Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 11)

Кошарка

ЖКК Вардар домаќин во дербито на Бадел

zkk-zkk

По паузата поради настапите на женската сениорска репрезентација продолжуваат дуелите од првата женска кошаркарска лига во групата-А. Вардарки кој се на врвот на табелата по пет кола со максимални 10.бода го пречекуваат тимот на Бадел 1862 на домашен терен во дербито. Ривалот нема најсјаен старт, подмладениот тим на баделки по пет кола има три победи и е на позицијата број ... Read More »

КК Вардар победнички и во Струга за задржување на лидерската позиција

kk-vardar-660x3302-660x330-660x3301-660x330-660x330

КК Вардар во 7.коло од втората лига беше гостин во Струга, ние гостувавме кај екипата на КК Црн Дрим. Црвено-црните момци немаа проблем против “фенерџијата„ и  дојдоа до убедлива победа. На натпреварот кој  се играше во салата  “Сп.Центар Тими”- Струга победивме со 29.повеќе, ние овој дуел го добивме со резултат 55-84. По ова коло  остануваме лидери, единствено само екипата на Соколи ... Read More »

Лидерот, КК Вардар гостува во Струга

kk-vardar-660x330-660x3301-660x330-660x330

По шест одиграни кола црвено-црните се лидери на второлигашката кошаркарска табела, овој викенд ги очекува гостување во Струга. КК Вардар  во рамки на 7.коло ќе гостува кај екипата на КК Црн Дрим, натпреварот се игра на 27/11/2022 (недела). Натпреварот кој ќе се игра во салата  “Сп.Центар Тими” Струга  е закажан со почеток во 15-00 часот. Read More »

Преглед 6.коло! КК Вардар е лидер на табелата

kk-660x330-660x330

Шестото коло од Втората лига, не донесе некои сериозни промени, особено не на оние водечки позиции на табелата. Фаворитските екипи запишаа уште една победа. Тоа се однесува за ГКК Охрид, кој во доста возбудлив натпревар, успеа да го скрши отпорот на младиот состав на Работнички 2018 (83:76). До скор од пет победи и еден пораз стигнаа и кошаркарите на Вардар, ... Read More »

Шест вардарци со покана за кадетската кошаркарска селекција

2111-jovancev-selektorot-u-16-1 (1)

Спортскиот директор на нашите национални селекции, Марјан Србиновски и селекторот на селекцијата „Под 16“ години, Александар Јованчев, одлучија почетокот на наредната седмица да биде резервиран за првиот собир на генерацијата на кошаркари родени 2007 година (и помлади). На 28. и на 29. ноември, оваа наша машка селекција во салата на СРЦ „Кале“ ќе одработи четири тренинзи. А веќе на 30. ноември, ... Read More »

Вардар убедлив со КК Шкупи, врзавме 6.победи во низа

kk vardar

Вчера во малата сала „Кале“ тимот на КК Вардар ја пречека екипата на Шкупи, црвено-црните на оваа средба од 7.коло дојдоа до победа. Вардарци врзаа шест победи по лошиот старт во 1.коло и се на лидерската позиција, вардарци со чаирчани беа доминантни и победија со 36.поена повеќе. Победата  на оваа средба од втората лига. дојде до резултат 93-57. Read More »

ЖКК Вардар до 5/5 во лигата, совладан и Пробаскет

000

ЖКК Вардар во групата-А, досега одигра пет дуели оваа сезона и оствари исти број на победи, односно максимални 5/5 и 10.бода за лидерска позиција. Викендов девојките гостуваа кај тимот на ЖКК Пробаскет, ние доминиравме во сите аспекти на кошаркарската лига, ривалот не можеше да парира. Правевме разлика, од четвртина во четвртина само раснеше истата па на крајот победивме со 39.поена ... Read More »

КК Вардар домаќин на Куманово во 4.коло

kk-660x330-660x330

По двете гостувања и двата успеха, во следната  четврта рунда КК Вардар е повторно домаќин. Вардар е прв на табелата, има скор 2-1 заедно со уште неколку тима, во 4.коло во малата сала при Спортскиот центар „Кале“ ја пречекуваме екипата на МКК Куманово од истоимениот град. Натпреварот е закажан за задутре, недела (06/11/2022) со почеток во 19-00 часот. Делегирани се ... Read More »

ЖКК Вардар иде на 4/4, домаќин сме на Гризли

FB_IMG_1655622718153-660x330

ЖКК Вардар има три победи на исто толку воведни дуели во Групата-А оваа сезона, максимални сме по три кола. Пред црвено-црните девојки овој викенд  ќе ја играат 4-та рунда од лигата, во оваа коло сме домаќини. Во малата сала при Спортскиот центар „Кале“  ја пречекуваме екипата на Гризли. Дуелот е закажан за задутре, сабота (05/11/2022) со почеток во 14-00 часот. Read More »

Преглед 3.коло! КК Вардар на прва позиција на табелата

kk vardar

Третото коло од натпреварите во Втората лига донесе потврда повеќе дека оваа сезона ќе биде една од најнеизвесните. Ако се суди според уводните три кола, тоа е евидентно, особено ако се погледне табелата која вели дека по три одиграни кола веќе нема екипа која не запишала пораз. Во овој круг од натпреварите Баскет Кам загуби на гостувањето во Скопје, подобар ... Read More »