Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 62)

Кошарка

Девојките на Наков и Деловска, Вардар М16 се сретнаа со Рилски Спортист

zkk-m16-3

Денес, ЖКК Вардар М16 го започна настапот на силен меѓународен турнир во Унгарија. Девојките кој ги предводи Наков Славица на која и асистира капитенот на првиот тим Деловска Симона го имаа првиот меч. Ние на средбата со бугарскиот тим, на турнирот  “Basketgirls Superchallengе”, Рилски Спортист одигравме три одлични периода, бевме поразени по слабата последна четвртина. Одигравме целосно рамноправно во првиот период ... Read More »

Преглед! Младите кошаркарски екипи на Вардар, во сите категории се на врвот од табелите

82592032_2277405989226592_4313628946080989184_o-660x330

Преглед  на резултатите и табелите во младинските кошаркарски лиги во земјава. КК Вардар е една од најдобрите младински кошаркарски школи во Македонија, тоа се пресликува и во постигнатите резултати и местата на табелите. Црвено-црните како по првавило се во врвот во своите конкуренции.     М-18-МАЖИ- ПРВА ЛИГА РЕЗУЛТАТИ 11.КОЛО Вардар – МЗТ Скопје 1   88:62 Работнички – Куманово 61:57 ... Read More »

Кошарка: Темелковски втор „скокач“, Невеш трет „крадец“ на топки во лигата

hh2-660x330

По крајот на 14.коло во Првата кошаркарска лига во земјава, федерацијата ги постави статистичките индивидуални топ-5 табели за лични постигнувања. Вардаровите играчи се во три категории, најдобар скокач, најдобар “крадец“ на топки и највеќе изгубени топки. Вака изгледаат тие три категории и постигнувањата во нив: СКОКОВИ 1.Д.Мареро (Кожув)        7          63       9.0 2.С.Темелковски (Вардар)        12       98       8.17 3.А.Лонг (Академија ФМП)      9          ... Read More »

(ФОТО) КК Вардар со ген.2007/08 настапи на турнир во Белград

kk2

Кошаркарскиот клуб Вардар со својата селекција родени 2007 и 2008 година зема учество на силен меѓународен кошаркарски младински турнир во Белград, Србија. Младите вардарци имаа шанса да напредуваат со настапот на истиот. Како што извесуваат од клубот на својата официјална страница, учество на овој настан земале 18 екипи од цела Европа. Помеѓу нив и звучни имиња како што се тимовите ... Read More »

Вардар гостува кај КК Пелистер во меч од 15.коло

kk-vardar

Викендов на програмата во машката кошаркарска Прва лига ќе биде 15.коло од сезоната 2019/2020. Во истото момците на Радуловиќ гостуваат кај тимот на КК Пелистер.  Вардар на 8.ми фебруари (сабота) ќе биде гостин во Битола, дуелот со зелено-белиот ривал е закажан со почеток во 18:00 часот. Натпреварот во салата “Боро Чурлевски“ ќе го судат: Мијалковски, Јанков и Михајловиќ. По одиграни 14.коло ние сме ... Read More »

(ВИДЕО) Рондинели за посилен ЖКК Вардар, канаѓанка е нова вардарка

rondineli

ЖКК Вардар е одличен во оваа сезона има 11 победи од исто толку мечеви, но и покрај тоа додатно се засилува за да ја одбрани двојната круна во домашната кошарка. По паузата помеѓу двете полусезони во строј е легендарната Славица Наков, а сега тимот се засили и со една кошаркарка од странство. Нов член на составот предводен од Жаклина Стојановска ... Read More »

ЖКК Вардар М16 ќе настапува на турнир во Унгарија

zkk-m16

Вардаровите  девојки до 16 години, утре заминуваат за Унгарија каде што за прв пат ќе земат учество на турнирот “Basketgirls Superchallengе”. Кошаркарските надежи на ЖКК Вардар М16, предводени од Наков Славица ќе земат учество на настанот кој по шести пат се организира, а за нашите девојчиња ова е прво меѓународно искуство. Вкупно ќе учествуваат 8 тимови, поделени во две групи, ова е ... Read More »

ЖКК Вардар се врати на врвот од табелата

zkk

Ова коло во женската прволигашка конкуренција донесе еден дерби дуел. Оној „Под Кале“, каде актуелниот бранител на тоитулата, екипата на Вардар го дочека тимот на Струга 2009. И без проблеми го совлада, славеа девојките во „црвено-црна“ комбинација со високи (77:51), и повторно се вратија на првото место на табелата. Поразот на стружанки го истористија кошаркарките на Бадел 1862 кои без ... Read More »

КК Вардар М18 го доби дербито со МЗТ, победи и за момците и девојките во М16 лигите

9999999999999

Вчера три млади екипи на кошаркарскиот тим Вардар одиграа мечеви, на сите дуели дојдовме до победа. Во дербито кај момците во лигата до 18.години, црвено-црните се сретнаа со тимот на КК МЗТ Скопје. Вардар успеа да одигра на ниво, доминираше во средбата со младите „штркови“ победувајќи со 26.поена предност. Триумфот дојде со резултат 88-62. Во другите два меча остваривме уште ... Read More »

Вардар водеше на полувреме, поискусниот КК Куманово триумфираше во финишот

kk-vardar

Вардар во дуел од 14.коло ја пречека екипата на КК Куманово. Во еден динамичен меч поискусниот тим дојде до победа во самиот финиш, црвено-црните испуштија предност од осум поена која ја имаа на полувремето. Првиот период беше израмнет, нашите момци се бореа за секоја топка со ривалот, па успеаа со минимални 22-21 да го добијат првиот период. Одличната игра беше ... Read More »