Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 21)

Кошарка

Преглед 18.коло! Вардар „потклекна“ во Велес, Соколи не минаа на табелата

kk-vardar

Кошаркарите на Борец Баскет ја продолжија серијата на победи и пробивот кон горните позиции на табелата во Втората лига. На свој терен во салата „Гемиџии“ во Велес, стигнаа негатива од 18. поени и славеа победа (69:63) против еден од фаворитите за највисок пласман, екипата на Вардар. Ова е нивна осма победа во последните девет кола со која стигнаа до петтото ... Read More »

Преглед 4.коло „оролоџо“! Вардарки успешни во Крива Паланка, Бадел убедлив

zkk

Овој викенд се одиграа два од трите предвидени натпревари од 4. Коло од „оролоџото“ во женската Прва лига. Својот дуел од ова коло, против екипата на МЗТ Скопје Аеродром, актуелниот бранител на титулата ќе го одигра вечерва. Фаворитите ја потврдија својата улога. Иако потешко од предводувањата, екипатѕа на вардар славеше победа на гостувањето во Крива паланка (64:58). Лидерската екипа во ... Read More »

КК Вардар падна во Велес

ssssssssssssssssssssss

Кошаркарите на Вардар забележаа нов, 6.пораз оваа сезона овој пат на гостување во Велес. Момците на Александар Јованчев гостуваа во салата „Гемиџии“ кај тимот на Борец Баскет, црвено-црните не успеаа да одолејат на притисокот на домаќинот кој успеа да ни нанесе пораз. Ние бевме празени од велешани со шест поена разлика, тие не совладаа со резултат 69-63 на оваа средба ... Read More »

ЖКК Вардар триумфално кај К.Паланка

hq720

ЖКК Вардар вчера гостуваше кај тимот на Крива Планка во истоимениот град, девојките на Ашаданов Александар ја оправдаа фаворитската улога и дојдоа до победа со резултат 58-64. По првите 10.минути имавме речиси двојно повеќе поена, истата ја добивме со резултат 11-20.  Во втората успеавме да додадеме пет поена на предноста за 14.плус, на одмор помеѓу двата периода во салата „Бранители 2001“ ... Read More »

Тешко гостување за Вардар кај Борец Баскет

000000

На програмата кај момците во сениорската втора лига овој викенд е 18.коло, избраниците на Алекасндар Јованчев ги  очекува тешко гостување во Велес. КК Вардар во оваа рунда ќе гостува кај тимот на КК Борец Баскет, дуелот е закажан за задутре, (сабота, 19.март). Натпреварот кој ќе се игра во салата “Гемиџии” Велес ќе започне во 12-00 часот. Ривалот на црвено-црните прикажува солидни ... Read More »

ЖКК Вардар гостува кај Крива Паланка

1110-660x330

Викендов кај девојките во кошарарската сениорска група-А на програмата е 4.коло од „оролоџо“ сегментот. Во истото извбраничките на Александар Ашаданов се гостинки. ЖКК Вардар во оваа рунда гостува во Крива Паланка кај истоимениот женски кошаркарски клуб. Дуелот е закажан за недела (19.март) со почеток во 15-00 часот. На натпреварот кој ќе се игра во салата “Бранители 2001“ К.Паланка, кошаркарската правда ќе ... Read More »

Преглед 18.коло 2.лига! Вардар го искористи „киксот“ на Соколи 1933 и се врати на 2.позиција

000000

Kошаркарите на Чаир 2030 направија уште еден чекор на патот кон првата позиција на табелата и најдобрата стартна позиција во пресрет на елиминациските натпревари во втората фаза од Втората лига. Чаирчани немаа многу милост во ова 18. коло и дуелот со Баскет Кам кој го решија со повеќе од убедливи (97:57). По оваа победа, а поразот на Соколи 1933 на ... Read More »

Преглед 3.коло „Оролоџо“! ЖКК Вардар со лесна победа, прв пораз за Бадел

0000000000000000000000-624x330

Нема веќе непоразени екипи во Првата лига-жени. До ова, трето коло од „Оролоџото“ таков епитет имаше екипата на Бадел 1862. Но лидерската екипа во шампионатот застана во дерби дуелот против својот најголем конкурент, екипата на Баскет Кам 2011. Актуелниот шампион и освојувач на Купот, направи огромен пресврт во второто полувреме од средбата во „Независна Македонија“. И во неизвесен финиш стигна ... Read More »

КК Вардар триумфално со Струмица за враќање на 2.позиција на табелата

kk-vardar-660x330

КК Вардар, вчера беше домаќин на тимот на Струмица во натпревар од 17.коло во втората кошаркарска лига, на оваа средба дојдовме до важна победа. Момците на Александар Јованчев успеаа да доминираат на средбата, постојано имаа водство и го одржуваа во текот на речиси целиот натпревар. Победата дојде со 12.поена позитива на натпреварот одигран во малата сала при спортскиот центар „Кале“ ... Read More »

ЖКК Вардар се врати на победите, совладана екипата на Пробаскет (Видео)

000001-660x3301-660x3301-660x330-660x330-660x330-660x3301-660x330

Девојките на Александар Ашаданов се вратија на победите,  тие вчера беа домаќини во малата сала при Спортскиот центар „Кале“ на тимот од Кавадарци, екипата на Пробаскет која  успеаа да го совладат. ЖКК Вардар дојде до победа со  14.позитива, односно со резултат 78-64 на оваа средба. Ние водевме уште по првите 10.минути со 8.поена предност (22-14), продолживме и во втората четвртина ... Read More »