Wednesday ,28 October 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 52)

Кошарка

ЖКК Вардар со “104-ка“ совлада Крива Паланка

zkk-2

Вчера во малата сала при С.р.ц “Кале“ во Скопје тимот на ЖКК Вардар ја пречека екипата на ЖКК Крива Паланка во дуел од 2.коло во првата женска кошаркарска лига. Избраничките на Жаклина Стојановска дојдоа до нова победа, втора по ред и овој пат на доминантен начин. Победата беше остварена со одлична игра во сите четвртини, ние доминиравме целосно во сите аспекти ... Read More »

МЗТ подобар од Вардар, Провел најефикасен со 25 поени

kkvardar

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја забележаа втората победа во шампионатот на Македонија, откако вчера го победија тимот на Вардар на гостински терен со резултат 72-102 (25-24, 12-24, 14-34, 21-20). Вардар одигра добро во првата четвртина и по десет минути игра водеше со еден поен разлика 25-24. Во вториот период нашиот тим го стигна малку заморот, па така на пауза МЗТ успеа да ... Read More »

ЖКК Вардар од сезонава и со тим М18, лигата ја започнуваме викендов со дуел против Бадел

zkk-m18

Од оваа сезона женскиот кошаркарски тим Вардар покрај сениорскиот тим во натпреварувачки ритам ќе го има и младиот колектив до 18 години. ЖКК Вардар М18 ќе се натпреварува во лигата која започнува овој викенд. . Девојките  ќе го имаат  својот  деби настап на гостуваањето кај тимот на ЖКК Бадел М18. Натпреварот се игра в недела, 21/10/2018 со почеток во  13-00 часот во  Салата ... Read More »

Кошарка: Три млади Вардарови екипи: М15, М16 и М18 на “мегдан“ против МЗТ Скопје

kk

Младите машки  кошаркарски селекции на Вардар викедов ги очекуваат натпреварите од првото коло во новата сезона 2018/2019 година. Активни ќе бидат момците од селекиите  M16 и M18, два  наши тима гостуваат во ова коло кај врсниците на МЗТ Скопје.  Најмладите момци од селекцијата М15 ќе се домаќини на истиот тим, на 24-ти месецов. РАСПОРЕД: 1. М16(м): МЗТ-Вардар   20/10/2018, 18-30ч. СЦ “Н.Лисиче“ ... Read More »

Кошарка: Момците го пречекуваат МЗТ, дамите со фаворитска улога против Крива Паланка

kk-vardar

Машкиот и женскиот сениорски црвено-црн колектив, Вардар одигаа по еден дуел од Првата лига досега. Викендов двeтe наши кошаркарски екипи се домаќини во вторите натпревари за нив во новата сезона 2018/2019 во најсилните кошаркарски лиги. Момците во првото коло како домаќини одигаа добар меч против фаворитот КК  Куманово 2009, сепак победата беше резервирана за поискусниот гостински состав кој триумфираше со 77 – ... Read More »

ЖКК Вардар тргна со убедлива победа во гости, Клубски постигна само 18 коша за цел меч

zkk1-660x330

Од овој викенд започна женската сениорска  кошаркарска лига,  нашите девојки од ЖКК Вардар во првото коло,  заминувааа за Делчево каде гостуваа кај екипата на Клубски. Избраничките на Жаклина Стојановска натпреварот од деби колото во сезоната 2018/2019 година  го одиграа вчера, и во него дојдоа до висока победа. Црвено-црните дами победија со неверојатни 62.поена позитива, нашата победа беше изразена со резултат 19-81. Во одбраната ... Read More »

Кошарка: Вардарки денес гостуваат во Делчево во 1.коло од новата сезона

zkk-660x330

Од овој викенд започнува и женската сениорска  кошаркарска лига. Нашите девојки во првото коло,  заминуваат за Делчево, каде што ќе си ги одмерат силите со екипата на Клубски. Избраничките на Жаклина Стојановска натпреварот ќе се одигра денес,  сабота, со почеток во 11:00 часот.  Во првиот дел останати натпревари кои не очекуваат , се:  2 коло (20.10.2018) ВАРДАР – Крива Паланка 3 коло (27.10.2018 ) Трокал – ВАРДАР 4 ... Read More »

Провел во тимот на колото

kkvardar-sad

Јуниос Провел имаше фантастично деби во дресот на Вардар, плејмејкерот од САД во поразот на домашен терен од Куманово постигна дури 32 поена со што заслужено се најде во петторката на колото. Покрај играчот на Вардар, во првото коло се истакнаа и Предраг Пајиќ (Фени), Игор Пенов (Куманово), Повалис Гаидис (Блокотехна) и Џо Фурстингер од Гостивар. Во второто коло кое се игра утре, Вардар е слободен. Read More »

Вардар загуби, Провел постигна дури 32 поени

kkvardar

На стартот на сезоната иако можеби во првото коло добивме еден од полесните противници, сепак не успеавме да дојдеме до посакуваниот резултат. Покажавме карактер во играта, особено што во првата четвртина предноста постојано се менувше , но веќе кон средината на втората четвртина противникот стигна до двоцифрена предност, од која успеавме брзо да се вратиме и на полувреме да заминеме ... Read More »

Кошарка: ЖКК Вардар стартува против Клубски, познат распоредот за есенскиот дел во Првата лига

zkk-660x330

Женската кошарска лига за разлика од лани оваа сезона ќе биде далеку побројна, во единствената женска конкуренција во сезоната 2018/2019 ќе се натпреваруваат 11.екипи. Веќе се познати двојките за колата во есенската полуетапа и противниците на ЖКК Вардар. Црвено-црните дами во првото коло ќе играат како гости на тимот на ЖКК Клубски, а во второто коло од првата кошаркарска лига ... Read More »