Friday ,24 January 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 5)

Кошарка

Неверојатен викенд за кошаркарските тимови на Вардар, осум младински победи на исто толку мечеви

9

Неверојатен викенд имаа младите кошаркари на Вардар, тие настапија на осум натпревари и на сите црвено-црните момци дојдоа до победа. Викенд за паметење, максимални 100% успех имавме во следните мечеви: M12: ВАРДАР-МЗТ(2) 83:04  и ВАРДАР-К.Соколи 57:20 М13: ВАРДАР-Феникс  76:58 М14: ВАРДАР-КУМАНОВО  87:30 и ВАРДАР-Про Баксет 124:25 М15: ВАРДАР-МВП Струмица 83:73 М16: ВАРДАР-МЗТ 82:73 М18: Чаир-ВАРДАР 62:112 Read More »

Вардарки доминираат во Првата лига, ЖКК Гостивар совладан во гости

zkk-seniorki

Девојките на Жаклина Стојановска, кошаркарките на Вардар газат во Првата лига, тие нижат успеси. Вчера вардарки  дојдоа до седмата победа во седмиот меч за нив оваа есен. ЖКК Вардар гостуваше во салата „Младост“ кај тимот на  Гостивар 2009 во меч од  7.коло. Ние доминиравме во сите аспекти на кошаркарската игра, веќе по првата четвртина имавме предност, истата ја зголемувавме од ... Read More »

Двете сениорски екипи на КК Вардар утре гостуваат

kk-vardar-kosarka

Двете сениорски екипи на Кошаркарскиот клуб Вардар ќе одиграат дуели од новите кола, на двата натпревари сме гости. Момците гостуваат во СЦ „Јане Сандански“ во меч од 9.коло, дамите на Жаклина Стојановска се гости во Гостивар во меч од 7.коло во женската Прва лига. Двата натпревари се играат утре. *Гостивар-ЖKК Вардар 13:00 часот, 7.декември *МЗТ Скопје-KK Вардар  17:00 часот, 7.декември Read More »

ЖКК Вардар остана 100% во лигата, совладан и тимот на Студент Академија

zkk

ЖКК Вардар имаше лесна задача во рамки на шесттото коло од Првата кошаркарска женска лига. Ние на домашен терен бевме фаворит, ја пречекавме и висока ја совладавме екипата на Студент Академија. Победата дојде со 38.поена позитива. Првиот период го добивме со доминантна игра, имавме речиси двојно повеќе поени од ривалките, по 10.минути водевме со 29-15.  Истата предност од 14.поена ја задржавме ... Read More »

Сениорските екипи на КК Вардар ќе играат домашни мечеви

zkk-seniorki

Двете сениорски кошаркарски екипи на Вардар викеднов ги очекуваат нови натпревари. Дамите и момците се домаќини во двата меча. Ние ривалите ќе ги пречекаме во нашиот дом, малата сала при Спортско рекреативниот центар „Кале„ во Скопје. Ова се термините и ривалите за вардароците екипи: -КК ВАРДАР-Работнички 30/11/2019 18-00 часот -ЖКК ВАРДАР-Студент 30/11/2019 14-00 часот Read More »

ЖКК Вардар „гази“ сигурно во лигата, стигнавме до 5/5 по победата над Пробаскет Академија

00000000-2

Вардар повторно е лидер на Првата женска кошаркарска лига. Вчера девојките на Жаклина Стојаноска во „Кале ја пречекаа и совладаа екипата на Пробаскет Академија. ЖКК Вардар ги совлада кавадарчанки со резултат 86-34. По првата четвртина бевме помалку израмнети, ние постигнавме 21 поен наспроти 17 на ривалот. Тие беа само на минус четири по 10.минути игра, втората четвртина веќе беше она нашето, ... Read More »

ЖКК Вардар денес го игра заостаниот меч со Пробаскет Академија

zkk

Во Првата Женска кошаркарска лига викендов се одигра 5.коло, но црвено-црните дами на Жаклина Стојановска имаат еден неодигран дуел. Станува збор за мечот од изминатото, 4.коло кој не е одигран поради репрезентативни обврски на дел од вардарките. Денес ќе бидеме домаќини на екипата на Пробаскет Академија. Ние сме убедлив фаворит на оваа средба, ривалот има половичен успех досега односно две ... Read More »

Кошарка: Голема гостинска победа за КК Вардар М18 кај МЗТ, триумфи впишаа и помалите

j8a

Вчера во малата сала при СЦ „Јане Сандански“ во Скопје, највозрасната момци од КК Вардар, селекцијата М18 гостуваше кај МЗТ.  На овој меч момците на Александар Јованчев во дербито дојдоа до голема победа. Црвено-црните настапија без четири стандардни играчи кои се повредени, но сепак одигравме поквалитетно од домаќинот.  Успеавме да дојдеме до победа со резултат 67 : 76 на овој натпревар. ... Read More »

Денес започнува младинската кошаркарска “Вардар лига” (распоред)

thumbnail-2-660x330

Денес, после две успешни сезони,  КК Вардар продолжува и со трета сезона од младинската кошаркарска приказна “Вардар лига”. Со проширен асортиман на генерации и натпревари,  во Спортската сала “Вардар” ќе се одигра првиот дел од 1. коло, а следниот викенд ќе се одигра и вториот дел. Ова е распоредот за 1.коло: Read More »

ЖКК Вардар остана единствена екипа со 100% ефект, „падна“ и Баскет Кам

73504893_1406970772786092_2817640623694151680_n

Во рамки на 5.коло од Првата кошаркарска лига се сретнаа двата тима без пораз, тимот на Баскет Кам од Македонска Каменица беше „домаќин“ во салата Кале на ЖКК Вардар. Се разбира  по овој дуел, девојките на Жаклина Стојановска, нашите вардарки останаа единствен тим кој не впишал пораз во лигата. Во меч во кој ние не одигравме на наше ниво, голем ... Read More »