Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > Кошарка: Вардарецот е најдобар скокач во Првата лига
Кошарка: Вардарецот е најдобар скокач во Првата лига

Кошарка: Вардарецот е најдобар скокач во Првата лига

Минатиот викенд се одигра 15.коло во Првата македонска кошаркарска лига. По крајот на истото на официјалната страница на кошаркарската федерација на Македонија беа објавени поединечните статистички топ-5 категории. Ние повторно имаме двајца момци кои остануваат во истите. Нивеш е во најдобрите пет “крадци“ на топки и понатаму, но Славчо Темелковски успеа да избие на врвот на табелата кај скокачите.

СКОКОВИ

1.С.Темелковски (Вардар)        13       107     8.23

2.А.Лонг (Академија ФМП)      10       81       8.10

3.Љ.Младеновски (Работнички)        14       107     7.64

4.М.Јанески (Куманово 2009) 15       114     7.60

5.Л.Тодоровски (МЗТ Скопје УБ)        15       108     7.2

ОСВОЕНИ ТОПКИ

1.Б.Стајиќ (Кожув)            12       30       2.50

2.А.Невеш (Вардар)         14       31       2.21

3.Х.Лесколт (Работнички)         15       33       2.20

4.М.Младеновиќ (Работнички)          15       29       1.93

5.А.Цветковски (Пелистер)       13       25       1.92