Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 3)

Кошарка

Вардар, Ања Начевска е MVP на завршниот Ф-4 турнир М16

0706-ања начевска-мвп

Немаше многу дилеми во конечниот избор, кој е најдобриот актер на финалето Младата кошаркарка на Вардар, Ања Начевска е најкорисната кошаркарка на завршниот турнир од М16 лигата во женска конкуренција. Младата репрезентативка имаше два одлични настапи. Особено тоа се однесува во големото финале, во кое го однесе својот тим до шампионскиот трофеј. Во полуфиналето и немаше особено висока минутажа, со ... Read More »

Шампионии… ЖКК Вардар М16 го освои пехарот

xxxxxxxxxxxxxxxx

„Вардарки“ направија голема предност уште во првото полувреме, и лесно го совладаа Бадел 1862 (77:59) доволно за шампионска титула ребаше да биде вистинско финале… Но од тоа, барем кога е во прашање, некоја драматика, неизвесност, она што со себе носи еден меч, каде влогот е титула – во дуелот помеѓу екипите на Вардар и на Бадел 1862, немаше. Женската селекција на ... Read More »

Ф4 М16: Вардар ќе го предизвика Бадел 1862 во битката за шампионскиот пехар

333333333333333333333333333

Ниту вториот полуфинален натпревар од финалниот турнир во М16 лигата-жени, не донесе преголема неизвесност. Кошаркарките на Вардар покажаа многу повеќе од своите колешки од редовите на МЗТ Скопје, и сосема заслужено, утре вечер, (од 19.30 часот), против Бадаел 1862 (претходно подобар од Струга 2009, ќе се борат за победничкиот трофеј во овој сегмент од младинските лиги. ВАРДАР – МЗТ СКОПЈЕ ... Read More »

Ф4: ЖКК Вардар М16 денес го игра 1/2-финалето

0506-банер-фајнал-фор-М16-лига-жени-хоризонтален

Оваа седмица, следува финалниот турнир во М16 лигата во женска конкуренција. Ќе биде во организација на Македонската кошаркарска федерација, а натпреварите ќе се играат во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје. Првото полуфинале, во кое ќе играат екипите на Бадел 1862 и Струга 2009 е закажано за 6. јуни (вторник) со почеток од 17.часот. А нешто подоцна, од 19.30 часот, за ... Read More »

ЖКК Вардар М12 со “бронза” на Ф4

0406-вардар-крива паланка-м14-трето место

Во натпреварот за третото место на завршниот турнир, Вардар беше подобар од домаќинот на овој турнир, Крива Паланка… ЗА ТРЕТО МЕСТО КРИВА ПАЛАНКА – ВАРДАР       55:83 (14-10; 15-22; 11-22; 15-29) КРИВА ПАЛАНКА: Грчевска 25, Стојановска, Цветковска 8, М. Велковска 6, Стојчевска 3, Ѓорѓиевска 2, Митовска, Б. Велковска 2, Стојановска 4, Бошковска 2, Николовска, Павловска 3; ВАРДАР: Ристеска, Димитровска 5, Начевска 8, Пислевска ... Read More »

Ф-4: ЖКК Вардар М12, викендов во К.Паланка по трофеј

Screenshot_20230602_020920

Завршницата во пионерската лига ќе се игра овој викенд, во Крива Паланка… Женскиот кошаркарски клуб „Крива Паланка“ ја доби организацијата на финалниот турнир од М14 лигата-жени. Понудија најдобри услови за организирање на турнирот кој следува на 3. и на 4. јуни, а ќе се игра во спортската сала „Бранители 2001“ во Крива Паланка. Првото полуфинале, кое ќе се игра на ... Read More »

Шампиони… КК Вардар М18 дојде до пехарот

viber_image_2023-05-29_00-05-24-099

Кошаркарите на Вардар се освојувачи на М18 лигата во машка конкуренција за сезоната 2022/2023. Во финалниот натпревар, пред полни трибини во малата сала на СЦ „Јане Сандански“, по голема, и неизвесна битка до последната минута, беа подобри од Водно Санс. ВАРДАР – ВОДНО САНС 85:77 Воведните минути од големото финале поминаа во знакот на младите кошаркари на Вардар. Доста брзо ... Read More »

Ф-4: ЖКК Вардар М12 ќе брка пехар на домашен терен

2605-baner-M-12-zeni-landscape

Овој викенд на ред е и финалниот турнир во М12 лигата во женска конкуренција. Скопски Вардар ја доби организацијата на турнирот, кој во сабота и во недела ќе се игра во малата сала на СРЦ „Кале“ во Скопје, каде „вардарки“ ги играат своите натпревари. Првото полуфинале во кое ќе играат екипите на Вардар и Баскрт Кам 2011 од Македонска Каменица ... Read More »

КК Вардар М18 се пласираше на Ф-4

logo-mladinski ligi-1

Екипите на Работнички, Вардар, Водно Санс и на Феникс 2010 се финалистите, односно учесници на завршниот турнир од младинските лига во М18 конкуренцијата од машкиот сегмент, и во викендот кој следува ќе се борат за шампионскиот трофеј. Јуниорите на Работнички делуваа и повеќе од убедливо во серијата против Црн Дрим. Победија на свој терен со (106:80), но и на гостински, ... Read More »

КК Вардар е второлигашки шампион

2105-вардар-шампиони -втора лига

Кошаркарите на Вардар се победници во натпреварите од Втората лига-мажи. Во натпреварот за трофејот, вечерва во салата на СРЦ „Кале“, „црвено-црните“ беа подобри од ГКК Охрид. Славеа со убедливи (89:74), само како потврда на првата позиција пред баражот за пополнување на двете места кои водат во највисокиот ранг на натпреварување. Во последниот меч од сезоната, „вардарци“ беа доминантни во втората ... Read More »