Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 70)

Кошарка

Пет младински дуели ги очекуваат екипите на КК Вардар (распоред)

9h-660x330

Викендов младите кошаркарски екипи на Вардар ги очекуваат нови предизвици, вкупно пет меча се на програмата. Ќе одиграме четири дуели кај момците, тимот на М15 е слободен ова коло. Кај дамите играме еден натпревар во генерација М16. Ова е распоредот за дуелите кои не очекуваат: М18: ФМП-ВАРДАР 16/11/`19 ( 11-00, Сала: М.Херои) М16: Куманово-ВАРДАР 16/11/`19 ( 13-30 Сала: Економско) М15: ... Read More »

Кошарка: Пелистер гостин во Кале, шанса за втора победа на црвено-црните

kk-vardar

КК Вардар по пет кола во сениорската кошаркарска Прва лига има четири пораза и една победа. Во рамки на викендов, кога ќе се игра шесттото коло коло имаме прилика да дојдеме до втора победа оваа сезона. На црвено-црните им гостува тимот на КК Пелистер од Битола, екипа која има идентичен скор досега и која со квалитетот е ривал за надигрување. ... Read More »

Сениорките заминаа за Германија, во составот се вардарките: Деловска, Петрушевска и Пејковска

44970420191113

Нашата женска сениорска репрезентација рано утринава замина за Нердлинген, Германија каде утре ќе го одигра првиот натпревар од „првиот прозорец“ од циклусот на квалификации за Европското првенство 2021. Селекторот  на Македонија, Владимир Ѓоровиќ заедно со својот асистент Срѓан Дамњановски одбраа дванаесет кошаркарки кои ќе ги бранат националните бои. Дел од оваа селекција се и три црвено-црни девојки, капитенот на ЖКК Вардар, ... Read More »

(ФОТО) Три победи за младите екипи на КК Вардар овој викенд

9h

Младите екипи на КК Вардар одигаа три домашни дуели, во сите три меча кои викендов се играа во малата сала при СЦ “Кале“ дојдовме до успех.  Кај, КК Вардар М15 гостуваше ланскиот шампион, Дино Баскет. Момците на Бојан Христовски доминираа во целиот дуел, победата дојде со висока разлика, резултатот беше 102 : 61 за вардарци. Победа остави и генерацијата 2004 ... Read More »

Вардар гостува кај КК Куманово

kkk

Викендов во најквалитетната машка кошаркарска конкуренција, Првата лига ќе се одигра новото, петто коло. Во истото црвено-црните момци на Радуловиќ ќе гостуваат во Куманово кај истоимениот машки кошаркарски тим од тој град.  Натпреварот кој ќе се игра во салата „Перо Наков”- Куманово е закажан за во сабота,(09/11/2019) со почеток од 17-00 часот. Судиската правда ќе ја делат: Златевски А, Митровски З. ... Read More »

(ФОТО) Ѓоровиќ „прозиваше“, дузина вардарки во сениорската А-селекција

10036520191105

Нашата женска сениорска репрезентација идната седмица ќе одигра два натпревара, први во рамки на квалификацискиот циклус за Европското првенство закажано за 2021 година. Селекторот на црено-жолите дами,  Владимир Ѓоровиќ заедно со Срѓан Дамњановски, ги прозиваше сениорките кои одговорија на повикот. Сениорската репрезентација ќе биде комплетирана викендот што следи по приклучување на кошаркарките кои се натпреваруваат надвор од рамките на државата. ... Read More »

Кошарка: Три гостински победи на младите вардарови екипи

aaaaaaaaaaaaa

Викендов ширум земјава стартуваа младинските кошаркарски шампионати. Вардаровите екипи одигаа неколку дуели во ова прво коло од сезоната 2019/2020 година.  Дојдовме до три триумфа на почетокот, две машки екипи и една женска забележаа успех во соочувањето со противниците. Интересен факт е дека сите три дуели кои ги добивме ги одигравме како гости. Постигнатите резултати се следни: М-15(м) ФМП- ВАРДАР 78 ... Read More »

ЖКК Вардар се „прошета“ низ Делчево, висока победа со 64 поена кај Клубски П.

zkk

Вчера во рамки на 3.коло од Првата лига, женскиот кошаркарски тим Вардар гостуваше во Делчево. Девојките на Жаклина Стојановска ја совладаа екипата на Клубски Патриот 2016 со високи 64.поени предност, победата дојде со резултат 26-90. Веќе по првата четвртина црвено-црните дами најавија дека единствено прашање на вчерашниот меч е колкава ќе биде разликата на крајот. По првите 10.минути водевме со 6-22, ... Read More »

Шест девојки од ЖКК Вардар повикани за сениорската селекција

simona2-660x330

Нашата женска сениорска репрезентација претстојниот понеделник (4.11.2019) ќе означи почеток на подготвителниот период за квалификациите за Европското првенство 2021. На списокот повикани за Македонија има дури шест вардарки, кои повеќе од заслужено се најдоа на истиот. Репрезентативките ќе тренираат во големата сала на Кале сè до 13. ноември кога ќе заминат за Германија каде и против кого ќе го одиграат ... Read More »

КК Вардар домаќин на Гостивар

kk-vardar

На програмата во Првата македонска кошаркарска лига овој викенд е новото, четврто коло. KK Вардар по двата воведни домашни порази успеа во 3.коло како гостин да го совлада тимот на МЗТ УНИ Банка со резултат  75:95. Во ова викенд коло ние сме домаќини по третти пат во четири кола, на гости ни доаѓа тимот на КК Гостивар од истоимениот град. ... Read More »