Thursday ,24 September 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 40)

Кошарка

Деловска, капитенот на ЖКК Вардар: Ќе направиме се да ја одбраниме титулата во Купот

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Нашиот, ЖКК Вардар е актуелен бранител на Куп-трофејот во Купот на Република Македонија. Црвено-црните имаат две титули по ред, и двете ги освоиа во големото финале против Бадел. Екипа која најверојатно и годинава ќе биде наш ривал во мечот за пехар. Во 1/2-финалето ќе играме со тимот на ЖКК Работнички. Благој Трифуновски, претставник на Вардар- Женската кошарка нема многу публика, но се ... Read More »

ЖКК Вардар триумфално в гости кај Крива Паланка, за прво место на табелата

111

Вчерашната  победа на сениорките на ЖКК Вардар против екипата на Крива Паланка, го запечати првото место на табелата. Секоја победа е значајна, посебно кога ова е последен натпревар пред завршницата на Куп натпреварите, кои следниот викенд ќе се одиграат во Гевгелија. Црвено-црните дами успеаа да одиграат натпревар во кој целосно доминираа, постојано водевме речиси двојно во однос на домаќините на оваа ... Read More »

(ФОТО) Започна пролетниот дел во младинската кошаркарска лига “Вардар“

77

Денес во малата сала при Спортскиот центар “Кале“ во Скопје се одигрува четврттото коло односно, првото оваа 2019 година во Младинската кошаркарска лига “Вардар„. Младите надежи повторно се на терените и се натпреваруваат. Денес се одигаа голем број на дуели, за постигнатите резултати и фотогафии од денешниот настан организиран од најдобриот младински кошаркарски клуб во Македонија, нашиот КК Вардар ќе ... Read More »

Победничка сабота за младите селекции на КК Вардар, четири победи од исто толку мечеви

img_0125-750x330

Вчерашниот  ден беше навистина среќен ден за црвено-црните млади кошаркарски екипи. Сите младински селекции на КК Вардар, вкупно четири на број  ги поразија своите противници. Уште поголема тежина има тоа што три победи се остварени на гостувањата. Ние победивме во следните кошарарски дуели: М12 КК Куманово – КК ВАРДАР 34:56 М14 КК ВАРДАР – КК Гостивар 2009 73:53 М15 КК Шкупи – КК ... Read More »

Пет дуели за младите кошаркарски надежи на Вардар овој викенд

11111111111111111111111111111

И овој викенд младите надежи, момчиња и девојчиња на кошаркарскиот клуб Вардар ќе играат мечеви во своите генерации. За одигрување имаме пет натпревари, четири кај момците и еден кај дамите. Овој викенд домаќини сме на само два дуели во С.р.ц “Кале“. М18 ВАРДАР-Феникс 09/02/19, 12-00 часот М16 Мега Баскет- ВАРДАР 10/02/19, 16-00 часот М15 Шкупи- ВАРДАР 09/02/19, 14-00 часот М14 ... Read More »

ЖКК Крива Паланка последен “тест“ пред Купот за вардарки

zkk-3

Дуелот со тимот на ЖКК Крива Паланка ќе биде последен тест за девојките на Жаклина Стојановска пред завршницата на Купот на Република Македонија. Овој викенд на програмата е 13.коло во женската Прва лига последно пред паузата поради Куп возбудувањата. ЖКК Вардар на оваа средба е гостин, натпреварот ќе се игра во недела, 10.февруари со почеток во 18-00 часот во Крива ... Read More »

Вардар го пречекува тимот на Фени Индустри

kk vardar seniori

КК Вардар во последното коло гостуваше кај МЗТ Скопје и беше поразен од поискусниот тим. Овој викенд не очекува 14.коло кое е последно пред паузата поради завршницата од Купот на Македонија во кошарка кој ќе се игра следната недела во Гевгелија. Црвено-црните момци во сабота, 9.февруари во малата сала при СЦ “Кале“ ќе го пречекаат тимот на Фени Индустри. Дуелот е закажан ... Read More »

Црвено-црните кошаркарски надежи ги поразија Чаир 2030 и ФМП Академија

kk-mladi

Две убедливи победи за нашите младинци oд кошаркарскиот клуб Вардар беа остварени викендов што е зад нас.  Јуниорите на гостувањето во Чаир, извојуваа значајна победа 57:83. Имавме водство во текот на целиот натпревар, што за нас е особено значајно бидејќи во оваа генерација настапуваме со 8 играчи кои се помлади. Наумоски М. со 24 поени (роден 2003 година) беше лидер на ... Read More »

Познат терминот за 1/2-фин. од Купот на РМ, ЖКК Работнички “пречка“ за Вардар

a9

Следниот викенд на 16и 17.фебруари за време на празникот на кошарката, односно Куп завршницата во Гевгелија ЖКК Вардар ќе ја брани титулата во женската кошаркарска конкуренција. Ние имаме две титули по ред, па девојките на Жаклина Стојановска ќе се обидат да врзат 3/3 во ова натпреварување. Познати се веќе термините за 1/2-финалниот дуел и евентуалното финале за црвено-црните дами. Ние ... Read More »

ЖКК Вардар постигна 106 поени во дуелот со Клупски Патриот

zkk

Вчера во малата сала при Спортскиот центар “Кале“ во Скопје, екипата на ЖКК Вардар го пречека тимот на Клубпски Патриот, во дуел во кој ние бевме апсолутни фаворити дојдовме до нова, убедлива победа. Ова беше натпревар од 12.коло во Првата лига, односно втор оваа 2019 година и во истиот дојдовме до вториот триумф. Апсолутна доминација на теренот имаше тимот во ... Read More »