Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 120)

Кошарка

Кошарка: Резултати од Вардар младинска лига одиграна овој викенд

28055752_168090433971033_2758206614781887118_n

Овој викенд се одигра второто пролетно коло во кошаркарската  Вардар младинска лига. Дуелите се играа во малата сала при спортско рекреативниот центар “Кале“ во Скопје. На програмата беа   само три натпревари, ова се постигнатите резултати:   Генерација 2005 КК МВП Скопје – КК Ангели 53:41 КК МВП Скопје: Поповски 8, Стевановски 3, Сибиновски 6, Ѓоргевски, Петковски, Шуњевиќ 4, Головски 8, Савов ... Read More »

(ВИДЕО) Вардарки повторно го “преслушаа“ Бадел во Куп финалето

24

 Во реприза од ланското Куп женско кошаркарско финале,  кошаркарките во црвено-црниот тим без мака ги совладаа противничките од Бадел 1862 и го задржаа Куп-трофејот во своите клупски витрини. Вардарки со триумф во овој дуел го одбранија насловот.  За најдобар стрелец прогласена е Славица Наков (Вардар), додека за најкорисен играч признанието повторно замина во рацете на Едина Муса (Вардар). Од финалето може да погледнете видое ... Read More »

(Фотогалерија) Викендов се одигра ново коло во младинската кошаркарска лига “Вардар“

27972787_168090623971014_1441198158513719754_n

По зимската пауза, овој викенд се одигра второто пролетно коло во кошаркарската  Вардар младинска лига. Дуелите се играа во малата сала при спортско рекреативниот центар “Кале“ во Скопје. Во продолжение фотографии од мечевите кој се играа изминатиот викенд во Скопје. Read More »

(ФОТО) Голема радост по одбрана на пехарот, покрај “златото“ во рацете на црвено-црните дами и поединечните награди, МВП за Муса и најдобар стрелец за Наков

0

Втора година по ред, кошаркарките на Вардар царуваат на Куп-натпреварувањето. Во реприза од ланското финале,  кошаркарките во црвено-црниот дрес без мака ги совладаа противничките од Бадел 1862 и го задржаа Куп-трофејот во своите клупски витрини. За најдобар стрелец прогласена е Славица Наков (Вардар). додека за најкорисен играч признанието повторно замина во рацете на Едина Муса (Вардар). Голема беше радоста по дуелот ... Read More »

Муса: Девојките покажаа дека вредиме и дека можеме да ја одбраниме титулата од минатата година

mus1

Девојките на Вардар го одбранија Купот и заслужено се радуваа на нова титула, вчера “црвено – црните” девојки го надиграа во целост тимот на Бадел и заслужено победија. По натпреварот Едина Муса и тренерот на Вардарки, Срѓан Дамјановски изјавија: “Секако дека очекувавме да победиме. Бевме многу мотивирани, се фокусиравме на тимска игра, на сите ситници. Девојките покажаа дека вредиме и дека ... Read More »

БРАВО КРАЛИЦИ! Девојките на ЖКК Вардар го победија големиот фаворит Бадел и го одбранија Куп трофејот

x6

Нашите “Кралици“ од  ЖКК Вардар втора година по ред му се радува на трофејот во Купот на Македонија. Тие  во финалето кое се одигра во салата „Јасмин“ во Кавадарци со 72-50 (36-26) славееа над  ривалот во македонската кошарка ЖКК Бадел. Браво лавици наши, кои повторно ко и лани покажавте како се бори со далеку побогат и поекипиран состав во големото финале, лани ... Read More »

ЖКК Вардар се пласираше во финалето на Купот

Кошаркарките на Вардар се пласираа во уште едно Kуп финале и ќе го бранат трофејот од тимот на Бадел, попладнево “црвено – црните” девојки сосема очекувано убедливо го победија тимот на ЖКК Пелистер со резултат 84-33 (30-20). Уште од самиот старт Вардар поведе и не го испушти водството, по првата четвртина нашите девојки имаа предност од 11-7, во вториот период ... Read More »

(ФОТО) Табели по 5.коло во младинската кошаркарска лига “Вардар“

4

По зимската пауза се одиграа пет дуели   од 5.коло во кошаркарската  Вардар младинска лига. Дуелите се играа во малата сала при спортско рекреативниот центар “Кале“ во Скопје. Во продолжение табелите во трите генерации по овие изминати пет кола. Read More »

Кошарка: Вардарки во сабота со почеток од 14-30ч. го играат 1/2фин. од Купот против Пелистер

bas

Нашата национална селекција во женска сениорска конкуренција вечерва во  салата “Пала Равица“ во Павија  со почеток во 18часот и 30минути ќе го одигра вториот натпревар во евроквалификацискиот циклус, во рамки на вториот прозорец против Италија. По овој дуел  на црвено-жолтата селекција во која има и три вардарки следен предизвик во женската кошарка е националниот Куп овој викенд. Финалниот турнир од Купот ... Read More »

(Фотогалерија) Се одигра 5.коло во младинската кошаркарска лига “Вардар“

10

 Во неделата  по зимската пауза се одиграа пет дуели   од 5.коло во кошаркарската  Вардар младинска лига. Дуелите се играа во малата сала при спортско рекреативниот центар “Кале“ во Скопје. Во продолжение фотогафии од дуелите, резултатите може да ги најдете на нашиот сајт- овде! Read More »