Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 8)

Кошарка

КК Вардар реди победи во низа, „падна“ и Охрид

kk var

Кошаркарите на Вардар ја продолжија серијата на победи и успешно го бранат првото место на табелата во второлигашката конкуренција.Во 14 коло „црвено-црните“ беа убедливо на свој терен во дуелот со ГКК Охрид (99:71), и ја оддржаа предноста од две победи во однос на второ пласираниот состав на Соколи 1933. Штипјани имаа нималку лесно гостување во Куманово, но на крајот успеаја ... Read More »

КК Вардар со победата над конкурентот Соколи се одлепи на табелата

kk vardar

Кошаркарите на Вардар направија уште еден, голем чекор на патот кон враќање во друштвото на најдобрите клубови – Првата лига. На свој терен„ црвено-црните“ стигнаа од убедлив триумф (97:73), против нивниот прв пратител на табелата, екипата на Соколи 1933. Па по 13 одиграни кола, „вардарци“ (скор 11-2), сега се на два чекори, две победи плус во однос на екипата на ... Read More »

Порази за лидерите, ЖКК Вардар и Баскет Кам

zkk2

Нема веќе непоразени екипи во Првата женска лига. За тоа најголем „виновник“ е екипата која го брани шампионскиот пехар – Бадел 1862. Која го победи својот најголем конкурент во изминатите години – Баскет Кам 2011, инаку лидерот во домашното првенство. И тоа на гостински терен, во натпревар кој се играше во салата на СРЦ „Кале“, макар и минимално (66:65). Одлучувачка ... Read More »

КК Вардар со победата над Ангели останува лидер

kk-vardar-660x330-660x3301-660x330-660x330-660x330-660x330

Екипата на Вардар останува на првото место на табелата во Втората лига откако во локалното скопско дерби, на гостински терен, беа подобри од екипата на Ангели (73:65). Доволно за скор (10-2), и задржување на предноста во однос на првиот конкурент. Во овој случај, екипата на Соколи 1933 која на свој паркет, во салата „Јордан Мијалков“ во Штип убедливо го порази ... Read More »

КК Вардар гостин на Ангели во 1.коло во 2023

kk var

По пауза од еден месец, овој викенд продолжуваат и натпреварите од Втората лига, а ќе се игра 12 коло.По првиот круг од натпреварувањето, екипата на Вардар се избори за првата позиција, и е на еден чекор пред конкуренцијата во која се уште и екипите на Ангели, Соколи 1933 и Работнички кои заостануваат по еден бод, а веднаш зад нив се ... Read More »

ЖКК Вардар совладан од МЗТ во првиот меч во 2023

000000000000

Второто коло од вториот круг од натпреварите во Првата лигажени, донесе доста неизвесност, на три од четири одиграни. И неколку изненадувачки резултати, во преден план, победата на кошаркарките на МЗТ Скопје на гостувањето „Под Кале“ каде беа подобри од Вардар (68:64). Во голема мерка поради „влијанието“ на странскиот двоец, Џој Симонс-Оливија Ли кои искомбинираа 57, од крајните 68. поени на ... Read More »

Младите екипи на КК Вардар домаќини на грчкиот Волос

6

Претходните денови, Кошаркарскиот клуб Вардар преку својата школа беше домаќин на грчкиот тим Волос. Во домот на „црвено-црните“ беа одиграни шест натпревари меѓу кошаркари на возраст од 12 до 15 години во машка и на 14 години во женска конкуренција. Вардар триумфираше на пет од шесте меча, но во преден план од овие натпревари не беа резултатите, туку дружењето меѓу ... Read More »

Јованчев е најдобар тренер на машка младинска екипа за 2022

jovancev1-1

Еден од најпознатите тренери во младински категории, во моментов шеф на стручниот штаб на сениорскиот тим на Вардар, имаше уште една успешна година. Со кадетите на Вардар (генерација 2008), Јованчев ја освои титулата во оваа конкуренција што е уште еден во низата трофеи во неговата тренерска кариера. Ова е второ вакво признание за Јованчев откако и во 2018 година беше прогласен ... Read More »

Преглед 11.коло! КК Вардар како лидер ќе замине на “зимување“

kk vardar

Изминатиот викенд се одигра 11.коло во втората сениорска кошаркарска лига, КК Вардар дојде до победа на гостувањето кај тимот на МЗТ Уни Банка. Со оваа победа ја затворивме 2022.година, тимот кој до ова коло имаше исти скор како нас екипата на Соколи 1933 не успеа да одржи чекор со момците на Александар Јованчев. На табелата ние сме лидери, осамени на ... Read More »

КК Вардар со победа над МЗТ до лидерска позиција

kk vardar

Вчера во спортскиот центар “Кале” тимот на Александар Јованчев гостуваше кај МЗТ Уни Банка, вардарци дојдоа до победа на оваа средба. КК Вардар ги совлада “младите штркови” во еден натпревар со голем број на поени со осум поена повеќе. На оваа средба од последното коло во 2022 година победиме со 90-98. Без разлика на денешниот дуел на Соколи 1933 ние ... Read More »