Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 18)

Кошарка

Со победа денес ЖКК Вардар обезбедува 1/2-финална серија

zkk-660x330

ЖКК Вардар уште денес ќе може да мине во полуфиналето од плеј-оф сегментот. Девојките на Александар Ашаданов, денес го играат вториот дел од 1/4-финалната серија. Вардарки веќе водат по победата во „Кале“ со 1-0 над МЗТ Скопје,  натпреварот попладне во кој сме „гости“ во Кале ќе биде клучен за пласман понатака, истиот е закажан во 17-00 часот. Read More »

Завировски со одличен настап во Куп на Македонија на 10.000 м

jjjjjjjjjjjjjjjjjjj

 Нашиот, Петре Завировски забележа уште еден одличен настап. Овој пат на најдолгата стадионска трка 10.000 метри. Трчаше само 9 секунди послабо од неговиот најдобар резултат во кариерата. Односно овој пат постави резултат од 35-56 минути. Во споредба со минатата сезона Завировски беше побрз за повеќе од 1 минута. Инаку негов најдобар резултат во оваа дисциплина е 35-47 поставен во 2014 ... Read More »

КК Вардар – Баскет КАМ во 1/4-финалниот плеј-оф

kk-vardar-660x3302-660x330-660x330

Последното коло ги симна сите дилеми околу тоа кои осум екипи ќе го продолжат натпреварувањето во Втората лига, кои две ќе се преселат во понискиот ранг на натпреварување, и уште две за кои оваа сезона 2021/2022 е завршена. Лидерот на табелата, екипата на Чаир 2030 го доби „дербито на Чаир“, беше многу подобар од екипата на Шкупи (101:78), за ефект ... Read More »

КК Вардар со победата над Охрид до 2.место во регуларниот дел

kk-vardar-660x3301-660x3301-660x330-660x330

На програмата во втората по квалитет кошаркарска сениорска лига во Македонија, викендов  се одигра 22.коло односно последното од регуларниот дел од сезоната. Избраниците на Алексадар Јованчев во оваа 22.рунда беа  домаќини на тимот на КК Охрид кој доаѓа од истоимениот град ние дојдове до победа на оваа средба. На една борбена средба без голема ефикасност до победата дојде  нашиот тим со ... Read More »

Вардар со убедлива победа ја започна 1/4-финалната серија против МЗТ Скопје

zkk-660x3301-660x330

Во женската сениорска кошаркарска лига започна со одигрување четвртфиналната серија, вардарки ќе бидат дел од серијата „подобар во три натпревари“. ЖКК Вардар против себе  го има тимот на МЗТ Скопје Аеродром, избраничките на Александар Ашаданов вчера беа домаќини на сино-белите во малата сала при Срц „Кале“ во Скопје. За разлика од последната првенстена средба каде овој ривал го „скршивме“ во ... Read More »

Вардар M14 на крајот на четвртото место

vardar1-1536x1152

Кадетите на Вардар (кошаркари родени 2008 година и помлади) го освоија четвртото место во овогодишното издание на Европската младинска кошаркарска лига (EYBL). Во борбата за бронзата, македонскиот претставник загуби од литванскиот Вилнус со 62-88. Жарко Терзиевски со 21 поен беше најефикасен во тимот на Вардар, а Григориј Ѓорѓевиќ постигна 15. Четвртото место е одличен успех за „црвено-црните“ кои претходно беа ... Read More »

Вардар М14 во борба за „бронза“ во Европската младинска лига

vardar-1536x1152

Кадетите на Вардар не успеаја да дојдат до финалето од Европската младинска кошаркарска лига откако во полуфиналниот меч загуби од унгарскиот Ратгебер со 61-69. Клучна беше третата четвртина која противникот ја доби со 21-12 за водство од 52-42, за во последниот период противникот да поведе и со 58-42. Во финишот Вардар се разбуди, дојде на само шест поени негатива (55-61), ... Read More »

Кадетите на Вардар го почнуваат настапот на Суперфиналето од EYBL

vardar2

Од денеска до недела, во Рига се одржува суперфиналниот турнир од Европската младинска кошаркарска лига (EYBL) во конкуренција на кошаркари до 14 години. Како второпласирана во централноевропската дивизија од ова натпреварување, ќе учествува и кадетската екипа на Вардар, заедно со уште 11 тимови. Суперфиналистите се поделени во три групи од по четири екипи, а Вардар ќе се натпреварува со Ридзене ... Read More »

Вардар во недела ја започнува 1/4-финалната серија со МЗТ Скопје

zkk-660x330

Во женската сениорска кошаркарска лига започува  четвртфиналната серија, вардарки   ќе бидат дел од серијата  „подобар во три натпревари“. ЖКК Вардар против себе ќе го има тимот на  МЗТ Скопје Аеродром, избраничките на Александар Ашаданов имат предност на домашен терен поради пласманот на табелата. Закажана е првата средба, таа се игра задутре (недела, 17.април) со почеток во 19-00 часот. Ние стандардно сме домаќини ... Read More »

Во последното коло од регуларниот дел, КК Вардар домаќин на Охрид

5555555555555555555

На програмата во втората по квалитет кошаркарска сениорска лига во Македонија, викендов ќе се одигра 22.коло односно последното од регуларниот дел од сезоната. Во истото КК Вардар ќе одигра домашен натпревар.  Избраниците на Алексадар Јованчев во оваа 22.рунда се домаќини на тимот на КК Охрид кој доаѓа од истоимениот град. Натпреварот е закажан за недела (17.април, 2022), дуелот кој ќе ... Read More »