Friday ,19 April 2019
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 10)

Кошарка

Кошарка: Девојките во сабота од 13-30ч. гостуваат во Битола, момците ова коло се слободни

zkk

Минатата недела започна првата машка, а од овој викенд старуваат возбудвање и во првата женска сениорска кошаркарска лига. Кај дамите ќе се игра првото пролетно односно, 11.коло, а кај момците на програмата е 13.коло во сезоната 2018/2019. Избраничките на Жаклина Стојановска, гостуваат во Битола кај екипата на ЖКК Пелистер. Овој дуел ќе се игра во салата “Младост“, уделот е закажан ... Read More »

Три одлични засилувања за КК Вардар М16 пред пролетните искушенија

000000000000

  Покрај во првиот тим т.е  кај сениорите, во зимскиот преоден рок и селекцијата до 16 години  на кошаркарскиот клуб Вардар се засили. Оваа црвено-црна селекција е “побогата“ за нови   три нови имиња кои ќе ја засилат конкуренцијата и тимот за пролетните искушенија. Михаил Наумоски минатата сезона беше дел од црвено-црното семејство, а оваа сезона од турски  Галатасарај се враќа во ... Read More »

Новиот американец во КК Вардар, Тарнер достојна замена за претходниот Провел

kk-vardar-640x330

Кошаркарскиот клуб Вардар пред почетокот на пролетната полусезона се засили со американскиот плејмејкер Ник Тарнер. Играчот од САД доаѓа на местото на Џуниус Провел, најдобриот стрелец во есенската полусезона кој во меѓувреме најде ангажман во Грузија и таму ќе ја продолжи кариерата. Новиот американски кошаркар  веќе во првиот настап достојно го замени својот сонародник кој беше лидер во есенскиот дел. Црвено-црните викендов ... Read More »

Вардар тесно поразен во Куманово

kk-vardar

Кошаркарите на Вардар стартуваа во новата година со пораз, откако беа поразени тесно, на гостувањето во Куманово со резултат 73-65. Домашните доминираа во првиот период, но потоа Вардар скоро рамноправно парираа во останатите три, со што оставија одличен впечаток на ова гостување, во ново руво со новите три играчи во ростерот. Кај домаќинот, Ѓекиќ имаше 23 поени со 8 скока, ... Read More »

Кошарка: Осум играчи на Вардар беа дел од “селективните тренинзи„ за селекциите М18 и М16

7034220181224-660x330

Во текот на зимската пауза во две категории кошаркарската федерација на Македонија организише  селективни тренингзи. Се огранизираа собири за црвено-жолитете селекции до 16 и до 18 години. На истите имаше повици за голем број на млади надежи од кошаркарскиот клуб Вардар, станува збор за дури осум момци.   Кај момците во помладата  селекцијата M16 беа повикани: Павел Атанасов, Дамјан Гацов и Мартин Петков. ... Read More »

(ВИДЕО) КК Вардар ген.2006-Охиген, натпревар од “Европската младинска лига“ која се играше во Италија

kk-2006

На почетокот од неделава,  Кошаркарскиот тим Вардар гененерација 2006 во рамки на кошаркарската “Европската младинска лига“ во Италија  го одигра четвртиот натпревар. На овој дуел противник ни беше тимот на Охсиген Оринџ (Италија) кој не совлада со резултат 74-40 на оваа средба. Кај нас повторно “дабл-дабал“ ефект имаше Бојан Величкоски кој натпреварот го заврши со постигнати 18 поени, тој имаше и ... Read More »

МКФ: Женската прва лига стартува идниот викенд, Вардар на мегдан со Пелистер

zkk

Во вчерашната информација на кошаркарската федерација на земјава за почетокот на сениорските лиги се вели: Кошаркарските возбудувања на ниво на нашата Република продолжуваат овој викенд. Клубовите кои се натпреваруваат во Првата лига во сениорска машка конкуренција в сабота и в недела (19. и 20. јануари) ќе ги одиграат натпреварите според календарот за натпреварување од вториот дел од првенството односно од ... Read More »

КК Вардар се засили со тројца кошаркари: Темелковски, Цветковски и американецот Тарнер

kk-vardar

Кошаркарскиот клуб Вардар за време на зимската пауза пред почетокот на Првата лига  значително го засили својот состав.  Денес црвено-црните промовираа три имиња. Нови „вардарци“ станаа довчерашниот играч на Работнички, Славчо Темелковски, поранешниот член на Блокотехна, Андреј Цветковски и американскиот плејмејкер Ник Тарнер. Играчот од САД доаѓа на местото на Џуниус Провел, најдобриот стрелец во есенската полусезона кој во меѓувреме најде ангажман во ... Read More »

Вардар в сабота ја стартува пролетната полусезона, гостуваме на КК Куманово

kk-vardar-kosarka

Овој викенд продолжуваат возбудувањата во Првата сениорска кошаркарска машка лига. Во првото пролетно, односно 12.коло од сезоната 2018/2019 година, КК Вардар ќе биде гостин на тимот на КК Куманово од истоимениот град. Натпреварот ќе се игра задутре, сабота, 19.јануари со почеток во 18-00 часот. Домаќинот е фаворит на оваа средба, тие досега имаат пет победи во лигата, од кој првата ... Read More »

ЖКК Вардар од 15 до 17.февруари ќе ја брани Куп титулата, Струга 2009 ривал во 1/2-фин.

zkk-3

На завршниот турнир на кошаркарскиот  Куп на Република Македонија  ќе настапат осум екипи во машка конкуренција и четирите најдобро пласирани по првиот дел на првенството во Првата женска лига.  Финалниот турнир за Купот на Македонија  ќе се одржи од 15. до 17. февруари 2019 година, и на истиот Вардар ќе учестува само во женска конкуренција. Во женската прволигашка конкуренција ќе разигруваат четирите прворангирани ... Read More »