Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 59)

Кошарка

Работнички со само пет поени подобар од КК Вардар

kk-vardar

Вчера, најтрофејниот кошаркарски тим во земјава, КК  Работнички запиша нова победа   над Вардар,истата дојде со само пет поена (81-76). Црвено-белите   натпреварот го  одигра во СРЦ „Кале“. Градски парк поради силниот дожд и фактот дека прокиснува не даваа услови за игра па мечот се одигра на наш терен. Работнички поведе по првиот период од 10.минути со пет плус (18-13), на тоа додаде ... Read More »

Тешко гостување за црвено-црните во Градски Парк

kk-vardar-1

Момците на Радуловиќ изминатото коло успеаа да ја совладаат екипата на Академија ФМП, со што дојдоа до третата победа оваа сезона. Во ова ново, 17.коло тие ќе бидат гости во Градски Парк. КК Вардар во оваа рунда гостува кај повеќекратниот шампион на Македонија, екипата на КК Работнички. Дуелот против црвено-белите од Градскиот парк е закажан за утре, сабота (7март). На ... Read More »

ЖКК Вардар гостува во Кавадарци

zkk-2

Викендов на програмата во женската сениорска кошаркарска Прва лига е 15,коло. Во истото ЖКК Вардар е гостин во Кавадарци. Избраничките на Жаклина Стојановска ќе гостуваат кај екипата на Пробаскет, овој натпревар ќе се игра во недела (8.март). Дуелот во салата „Партизан“ -Кавадарци е закажан со почеток во 11:30 часот.  Вардарки се фаворитки на оваа средба, ние на првиот дуел одигран ... Read More »

По 16.кола Невеш во два топ-5 листи, Темелковски се уште најдобар „скокач“

hh2-660x330

Викендов се одигра 16.коло во сениорската кошаркарска Прва лига, ова коло црвено-црните момци на Радуловиќ не израдуваа со победа. Тие успеаа да ја совладаат екипата на Академија ФМП со 79-77 (24-19, 18-20, 18-21, 19-17). Робев беше херон на оваа средба. По крајот на оваа рунда беа поставени индивидуалните топ-5 постигнувања. Вардарци се застапени во три категории, американскиот интернационалец Невеш е на листата ... Read More »

Резултати од младинската кошаркарска лига „Вардар’ играна овој викенд

87937086_619366475510091_8303353066678124544_o

Викендов се играше треттото коло (2.дел)  од младинската кошаркарска лига „Вардар’. Мечевите се играа на позната локација, нашата сала при СРЦ “Кале“ (мала сала). На програмата беа седум меча во неколку возрасни категории. Познати се постигнатите резултати од истите: Резултати трето коло (втор дел ) Вардар Скопје – Албатроси Виница (2009/10) 36:25 Уни Баскет Велес – Албатроси Виница (2007/08) 26:15 Риниа ... Read More »

ЖКК Вардар се врати на победите, високо совладана екипата на Патриот 2016

zkk

Во рамки на 14.коло од женската сениорска кошаркарска Прва лига, тимот на ЖКК Вардар ја пречека екипата на Патриот 2016. Девојките на Жаклина Стојановска се вратија на победите по поразот од Бадел во петокот. Црвено-црните дами имаа максимална доминација во сите четири периода на оваа средба, од минута во минута ја зголемуваа разликата. Победивме со високи 63.поени разлика, победата беше ... Read More »

Вардарци со голема победа, Робев херој на дуелот

kkvardar

Вардар се израдува на третата победа оваа сезона, откако вчера на домашен терен го совлада тимот на Академија ФМП со 79-77 (24-19, 18-20, 18-21, 19-17) во меч од 16. коло во Првата лига. Кошаркарите на Вардар одиграа супер прва четвртина и имаа предност од пет поени. Сепак, гостинот се врати во натпреварот, па така пред крајот имаше и пет поени предност, но ... Read More »

Бадел по 18.месеци „пост“ го совлада ЖКК Вардар

99053420200228

Вчера, Бадел 1862 и Вардар одиграа мошне неизвесен и драматичен натпревар, кој беше решен буквално во последната секунда, со тројката на репрезентативката Кметовска, за (68:66), и прв пораз на Вардар во првенството.   Бадел 1862 – Вардар     68:66 Колото број 13 беше баксузно за бранителот на титулата, екипата на Вардар. Поминаа толку првенствени рунди пред екипата на Вардар да го забележи ... Read More »

Доминација на КК Вардар М14 во лигата

vardar-kadeti1-640x330

Условно кажано, вториот тим на Вардар беше двојно подобар од составот на Спортисимо, па остана далеку напред во однос на конкуренцијата во лигата Запад. На Истокот е многу поизедначено…   На две кола пред крајот на регуларниот дел, се помал е бројот на екипите кои влегуваат во конкуренција за пласман на завршниот турнир во М-14 лигата. По 12.одиграно коло, извесно ... Read More »

Кошарка: Вардар М15 како лидер од „Б“-групата обезбеди пласман во Суперлигата

34774420200227

Од групата „Б“, понатаму одат екипите на Вардар, МВП Струмица, Академија ФМП и Ангели, додека место во Супер лигата од групата „А“ обезбедија Работнички, Феникс 2010, Црн Дрим и Ангели. Со одигрувањето на последното, 14. коло од „Б“ групата, стана јасно кои осум екипи во М-15 лигата ќе го продолжат натпреварувањето во наредната натпреварувачка фаза – Суперлигата. Со убедливата победа ... Read More »