Wednesday ,23 September 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > (ФОТО) Ѓоровиќ „прозиваше“, дузина вардарки во сениорската А-селекција
(ФОТО)  Ѓоровиќ „прозиваше“, дузина вардарки во сениорската А-селекција

(ФОТО) Ѓоровиќ „прозиваше“, дузина вардарки во сениорската А-селекција

Нашата женска сениорска репрезентација идната седмица ќе одигра два натпревара, први во рамки на квалификацискиот циклус за Европското првенство закажано за 2021 година.

b5

Селекторот на црено-жолите дами,  Владимир Ѓоровиќ заедно со Срѓан Дамњановски, ги прозиваше сениорките кои одговорија на повикот. Сениорската репрезентација ќе биде комплетирана викендот што следи по приклучување на кошаркарките кои се натпреваруваат надвор од рамките на државата.

34118520191105

Репрезентативките на Република Македонија  ќе одиграат натпревар против Германија на 14. ноември, а три дена подоцна ќе се пресметаат со Летонија на домашен терен. Во оваа селекција беа повикани шест девојки од шампионот на Македонија, нашиот  ЖКК Вардар. Списокот со повиканите девојки може да го најдете ТУКА!