Read More »

ЖКК Вардар триумфално кај МЗТ Скопје за лидерска позиција

zkk

Зад нас  е 2.коло во женската сениорска кошаркарска лига, кое делумно се играше изминатиот викенд. Во дуел од втората рунда во групата-Исток каде што се натпреваруваат девојките на Жаклина Стојановска гостувавме кај тимот на ЖКК МЗТ Скопје Аеродром. Нашите дами, од ЖКК Вардар влегоа како фаворит во средбата и ја оправдаа улогата. Во сите четири периода доминиравме и од дел ... Read More »

ЖКК Вардар во 2.коло гостин на девојките од МЗТ Скопје

zkk

Пред девојките на Жаклина Стојановска овој викенд е вториот предизвик во Првата женска кошаркарска лига. ЖКК Вардар ќе атакува на втора победа за одличен старт на првенството, во 1.коло во „Кале“ ја совладавме екипата на Пробаскет, со резултат 100:47. Во второто коло сме гости на тимот на ЖКК МЗТ Скопје Аеродром, напреварот е предвиден за задутре, недела 29/11/2020. Истиот ќе започне ... Read More »

ЖКК Вардар започна со висока победа

zkk

Конечно започна женската кошаркарска сениорска лига. Вардар во првото коло од сезоната 2020/21 ја пречека екипата на Пробаскет. На дуелот одигран во малата сала при СРЦ Кале го совладавме тимот од Кавадарци. Ние бевме подобар ривал во сите четири периода и победивме со повеќе од 50 поена предност. Девојките на Жаклина Стојановска триуфираа со резултат 100-47. Read More »

Конечно стартува женската кошаркарска лига, Вардар на мегдан со Пробаскет

2011-baner-prva-liga-zeni

Овој викенд ќе започнат натпреварите во Првата лига-жени од сезоната 2020/2021. И тоа со една екипа помалку од предвидените 14. Во последен момент, своето учество во друштвото на најдобрите женски екипи го откажа екипата на Патриот 2016 од Делчево. Во групата „Исток“ ќе се натпреваруваат екипите на: Баскет КАМ, ЖКК Куманово, Крива Паланка, ЖКК МЗТ Скопје Уни Банка, ЖКК Вардар и ... Read More »

Среќен роденден Пејковска

received_388299242372496

Денес свој роденден прославува играчот на женскиот кошаркарски тим “Вардар’, Пејковска Ивона. Редакцијата на Вардар фанс и посакува успех со црвено-црните и здравје. СРЕЌЕН РОДЕНДЕН ИВОНА! Read More »

Денес се игра 2.коло во Првата лига, мечот Пелистер-Вардар со нов термин

kk-vardar

Денес ќе се одигра 2.коло во македонската најдобра кошаркарска лига. Од предвидените шест ќе се играат пет, имено натреварот меѓу Пелистер и Вардар е одложен поради позитивни на Ковид-19. Црвено-црните и во 1.коло не настапија па овие напревари ќе ги играат во друг термин. 2КОЛО МЗТ Скопје Аеродром – Кожув Гостивар – Работнички Куманово – МЗТ Скопје Унибанка Пелистер – Вардар ... Read More »

КК Вардар: Вршиме упис на момци и девојки од 6 до 14 години

kk-vardar

Кошаркарскиот клуб „Вардар“ во земјава е познат како најдобра академија за создавање на млади кошаркарски надежи. Црвено-црните имаат на располагање кадар кој е стручен за работа со истите, доволно објекти и желба за истото. Истите имаат нови уписи, за детално информирање во продолжение плакатот за уписи: Read More »

Две вардарки на списокот за квалификациите за ЕВРО2021

2710-mkd-zenski-grupna

Согласно со календарот на ФИБА, на турнирот во Рига, нашата женска сениорска репрезентација ќе одигра два натпревари Селекторот на нашиот женски сениорски национален тим, Владимир Ѓоровиќ го објави списокот на 24. кошаркарки на кои ќе смета за претстојните натпревари од квалификациите за Евробаскетот 2021 година. На списокот се две девојки од ЖКК Вардар. Согласно со календарот на Светската кошаркарска федерација, ... Read More »

Дамите почнуваат на 21.ноември, ЖКК Вардар домаќин на Пробаскет

zkk2

По дузина одложувања, недефинирање на почетниот датум кошаркарската федерација на Македонија начелно има датум за старт на женскиот кошаркарски шампионат. Раководството на федерацијата одлучи првото коло од новата натпреварувачка сезона 2020/2021 да се одигра на 21. ноември. Девојките на Жаклина Стојановска, ЖКК Вардар се одамна подготвени за битка, тие тренираат од почетокот на август. Ние оваа сезона сме во групата ... Read More »