Saturday ,30 September 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 20)

Кошарка

Преглед 3.коло „Оролоџо“! ЖКК Вардар со лесна победа, прв пораз за Бадел

0000000000000000000000-624x330

Нема веќе непоразени екипи во Првата лига-жени. До ова, трето коло од „Оролоџото“ таков епитет имаше екипата на Бадел 1862. Но лидерската екипа во шампионатот застана во дерби дуелот против својот најголем конкурент, екипата на Баскет Кам 2011. Актуелниот шампион и освојувач на Купот, направи огромен пресврт во второто полувреме од средбата во „Независна Македонија“. И во неизвесен финиш стигна ... Read More »

КК Вардар триумфално со Струмица за враќање на 2.позиција на табелата

kk-vardar-660x330

КК Вардар, вчера беше домаќин на тимот на Струмица во натпревар од 17.коло во втората кошаркарска лига, на оваа средба дојдовме до важна победа. Момците на Александар Јованчев успеаа да доминираат на средбата, постојано имаа водство и го одржуваа во текот на речиси целиот натпревар. Победата дојде со 12.поена позитива на натпреварот одигран во малата сала при спортскиот центар „Кале“ ... Read More »

ЖКК Вардар се врати на победите, совладана екипата на Пробаскет (Видео)

000001-660x3301-660x3301-660x330-660x330-660x330-660x3301-660x330

Девојките на Александар Ашаданов се вратија на победите,  тие вчера беа домаќини во малата сала при Спортскиот центар „Кале“ на тимот од Кавадарци, екипата на Пробаскет која  успеаа да го совладат. ЖКК Вардар дојде до победа со  14.позитива, односно со резултат 78-64 на оваа средба. Ние водевме уште по првите 10.минути со 8.поена предност (22-14), продолживме и во втората четвртина ... Read More »

Пробаскет гостин на ЖКК Вардар

zkk-660x330-660x330

Во женската сениорска кошаркарска лига во групата-А на програмата овој викенд е 3то коло од втората фаза односно од „ОРОЛОЏО “-сегментот. Во оваа рунда, ЖКК Вардар ќе биде домаќин на тимот на Пробаскет  со малата сала при Спортскот центат „Кале“ во Скопје. Девојките на Александар Ашаданов тимот од Кавадарци ќе го пречекаат утре, сабота (12,март), оваа средба е закажана со почеток ... Read More »

КК Вардар домаќин на Струмица

kk-vardar-660x330-660x3301-660x330

На програмата во втората кошаркарска лига овој викенд е 17.коло од истата. Во ова коло црвено-црните избраници на Александар Јованчев се домаќини. КК Вардар на домашен терен ќе ја пречека екипата на КК Струмица во дуел во кој е фаворит за победа. Натпреварот е закажан за недела (13.март) со почеток во 15-00 часот. На дуелот кој ќе се одигра во ... Read More »

КК Вардар М18 со мајсторски пресврт во вториот дел го совлада ТФТ (Видео)

kk

Вчера во големата сала „Кале“ тимот на ТФТ го пречека КК Вардар М18, во еден одличен дуел ние победивме со пресврт во вториот дел со резултат 60-76. Првиот период го доби ТФТ, по 10.минути кошарка тие водеа со 20-16 на оваа средба, продолжија да ја одржуваат предноста и на полувреме замина  со 12.поена позитива. За време на паузата на семафор ... Read More »

Шампионот Баскет Кам пресилен за вардарки

0000000000000000000000

Вчера, црвено-црните дами на Александар Ашаданов  гостуваа  кај актуелниот шампион, тимот  на Баскет Кам. На оваа средба од 2.коло во „Оролоџо“ сегментот која се играше  во големата сала при Спортскиот центар „Кале“ каде што тимот од Македонска Каменица ги игра во овој период од сезоната домашните натпревар бевме поразени. Домаќинот одлично отвори со серија 13-03, по што ние побаравме тајм-аут, успеавме до крајот на ... Read More »

КК Вардар поразен на дербито во Штип

275179242_5056295041060469_3507885092048597546_n

Црвено-црните избраници на Александар Јованчев играа дерби натпревар во рамки на 16.коло од 2.лига, тие за жал беа поразени во истото. КК Вардар гостуваше кај тимот на КК Соколи 1933, тоа беше средба на двата тима  кој во дербито влегоа со по 26.бода (скор 11-04)  кои се на позицијата. број 2 и 3 на табелата во втората по квалитет кошаркарска конкуренција. Дуелот ... Read More »

Баскет Кам следен предизвик за вардарки

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Следен предизвик од 2.фаза во лигата за црвено-црните дами на Александар Ашаданов е гостувањето кај актуелниот шампион, тимот кој пред 10сетина дена го одбрани Купот на  Македонија екипата на Баскет Кам. Делот   на ЖКК Вардар од 2.коло во „Оролоџо“ сегментот е закажан за понеделник во големата сала при Спортскиот центар „Кале“ каде што тимот од Македонска Каменица ги игра во овој период од ... Read More »

Вардар во дербито гостува кај Соколи 1933

0811-sokoli1933-akcija-1

Следниот викенд на програмата во сениорската кошаркарска 2.лига е 16.коло од сезоната 2021/2022. Во истото црвено-црните избраници на Александар Јованчев ќе играат дерби натпревар.  КК Вардар гостува кај тимот на КК Соколи 1933, тоа е средба на двата тима со по 26.бода (скор 11-04)  кои се на позицијата број 2 и 3 на табелата во втората по квалитет кошаркарска конкуренција. ... Read More »