Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 61)

Кошарка

ЖКК Вардар ја има најдобрата одбрана и лидерското место во Првата лига

zkk

Овој викенд се докомплетира 12.коло, односно првата рунда од вториот круг во женската кошаркарска Прва Лига. Повторно девојките на Жаклина Стојановска се на врвот како и на секој пресек во оваа сезона 2019/2020. Актуелните бранители на пехарот девојките на ЖКК Вардар се единствен тим во лигата без пораз, односно имаме 12/12 досега. Лидерското место апсолутно го заслуживме во целост. Она ... Read More »

Сите црвено-црни дами со триумфи викендов, ЖКК Вардар М18 ја совлада Струга

ff

Вчера, во малата сала при СРЦ “Кале“ и последната, највозрасната младинска женска кошаркарска екипа на Вардар одигра дуел. Исто како и помладите колешки тие дојдоа до победа, треба да напоменеме дека овој викенед сите млади тимови на дамите заклучно со сениорскиот предводен од Жаклина Стојановска триумфираа. ЖКК Вардар М18 беше домаќин на тимот на Струга 2009 од истоимениот град. Ние ... Read More »

ЖКК Вардар го совлада Трокал и се врати на врвот на табелата

zkk-2

Во заостанатиот дуел од 12.коло, тимот на ЖКК Вардар ја пречека екипата на Трокал. Девојките на Жаклина Стојановска имаа лесна задача на дуелот во “Кале“ каде што беа фаворити и ја оправдаа улогата. Доминиравме во сите четири периода, победивме со 43.поена повеќе. До 12-тата победа во исто толку одиграни дуели дојдовме со резултат  81-38. На табелата ние сме лидери по 12.кола, ... Read More »

Кошарка: Четири победи за младите екипи на Вардар

d2-2

Вчера во малата сала “Кале“ машките и женските црвено-црни кошаркарски тимови одиграа четири дуели. На сите натпревари успеавме да дојдеме до високи победи. Дамите имаа три победи, момците забележаа еден триумф, резултатите изгледаат вака: М14 КК Вардар- Про Баскет 94 17 М14 ЖРК Вардар- Чаир  34-01 М14  ЖКК Вардар- Про Баскет 37 23 М16 ЖКК Вардар- ЖКК Трокал 87-44 Read More »

ЖКК Вардар во недела го пречекува Трокал

zkk2

Минатата недела се одиграа повеќе од дуелите кој беа дел од 12.коло во првата женска кошаркарска лига. Дуелот на избраничките на Жаклина Стојановска беше одложен, сега е познат новиот термин на одигрување. ЖКК Вардар ќе ја пречека екипата на Трокал во недела, 16/02/2020 во малата сала при СЦ “Кале“. Дуелот е закажан со почеток во 17-00 часот. Судии на истиот ... Read More »

(ФОТО) Мелиса дебитираше за ЖКК Вардар на тест-меч со Приштина

dg3

Вчера во малата сала при СЦ „Кале“ во Скопје, девојките на Жаклина Стојановска одиграа пријателски меч со тимот на КК Приштина. ЖКК Вардар беше домаќин на тимот од соседно Косово во пријателски тест-натпревар. Дуелот на кој резултатот беше во втор план, пред се беше собирањето меѓународно искуство за вардарки, го добија гостинките со резултат 63-71. За црвено-црниот тим дебитираше новото ... Read More »

Кошарка: Вардарецот е најдобар скокач во Првата лига

57153-3-5d34c14174103

Минатиот викенд се одигра 15.коло во Првата македонска кошаркарска лига. По крајот на истото на официјалната страница на кошаркарската федерација на Македонија беа објавени поединечните статистички топ-5 категории. Ние повторно имаме двајца момци кои остануваат во истите. Нивеш е во најдобрите пет “крадци“ на топки и понатаму, но Славчо Темелковски успеа да избие на врвот на табелата кај скокачите. СКОКОВИ ... Read More »

Девојките од Вардар М16 го „платија данокот на неискуството“, на деби меѓународниот настап два порази по пресврт

7676

 Девојките од тимот на ЖКК Вардар М16, го играат својот прв меѓународен турнир, засега збираат искуство и одлично се снаоѓаат на нивното деби на меѓународна сцена. Дамите кој ги предводи Наков Славица на која и асистира капитенот на првиот тим Деловска Симона  вчера одигаа две средби на турнирот  “Basketgirls Superchallengе” во Унгарија. Покажаа дека има “крв“ во нив иако забележаа порази, за напомена на полувреме на ... Read More »

КК Вардар повторно испушти предност на полувреме, Пелистер не совлада со пресврт

kk-vardar-1

КК Вардар гостуваше во Битола кај тимот на Пелисер, во меч со две различни полувремиња ние бевме поразени. Момите на Радуловиќ водеа во првиот период, сепак искуството и подолгата клупа беше на страна на домаќинот. Одигравме одлична прва четвртина за секоја пофалба, доминиравме во сите аспекти на кошаркарската игра и со дури 12.поена повеќе ја завршивме истата (18-30). На одмор ... Read More »

КК Вардар: Рондинели е засилување за одбраната на „двојната круна“

rondineli-640x330

ЖКК Вардар е одличен во оваа сезона има 11 победи од исто толку мечеви, но и покрај тоа додатно се засилува за да ја одбрани двојната круна во домашната кошарка. Нов член на составот предводен од Жаклина Стојановска е и канадската интернационалка со италијански пасош Мелиса Рондинели. По тој повод на официјалната страница на клубот вчера излегоа со потврда, во истата се вели: ... Read More »