Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 7)

Кошарка

ЖКК Вардар во дербито гостин на Бадел 1862

zkk-zkk

Кај дамите во сениорската кошаркарска лига овој викенд на прогрмата е 13.коло, во рамки на истото црвено-црните ќе играат дерби. ЖКК Вардар во оваа рунда е гостин, ние задутре, сабота (11.март) ќе гостуваме кај тимот на Бадел 1862.  Дуелот ќе се игра во салата „Независна Македонија“ во Скопје со почеток во 16 часот и 30 минути. На оваа средба за ... Read More »

Преглед 12.коло! ЖКК Вардар со убедлива победа, Начевска со дабл-дабл

111111111111111111111

Поразот на освојувачот на Купот на Македонија, екипата на МЗТ Скопје Аеродром на домашен терен од полуфиналистот во ова натпреварување и актуелен шампион, Бадел 1862 (63:65) го одбележа 12 коло од Првата лига-жени. По изедначената прва четвртина, со минимално водство на „аеродромки“, Бадел 1862 ја направи клучната предност во втората. До полувремето „баделки“ поведоа со (35:27). И таа разлика успеаа ... Read More »

Преглед 17.коло! „Киксна“ Вардар ама и тимот зад нас Соколи, остануваме лидери

2222222222222222222222222

Коло кое може да се окарактеризира како изненадувачко, посебно ако се земе в предвид дека лидерот на табелата екипата на Вардар, ја прекина победносната серија која и ги оостави на првото место на табелата. „Падна“ и еден од нивните конкуренти за најдобрата стартна позиција, екипата на Соколи 1933. Киксот на двете водечки екипи го искористи екипата на Работнички 2018, која ... Read More »

Лидерот, КК Вардар гостува кај Шкупи

kk vardar

На програмата во втората сениорска кошаркарска машка лига викендов е 17.рунда, во истата црвено-црните се гости. КК Вардар во ова коло како лидер на табелата гостува кај тимот на КК Шкупи, мечот се игра задутре, сабота (4ти март). Натпреварот во салата “И.Х.Николов” е закажан напладне во 12-00 часот. Судии за оваа средба се делегирани: С.Митев, А.Ѓорески  и В.Крстевски.   Read More »

ЖКК Вардар домаќин на „фенерџијата“ Пробаскет

zkk-660x330

Следната рунда која престои во женската кошаркарска лига е 12-тата, во ова коло црвено-црните дами ќе бидат домаќини. Вардарки ќе ја пречекаат екипата на Пробаскет во малата сала при Спортскиот центар “Кале“, дуелот е закажан за задутре, петок (3.март) со почеток во 18-00 часот. На табелата вардарки се на позицијата број два со 19.бода, пред нас е Баскеткам со 20.бодови, ... Read More »

Преглед 16.коло! Нова победа на лидерот КК Вардар

kk-vardar-660x330-660x3301-660x330-660x330-660x330-660x330

ГКК Охрид славеше убедливо против Црн Дрим (73:55), лидерот Вардар сигурен против Борец Баскет (104:79) Овој викенд се одигра некомплетното 16. коло од Втората лига, кое и не донесе некои особено важни промени во изгледот на табелата. Водечките екипи запишаа сигурни победи. Вардар на свој терен беше многу подобар противник од Борец Баскет, славеа „црвено-црните“ со повеќе од убедливи (104:79), ... Read More »

ЖКК Вардар со победа кај Гризли, нови изненадување за водечките

zkk2

Ниту паузата во домашниот шампионат „предизвикана“ со мечевите на сениорскиот национален тим, како и завршницата во Купот на Македонија, не донесоа промени на подобро за лидерот во Првата лига. Екипатга на Баскет Кам 2011 запиша уште еден пораз, втор по ред, сега и на домашен терен. Во Македонска Каменица, подобри од нив за два поени (55:53), беа младите кошаркарки на Крива ... Read More »

КК Вардар домаќин на Борец Баскет

kk

Лидерот на втората кошаркарска лига, КК Вардар во рамки на 16.коло кое е на програмата овој викенд ќе биде домаќин во малата сала „Кале“. Црвено-црните ќе ја пречекаат екипата од градот Велес, тимот на КК Борец Баскет. Дуелот е закажан за утре, сабота (25/01/2023)   со почеток во 18-00 часот.  За судии на оваа средба се делегирани  следните делители на кошаркарската ... Read More »

Преглед 15.коло! КК Вардар со нова победа, останува лидер

7777777777

„Црвено-црните“ славеа победа на тешкото гостување (75:69), победија и пратителите како Соколи 1933 и Работнички 2018 Без промени на врвот на табелата по одиграното 15 коло од Втората лига. Екипите кои се во горниот дел од табелата запишаа победи, па разликата која ја има лидерот, екипата на Вардар, останува иста.„Вардарци“ имаа нималку лесно гостување во Куманово, на крајот стигнаа до ... Read More »

Деловска: Во Купот се надевам ќе ги оствариме целите

000000000000000

Пладневните термини од финалниот турнир од Купот „Благоја Георгиевски-Буштур“, оние на 17 февруари (петок), се резервирани за полуфиналните натпревари во женска конкуренција, Во вториот полуфинален натпревар (14.30 часот), ќе се сретнат екипите на Вардар и на МЗТ Скопје Аеродром. Предводникот на „вардарки“ , капитенот Симона Деловска вели: „Годинава нема непоразени екипи во Првата лига и се надевам на интересни натпревари. Верувам ... Read More »