Home > Останати спортови > Кошарка > КК Вардар повторно испушти предност на полувреме, Пелистер не совлада со пресврт

КК Вардар гостуваше во Битола кај тимот на Пелисер, во меч со две различни полувремиња ние бевме поразени. Момите на Радуловиќ водеа во првиот период, сепак искуството и подолгата клупа беше на страна на домаќинот.

Одигравме одлична прва четвртина за секоја пофалба, доминиравме во сите аспекти на кошаркарската игра и со дури 12.поена повеќе ја завршивме истата (18-30). На одмор заминавме помеѓу двете полувремиња со двоцифрена предност, односно со резултат 42-52.  Следеа две слаби четвртини по кој домаќинот направи целосен пресврт и победи со високи 96-81.

Кај нас Провел имаше 26.поена, Нивеш уфрли 20 во кошот на зелено-белите, третти стрелец беше Робев со 10.поена.