Home > Останати спортови > Кошарка > БРАВО КРАЛИЦИ! Девојките на ЖКК Вардар го победија големиот фаворит Бадел и го одбранија Куп трофејот

Нашите “Кралици“ од  ЖКК Вардар втора година по ред му се радува на трофејот во Купот на Македонија. Тие  во финалето кое се одигра во салата „Јасмин“ во Кавадарци со 72-50 (36-26) славееа над  ривалот во македонската кошарка ЖКК Бадел. Браво лавици наши, кои повторно ко и лани покажавте како се бори со далеку побогат и поекипиран состав во големото финале, лани беше изненадување годинава веќе традиција да “паѓа“ бадел во Куп дуелот.

Вардарки имаа одличен шутерски старт  тие поведоа со 0-8, а потоа и со 5-15 во текот на првата четвртина. Истата ја завршивме во наша корист со предност од 10-21. На паузата Вардар имаше двоцифрена предност, 36-2) која ја држеше цело второ полувреме.  На пет минути пред крајот, позитивата достигна и плус 21, кога поведовме со  61-42, али у тука не беше крајот следеше  нова серија од 10-0 на Вардар се одлепи на трисеет плус, 72-4.

x7

Искусната Славица Наков, која ги постигна дури 12 од стартните 24 поени на екипата, таа имаше скор од 20 поена на крајор.  Едина Муса имаше 16 поена и дури 9 скока. Кај  Бадел, Лазареска и Димова дадоа по 11, додека Стојановска заврши со 10 поени.