Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 130)

Кошарка

Нов пораз на Вардар во финалната серија

kosarka-vardarfans-660x330

Кошаркарките на Вардар го доживеаа и вториот пораз во финалната серија против тимот на Бадел. Вчера нашите девојки како домаќини беа високо поразени од тимот на Бадел со резултат 45-78. Со овој пораз, Вардар си ги сведе шансите за титулата скоро на минимум. Уште една победа им е потребна на кошаркарките на Бадел да се промовираат во старо-нови шампиони на ... Read More »

(ВИДЕО) Со кош во последните секунди, Вардар дојде до предност од 2-0 против Работнички

kkvardar-m20

Кошаркарите на Вардар м-20 стигнаа до многу значајна победа во финалната серија против екипата на КК Работнички. Вчера во СЦ. “Кале” (мала сала), нашиот “црвено – црн” тим во еден многу драматичен натпревар, славеше победа над Работнички со кош во последните секунди од натпреварот. Работнички имаше напад за победа, но топката ја одзедоа нашите играчи, Митков биеше пред звукот на ... Read More »

Бадел поведе со 1-0 против Вардар

zkk-21-660x330

Вчера започна финалната серија кај девојките. ЖКК Вардар како гостин беше убедливо поразен од тимот на Бадел 1862. Девојките на Вардар на овој натпревар беа немоќни да сторат нешто повеќе. Овој меч домашната екипа го доби со убедлив резултат од 68-45. Домашната екипа во текот на целиот натпревар беше повкалитетен тим и заслужено славеше победа над “црвено – црните” девојки. Ова ... Read More »

Голема победа на КК Вардар М20 на гостински терен за водство од 1-0

Кошаркарите на Вардар до 20 години започнаа одлично во финалната серија против фаворизираниот тим на Работнички. Вчера нашите играчи како гости, во салата Градски парк го совладаа домашниот тим на Работнички со резултат 63-74. Со оваа победа, нашите надежи направија голем брејк на гостински терен. Сега нашиот тим на следниот меч ќе биде домаќин и ќе има можност да поведе ... Read More »

Кошарка! Вардарки веќе во среда гостуваат кај Бадел во првиот меч од финалната серија

Кошаркарките на Вардар се пласираа во финалето на кошаркарската лига, минатата недела нашите девојки во “мајсторката“ која се играше  во малата сала во СЦ. “Кале” ја прекечаа екипата на МНА Кожувчанка од Кавадарци. Откако во овој решавачки натпревар девојките на Вардар триумфираа со резултат 66-51 си  “закажаа“ финале со Бадел.  Сега девојките на Вардар пред себе ќе имаат уште еден тежок ... Read More »

Кошарка! Вардаровиот “бисер“ Лука Савичевиќ прогласен за “МВП“ на турнирот во Италија

На силниот интернационален турнир “РХО Интернационал митинг-2017“ кој се играше во Италија настапуваше нашиот кадетски состав. Нашите момци одиграа храбро на овој турнир и настапија во големото финале, каде повеќе од заслужено се закитија со “сребро“ на овој турнир.  Во овој натпревар противник ни беше фавориот, Емпорио Армани, екипа  која беше бранителот на златото од лани. Момците во финалето   беа ... Read More »

ЖКК Вардар се избори за финале!

Кошаркарките на Вардар се пласираа во финалето на кошаркарската лига. Нашите девојки вчера во малата сала во СЦ. “Кале” ја прекечаа екипата на МНА Кожувчанка од Кавадареци. Овој решавачки натпревар девојките на Вардар го добија со резултат 66-51. Во текот на целиот меч нашиот тим беше подобар противник и заслужено се радуваше на победа и пласман во финалето. Сега девојките на ... Read More »

Шест играчи од КК Вардар повикани на селективен тренинг до 20 години

Вкупно шест играчи од КК Вардар се најдоа на списокот на 34 повикани кошаркари од страна на тренерското трио Мирко Петрески, Дарко Радуловиќ и Драган Миленковиќ. Сите овие кошаркари ќе се борат за место во националниот состав до 20 години. Селективниот тренинг ќе бида одржан в недела со почеток во 9:00 часот. Тренингот ќе се одржи во спортксата сала на Вардар (мала ... Read More »

Кадетите на КК Вардар “сребрени“ на турнирот во Италија, пехарот “избега“ за 2 поена

Генерацијата 2002, односно кадетите на кошаркарскиот клуб Вардар учествуваа на силен маѓународен кошаркарски турнир во Милано, Италија. Тие  успеаа да направат подвиг и да обезбедат пласман во големот финалето кое се играше вчера. Во овој натпревар противник ни беше фавориот, Емпорио Армани. Тој тим  беше бранителот на златото од лани, до кое дојде и оваа година. Нашите момци одиграа храбро на ... Read More »

(ВИДЕО) Девојките од ЖКК Вардар, Муса и Јоловиќ гости во емисијата “Македонија денес“

Девојките  од Кошаркарски клуб “Вардар”,  Едина Муса и Драгана Јоловиќ беа гости во емисијата „Македонија денес“. Поводот на гостувањето на нашите девојки во Телевизија 24 е освојувањето на трофејот на Лимак Купот на Република Македонија кој воедно беше и прв од ваков тип за клубот како и претстојната борба за историски пласман на клубот во финалето од годинашниот Плејоф. Кошаркарите ... Read More »