Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 90)

Кошарка

Вардар одигра досега шест меча со селекциите М12 и М14 на “Балканската младинска лига“

11111-660x330

Од петокот до денес, 17.02.2019 се оддржува и вториот од четирите предвидени турнири како дел од Balkan Youth Basketball League (BYBL), а домаќин на М12 е Ботевград , додека за М14 е Сливен (Бугарија). Црвено-црниот кошаркарски тим настапуваат  со две селекции на овој настан. Ова се постигнатите резултати по два одиграни дена. М14 Сливен-ВАРДАР 73:75  М14  Балкан-ВАРДАР  83:62  М14 ВАРДАР ... Read More »

(ФОТО) Рекреација и чист воздух на Водно за сениорите на КК Вардар

52020918_1603853859747008_4983095003271135232_n

Сениорите на кошаркарскиот клуб Вардар овој викенд се слободни. Тие немаа место на Купот на Македонија кој воедно и се одложи па така овој викенд немаа предвидено натпревар.  Слободниот викенд го искорисија за подобрување на кондицијата. Тие се искачија на Водно со цел подобрување на кондицијата пред продолжувањето на првенството. Read More »

Пет меча за младите кошаркарски надежи на Вардар овој викенд

aaaaaaaaaaaaaaa

Кошаркарскиот клуб Вардар овој викенд ќе одигра пет меча во младинските лиги. На програмата се четири дуели кај момците и еден натпревар кај дамите. Само на два натпревари сме домаќини во малата сала при СРЦ “Кале“ во Скопје. Ова е распоредот: М18 ВАРДАР-Феникс 2010 09/02/19 12-0ч. М16 Мега Спорт-ВАРДАР 10/02/19 14-00ч. М15 Шкупи-ВАРДАР 09/02/19 14-00ч. М14 ВАРДАР-Гостивар  10/02/19 17-30ч. М18 (ж) Про ... Read More »

Распоред за дуелите на КК Вардар М12 и М14 на турнирот во Бугарија

1111

Викендов (15-17.02.2019) се оддржува и вториот од четирите предвидени турнири како дел од Balkan Youth Basketball League (BYBL), а домаќин на М12 е Ботевград , додека за М14 е Сливен (Бугарија). Црвено-црниот кошаркарски тим ќе настапи со две селекции на овој настан. Ова е распоредот за дуелите кои ќе се одиграат: М12  ПЕТОК 15.02.2019 12:00 / Балкан – Буба Баскет ... Read More »

МКФ: Купот ќе се игра во април, 1/2-фин. ЖКК Вардар-Работнички закажано за 13/04/2019, финалето ден потоа

zkk-seniorki

Откако вчера првенствено Македонската кошаркарска федерација излезе со информација дека Купот на РМ кој требаше да се игра од денес со недела е одложен, потоа дополнително беше утврден новиот термин. Во информацијата до јавноста на “куќата на копарката“ се вели: Завршниот турнир од Купот на Република Македонија ќе се одигра во средината на април откако денеска беше одложен поради сообраќајната ... Read More »

ЖКК Вардар нема да го брани Купот викендов, МКФ го одложи завршниот турнир

a9-660x330

Женскиот кошаркарски клуб Вардар требаше овој викенд да ја брани Куп титулата во женска кошаркарска конкуренција. Поради новонастанатата состојба во земјава и деновите на жалост федерацијата го одложи завршниот турнир. Во информацијата поставена на нивната официјална веб-страница се вели: Трагична сообраќајна несреќа синоќа ја зави Републиката во црно. четиринаесет лица го загубија животот меѓу кои и млад кошаркар од клубот ... Read More »

Финалето од Купот со пренос на МТВ, 1/2-финалната битка на ЖКК Вардар со Работнички низ видео стрим

95711720190211

 ЖКК Вардар е актуелен бранител на Куп-трофејот во Купот на Република Македонија. Црвено-црните имаат две титули по ред, и двете ги освоиа во големото финале против Бадел. Поодамна е дефиниран термините за 1/2-финалниот дуел и евентуалното финале за црвено-црните дами. Ние сме фавориити во мечот за обезбедување финале против ЖКК Работнички. Ден 2. (16. февруари, 2019 година САБОТА) 12:00 Бадел 1862 – Струга ... Read More »

(Фотогалерија) Викендов се одигра првото пролетно коло од Младинската кошаркарска лига “Вардар„

51321713_371683226945085_3507169005699858432_n

Викендов  во малата сала при Спортскиот центар “Кале“ во Скопје се одигра четврттото коло односно, првото оваа 2019 година во Младинската кошаркарска лига “Вардар„. Младите надежи одигаа голем број на дуели,  во продолжение дваесетина фотогафии од ова прво пролетно коло. Read More »

Деловска, капитенот на ЖКК Вардар: Ќе направиме се да ја одбраниме титулата во Купот

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Нашиот, ЖКК Вардар е актуелен бранител на Куп-трофејот во Купот на Република Македонија. Црвено-црните имаат две титули по ред, и двете ги освоиа во големото финале против Бадел. Екипа која најверојатно и годинава ќе биде наш ривал во мечот за пехар. Во 1/2-финалето ќе играме со тимот на ЖКК Работнички. Благој Трифуновски, претставник на Вардар- Женската кошарка нема многу публика, но се ... Read More »

ЖКК Вардар триумфално в гости кај Крива Паланка, за прво место на табелата

111

Вчерашната  победа на сениорките на ЖКК Вардар против екипата на Крива Паланка, го запечати првото место на табелата. Секоја победа е значајна, посебно кога ова е последен натпревар пред завршницата на Куп натпреварите, кои следниот викенд ќе се одиграат во Гевгелија. Црвено-црните дами успеаа да одиграат натпревар во кој целосно доминираа, постојано водевме речиси двојно во однос на домаќините на оваа ... Read More »