Monday ,11 December 2017
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 20)

Кошарка

КК Вардар податоци

kkvardar

Кошаркарскиот клуб Вардар е формиран во истата 1947 година кога е формирано нашето спортско друштво, како негова кошаркарска секција на 27 јули 1947. КК Вардар е најстариот кошаркарски клуб во Македонија. КК Вардар игра во втората македонска кошаркарска лига и своите натпревари ги игра во СРЦ Кале. Вардар во последните 10-тина години има создадено одлични играчи, но повеќето набрзо потпишувале за други ... Read More »

(ФОТО)КОШАРКА! Вардар успешно го реализира летниот камп во Неа Пори

naslov

Најдобриот младински клуб Вардар трета година по ред организира летен камп во Неа Пори-Грција. На иститот под будното око на професионалните тренери се одвиваат програмските активности. За подсетување црвено-црните се овогодишни шампиони на Македонија во категориите М-14, М-18 и М-20. Во кампот се работи по програма специјално подготвена за возраст на учесниците на истиот, со единствена цел нивна кошаркарска надградба. ... Read More »

КОШАРКА! Вардар најуспешна кошаркарска школа, годинава шампионски титули освоивме дури во три младински категории М-20,М-18 и М-14

КК ВАРДАР М-18!

Првиот тим на кошаркарскиот тим Вардар лани се натпреваруваше во третата лига и успеаа да обезбеди место годинава во втората по ред кошаркарска конкуренција во земјава. Во истата завршивме втори зад Охрид и повеќе од сигурно очекуваме после административната одлука место во најсилната кошаркарска конкуренција. Во младите категории пак сликата е сосема друга  таму нема сила која ќе го запре ... Read More »

(ФОТО) КОШАРКА! Нема сила која ќе го запре Вардар, после титулите во М-20 и М-18 од вчера сме Шампиони на Македонија и во М-14

t6

Нема сила која ќе го запре Вардар во младинските категории во кашарката, како што веќе е познато неприкосновено е број еден школа во  младинска конкуренција, пред околу еден месец КК Вардар  се закити со  шампионската титула во првенството до 20 години. Тогаш младите кошаркарски надежи   по трет пат во финалната серија однесоа победа со нивниот  голем ривал Карпош Соколи. Вардарци  со ... Read More »

(ФОТО)КОШАРКА! Вардар “жнее“ титули во младинските лиги, по М-20 и М-18 се Шампиони на Македонија

naslov

Како што веќе е познато Кошаркарскиот клуб Вардар неприкосновено е број еден школа во  младинска конкуренција, пред околу еден месец КК Вардар  се закити со  шампионската титула во првенството до 20 години. Тогаш младите кошаркарски надежи   по трет пат во финалната серија однесоа победа со нивниот  голем ривал Карпош Соколи. Вардарци  со максимални 3-0 во победи стигнаа до шампионската круна, а од ... Read More »

Кошарка! Вардар атакува на две титули, утре финалиња во М-14 и М-18

t

Кошаркарскиот клуб Вардар неприкосновено е број еден школа во  младинска конкуренција. Пред еден месец КК Вардар  се закити со  шампионската титула во првенството до 20 години. Младите кошаркарски надежи   по трет пат во финалната серија однесоа победа со нивниот  голем ривал Карпош Соколи. Вардарци победија  со 66-62 и со максимални 3-0 во победи стигнаа до шампионската круна. Утре недела нови две ... Read More »

(ФОТО) Браво момци! КК Вардар е шампион на Македонија до 20 години

kk4

Младиот црвено-црн кошаркарски колектив КК Вардар  се закити со  шампионската титула во првенството до 20 години. Младите кошаркарски надежи вчера  по трет пат во финалната серија однесоа победа со нивниот  голем ривал Карпош Соколи. Вардарци победија  со 66-62 и со максимални 3-0 во победи стигнаа до шампионската круна. Во разигрувањето не знаевме за пораз, нашите  момците   без ниту еден пораз во ... Read More »

КОШАРКА! Одлична вест, од следната сезона ќе биде активен повторно ЖКК Вардар во сениорска и младинска конкуренција

02

Убава вест ни стига од кошаркарскиот црвено-црн колектив од следната сезона активна повторно ќе биде женската кошаркарска екипа. ЖКК Вардар веќе почна со работа во сениорска и младинска конкуренција. Тренинзите се одвиваат во салата на КК Вардар во Кале. Од кошаркарски клуб “Вардар” за најажурираниот веб-сајт кој го прати големото црвено-црно семеjство вашиот и наш Вардар фанс го изјавија следново: Од следната ... Read More »

Кошарка! Капитенот на македонската репрезентација М-15, вардарецот Лука Наумовски прогласен за МВП на турнирот во Милано

luka

Младиот вардарец капитенот на македонската кошаркарска селекција до 15 години  Лука Наумовски е прогласен за најкорисен кошаркар  -МВП на Меѓународниот турнир во Милано, Италија, на кој нашата репрезентација го освои бронзениот медал. Бекот на црвено-црните Наумовски одигра четири одлични натпревари во црвено – жолтиот дрес на националната селекција на турнирот во Милано на кои секогаш беше меѓу најдобрите поентери и асистенти ... Read More »

КОШАРКА! Вардар бара проширување на Првата лига и наш влез во истата

rr

Црвено-црниот кошаркарски колектив  преку соопштение до јавноста  и КФМ  даде свој суд и предлози за  мак-баскетот. Вардарци  понудија и неколку  решенија, а воедно побараа во првата лига другата сезона да има 10 наместо 8 тима што автоматски значи влез на Вардар во елитата. Оваа  сооопштение на КК Вардар ви  го пренесуваме во целост: К.К.Вардар планираше да одржи редовна конференција за ... Read More »