Monday ,09 December 2019
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 2)

Кошарка

Кошаркарските надежи на Вардар ги очекуваат четири натпревари

kk-vardar-m16

Четири  дуела ги очекуваат момците од Кошаркарскиот клуб „Вардар“ овој викенд. Највозрасните се гости во СЦ “Јане Сандански“, трите помлади екипи ќе бидат домаќини во малата сала при СРЦ “Кале“. Дамите од екипата М18 се слободни ова коло. Вака изгледа распоредот и саатниците на дуелите: М18: МЗТ-Вардар (Ј.Сандански) 24/11/19 18-15ч. М16: Вардар-ФМП Акаденија (Кале) 23/11/19 15-00ч. М15: Вардар-ТМФ (Кале) 23/11/19 11-00ч. М14: Вардар-Ролинг 08  (Кале) 23/11/19 ... Read More »

ЖКК Вардар утре на мегдан со Баскет Кам, двата тима се единствени без пораз досега

zkk2

ЖКК Вардар во петто коло од Првата лига на женската кошаркарска сениорска конкуренција ќе одигра натпревар со тимот на Баскет КАМ од Македонска Каменица. Во ова коло „гостуваме“ во малата сала при СРЦ „Кале“, поточно ќе бидеме гости во нашиот дом на ривалот. Дуелот се игра утре, сабота (23/11/2019), на мечот со почеток во 18:30 часот судиската правда ќе ја ... Read More »

Вардар гостува кај Академија ФМП

thumbnail-7-750x330

По седум кола од сезоната 2019/2020, во Првата сениораска кошаркарска лига КК Вардар има скор од една победа и шест неуспеха. Во ова 8.коло гостува екипа со идентичен скор, тимот на Академија ФМП. Црвено-црните избраници на Радуловиќ задутре, во сабота (23/11/2019),  ќе играат гостински дуел во салата „Независна Македонија”  во  Скопје. На мечот кој започнува во 18-00 часот, кошаркарската правдеа ќе ... Read More »

Викендов 1.коло од 3.сезона во младинската кошаркарска “Вардар лига”

thumbnail-2

После две успешни сезони,  КК Вардар продолжува и со трета сезона од младинската кошаркарска приказна “Вардар лига”. Со проширен асортиман на генерации и натпревари, во недела (24.11.2019) во Спортската сала “Вардар” ќе се одигра првиот дел од 1. коло, а следниот викенд ќе се одигра и вториот дел. М-17 (2003/04) 5 екипи М-15 (2005/06) 12 екипи М-13 (2007/08)  9 екипи ... Read More »

Две победи и еден пораз за младите надежи на КК Вардар

kk-vardar-m16

Три млади екипи на кошаркарскиот клуб „Вардар“ овој викенд одигаа дуели против своите врсници. На сите три натпревари ние бевме гости, сосема одлично минавме во ова викенд-коло. Остваривме две победи и впишавме еден пораз. Постигнати се следните резултати: М18: ФМП-ВАРДАР 93-98 М16: КУМАНОВО-ВАРДАР 52-84 М14: КОЧАНИ-ВАРДАР 119-103 Read More »

Пет младински дуели ги очекуваат екипите на КК Вардар (распоред)

9h-660x330

Викендов младите кошаркарски екипи на Вардар ги очекуваат нови предизвици, вкупно пет меча се на програмата. Ќе одиграме четири дуели кај момците, тимот на М15 е слободен ова коло. Кај дамите играме еден натпревар во генерација М16. Ова е распоредот за дуелите кои не очекуваат: М18: ФМП-ВАРДАР 16/11/`19 ( 11-00, Сала: М.Херои) М16: Куманово-ВАРДАР 16/11/`19 ( 13-30 Сала: Економско) М15: ... Read More »

Кошарка: Пелистер гостин во Кале, шанса за втора победа на црвено-црните

kk-vardar

КК Вардар по пет кола во сениорската кошаркарска Прва лига има четири пораза и една победа. Во рамки на викендов, кога ќе се игра шесттото коло коло имаме прилика да дојдеме до втора победа оваа сезона. На црвено-црните им гостува тимот на КК Пелистер од Битола, екипа која има идентичен скор досега и која со квалитетот е ривал за надигрување. ... Read More »

Сениорките заминаа за Германија, во составот се вардарките: Деловска, Петрушевска и Пејковска

44970420191113

Нашата женска сениорска репрезентација рано утринава замина за Нердлинген, Германија каде утре ќе го одигра првиот натпревар од „првиот прозорец“ од циклусот на квалификации за Европското првенство 2021. Селекторот  на Македонија, Владимир Ѓоровиќ заедно со својот асистент Срѓан Дамњановски одбраа дванаесет кошаркарки кои ќе ги бранат националните бои. Дел од оваа селекција се и три црвено-црни девојки, капитенот на ЖКК Вардар, ... Read More »

(ФОТО) Три победи за младите екипи на КК Вардар овој викенд

9h

Младите екипи на КК Вардар одигаа три домашни дуели, во сите три меча кои викендов се играа во малата сала при СЦ “Кале“ дојдовме до успех.  Кај, КК Вардар М15 гостуваше ланскиот шампион, Дино Баскет. Момците на Бојан Христовски доминираа во целиот дуел, победата дојде со висока разлика, резултатот беше 102 : 61 за вардарци. Победа остави и генерацијата 2004 ... Read More »

Вардар гостува кај КК Куманово

kkk

Викендов во најквалитетната машка кошаркарска конкуренција, Првата лига ќе се одигра новото, петто коло. Во истото црвено-црните момци на Радуловиќ ќе гостуваат во Куманово кај истоимениот машки кошаркарски тим од тој град.  Натпреварот кој ќе се игра во салата „Перо Наков”- Куманово е закажан за во сабота,(09/11/2019) со почеток од 17-00 часот. Судиската правда ќе ја делат: Златевски А, Митровски З. ... Read More »