Thursday ,20 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 60)

Кошарка

Утре во „Кале“ нови натпревари од младинската кошаркарска лига „Вардар“

84835010_614697525976986_1146493347314008064_o

Утре, сабота (29/02/2020) во малата сала при СРЦ “Кале“ ќе се одигра нова рунда од младинската кошаркарска лига “Вардар’. На програмата се седум мечеви во неколку старосни категории. Распоредот за 3.коло( 2.дел) изгледа вака:   09:00 Вардар Скопје – Албатроси Виница (2009/10) 10:15 Уни Баскет Велес – Албатроси Виница (2007/08) 11:30 Риниа Куманово – МВП 1 Скопје (2009/10) 12:45 Риниа ... Read More »

М16: Момците во дербито подобри од КК Работнички, дамите денес гостуваат во Струмица

kk-m16

Двете селекции до 16 години на кошаркарскиот клуб Вардар, вчера и денес имаат натпревари од своите лиги. Момците вчера беа домаќини, дамите денес гостуваат во ова коло. Избраниците на Љупчо Илчевски, КК Вардар М16  (генерација родени до 2004 година) вчера во малата сала при Срц “Кале“ ја пречекаа екипата на КК Работнички. Во дерби дуелот на двата скопски ривали ние ... Read More »

Дербито Бадел-ЖКК Вардар на програмата во петок

zkk

Минатиот, викeнедов на програмата беше 13.коло во Првата сениорска кошаркарска  лига кај дамите. Во ова 2.коло од вториот дел требаше да се одигра дербито кое е клучно за лидерското место Бадел-Вардар. По барање на домаќинот, екипата на сино-жолтите мечот доби нов термин. Натпреварот ќе се игра, задутре на 28/02/2020 (петок) во салата “Независна Македонија“. Дуелот е закажан со почеток во 19 часот и ... Read More »

Кошарка: Вардар М18 на 3.место на табелата по крајот на првата фаза

9999999999999-660x330

Во последното, 14. коло, многу полесно од очекувањата, Партизан Водно Санс излезе како победник во дуелот со МЗТ Скопје Аеродром (92:69), за позицијата број 2. Онаа првата ја потврди Феникс 2010 со убедлив триумф кај Чаир 2030 (63:25).  Вардарци се третти по оваа  прва фаза, во 1.коло од следната фаза ние сме домаќини на „фенерџијата“ тимот на КК Чаир. Согласно ... Read More »

Капитенот на ЖКК Вардар, Деловска: Во дербито со Бадел одиме на гостинска победа за потврда на лидерското место

111111111111111-660x330

ЖКК Вардар по 12 кола со 24.бода е лидер на табелата, ни следи овој петок дерби дуел со тимот кој е зад нас на табелата и најсериозниот конкурент за пехарот екипата на Бадел 1862. Дуелот е закажан за на 28/02/2020 со почеток во 19-20 часот во салата “Независна Македонија“. По ова гостување многу работи ќе бидат познати, за напомена на првиот ... Read More »

Три победи за младите кошаркари овој викенд, Вардар М16 го доби дербито со Феникс 2010

87455202_2300675253566332_3904865694361059328_o

Викендов се одиграа три меча во младинските машки кошаркарски лиги во кои настапија надежите на КК Вардар. Црвено-црните момци забележаа победи кај генерациите: М14, М15 и М16.  Највпечатлива победа беше на момците до 16.години кои го добија дербито со Феникс.  РЕЗУЛТАТИ: М14: Вардар-Баскет Кам 86:32 М15: Вардар-Ангели 91:46 М16: Вардар-Феникс 68:64 Read More »

Резултати од вчерашните мечеви во младинската кошаркарска лига “Вардар

85249689_614697629310309_6590965329638195200_n

Викендовсе игра треттото коло од младинската кошаркарска лига „Вардар’. Мечевите ќе се играат на позната локација, нашата сала при СРЦ “Кале“ (мала сала). Ова се резултатите постигнати на вчерашниот натпреварувачки ден: Резултати ТРЕТО КОЛО Прв Дел Борец Баскет Велес – Квиско Баскет Скопје (2005/06) 36:49 Крсте Мисирков Куманово– Свети Николе (2005/06) 84:20 Квиско Баскет Скопје – Риниа Куманово (2003/04) 72:63 Крсте Мисирков ... Read More »

Мечот Бадел-Вардар одложен за 28.февруари

simona2-660x330

Викeнедов на програмата е 13.коло во Првата сениорска кошаркарска  лига кај дамите. Во ова 2.коло од вториот дел требаше да се одигра дербито кое е клучно за лидерското место Бадел-Вардар. По барање на домаќинот, екипата на сино-жолтите мечот е одложен. Истиот доби нов термин, натпреварот ќе се игра на 28/02/2020 (петок) во салата “Независна Македонија“. Дуелот е закажан со почеток во ... Read More »

Викендов во „Кале“ ќе се игра 3.коло од младинската кошаркарска лига “Вардар“

24068091_116158252497585_4765562815102765170_n

Викендов ќе се одигра треттото коло од младинската кошаркарска лига „Вардар’. Мечевите ќе се играат на позната локација, нашата сала при СРЦ “Кале“ (мала сала). Дуели ќе има во сабота и недела, ова е распоредот за првиот натпреварувачки ден: ТРЕТО КОЛО – прв дел, сабота 22.02.2020 09:00 Борец Баскет Велес – Квиско Баскет Скопје (2005/06) 10:15 Крсте Мисирков Куманово– Свети ... Read More »

КК Вардар: Апелираме до сите компании да ги искористат бенефитите на „спортски ваучер“ и да го помогнат спортот

87029654_2297989560501568_3778756078636892160_o

Денес на официјалната страница на црвено-црниот кошаркарски колектив беше поставено соопштение.  Објавата на кошаркарскиот клуб Вардар ви го пренесуваме во целост: Kошаркарските колективи кои со гордост го носат името Вардар го изразуваат задоволството што системот кој што пред две години го презентираше m Агенцијата за млади и спорт, наречен спортски ваучер ги дава предвидените резултати. Особено радува фактот што доделувањето ... Read More »