Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 140)

Кошарка

КОШАРКА! Девојките на Вардар триумфално низ Битола, со победата над Пелистер се зацврстивме на втората позиција

ПОБЕДНИЧКО СЕЛФИ!

Вчера на програмата во женската кошаркарска лига беше новото коло, во истото во петтиот дуел за црвено-црните девојки остваривме нов триумф. Женската екипа на  Вардар гостуваше во Битола кај домашната екипа на ЖКК Пелистер и однесе гостинска победа со резултат  52-57. Со овој триумф врзавме четири од четири победи во низа и по првиот пораз во 1.коло со шампионот Бадел ... Read More »

Кошарка: Нов пораз на Вардар

kosarka-kk

КК Вардар доживеа уште еден пораз. Вчера, нашите момци загубија од тимот на КК Кожув со резултат 73:49. Нашите кошаркари, како и на минатите натпревари, “потклекнаа” во третата четвртина. Првата, нашиот тим ја загуби тесно со резултат 1715. Во втората исто така нашиот тим загуби, овој пат со шест поени разлика. Домаќинот клучната предност ја направи во третата четвртина. Во ... Read More »

КОШАРКА! Девојките на Вардар наредија три победи, “падна“ МНА Кожувчанка, во недела дерби со Пелистер на гости

zkk-660x330

Девојките на женскиот кошаркарски тим Вардар дојдоа до третата последователна победа во лигата во мечот со  екипата на МНА Кожувчанка  од Кавардарци. Дуелот се играше во среда, на 7.12.2016 во малата сала при спортско рекреативниот центар “Кале“. Цревено-црните девојки дојдоа до триумф со “пет плус“ поени , односно со резултат 76-71. По одиграните четири кола ние сме второпласиран тим со 7 ... Read More »

Кошарка: Вардарци на крај попуштија и загубија од Фени

kosarka

КК Вардар доживеа уште еден пораз во кошаркарската елита. Вчера нашите момци на домашен терен беа поразени од КК Фени Индустри со резултат 54:59. Ова беше најдобриот натпревар за нашите играчи во оваа сезона. Момците на Кочов беа многу блиску до сензација, односно триумф над големиот фаворит, но, натпреварот го загубија во последната минута. Вардарци првата четвртина ја добија со ... Read More »

КОШАРКА! Вардар во сабота го пречекува Фени, Комбат повикуват на масовност слават 5-години

15241183_1617708395197258_56652062680018617_n

Кошаркарите на Вардар овој викенд ќе го одиграат четврттото коло во Првата лига. Во сабота на 3-ти декември во малата сала при спортско рекреативниот центар “Кале“ го пречекуваме тимот од Кавадарци екипата на КК Фени Индустри. Мечот е закажан со почеток во 19-00 часот. Навивачите на црвено-црниот кошаркарски колектив повикуваат на масовност бидејќи тие воедно прославуваат  5-години од своето постоење, ... Read More »

ЖКК Вардар викендов слободни, следен меч со МНА Кожувчанка

zkk

Викендов на програмата е новото коло во женската кошаркарска лига, сепак црвено-црните девојки овој викенд нема да настапат бидејќи поради непарниот број на женски прволигаши секое коло еден тим е “слободен“. Токму ова коло таа улога му припадна на ЖКК Вардар. Девојките на  Вардар изминатиот викенд имаа  гостување во Струга кај тимот на ЖКК Струга 2009, тој меч   нашите ... Read More »

Кошарка: Вардар поразен од Работнички

kosarka-kk

КК Вардар го доживеа и третиот пораз во кошаркарската лига. Вечерва нашите играчи беа поразени од големиот фаворит Работнички на гостински терен со резултат 92:65 (52:38). Вардарци првиот дел не го одиграа толку лошо. И на овој натпревар главен проблем во нашата игра беа техничките грешки кои изнесуваа над 20 и на овој меч. Првата четвртина помина секако во знакот ... Read More »

Резултати од кошаркарските генерации на Вардар

kosarka

Викендов се одиграа нови натпревари во младите категории од кошаркарските генерации. КК Вардар овој викенд настапи со генерациите: М-20, 18, 16 и 14. Изминатиов викенд кошаркарските надежи забележаа победи, додека пак некој беа и слободни. Ви пренесуваме дел од резултатите кои ги имаме, од другите генерации сеуште чекаме резултати на официјалната страна на КФМ. М-20:  ФМП Академија – Вардар / М:18: Вардар ... Read More »

КОШАРКА! Работнички-Вардар низ директен пренос на МТВ, утре во 18-30ч.

15171257_1616514735316624_8929833386496186723_n

Во среда на програмата во македонската машка кошаркарска лига е новото, третто коло од сезоната 2016/2017. Во истото нашиот црвено-црн кошаркарски машки колектив е гостин, ние гостуваме во салата “Градски парк“ кај најтрофејниот македонски кошаркарски тим во историјата, КК Работнички. Вардарци се млад тим кoj доби шанса дополнително да биде член на Првата лига оваа сезона. Ние во првиот меч ... Read More »

КОШАРКА! Падот во третата четвртина беше кобен за пораз од Пелистер на вардарци

vardarfasn-kk-660x330

Вчера во малата сала при спортскиот центар “Кале„ се одигра натпревар од второто коло во Првата машка кошаркарска лига во кој Вардар беше домаќин на битолски, КК Пелистер. Нашиот пад во играта за време на  третата четвртина и одличниот американец во редовите на зелено-белите, Фил Хокинс на гостите им ја  донесе првата победа сезонава, а нас првиот пораз дома. Битолчани победија со ... Read More »