Wednesday ,28 October 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 51)

Кошарка

ЖКК и КК Вардар викендов се домаќини во првенството

kk vardar  seniori

Овој викенд машкиот и женскиот сениорски кошаркарски клуб Вардар ќе бидат домаќини во четвртиот дуел за нив оваа есен. Девојките ќе атакуваат на четвртата победа по ред, а момците ќе се обидат да дојдат до првата радост за нив во најквалитетната кошаркарска конкуренција во земјава. КК Вардар досега забележа три порази, па во 5.коло (во изминатите 4 еднаш бевме слободни) ... Read More »

Кошарка: Робев успешно опериран, следи рехабилитација

robev2

Веројатно поинакви ќе беа работите во тимот на Вардар да го имаше во своите редови планираното големо засилување. Дамјан Робев се врати под Кале по една сезона помината во дресот на Гостивар за да ги води „црвено-црните“ на враќањето во Првата лига. Но, на своето второ деби во дресот на матичниот клуб ќе мора да почека до есента 2019 бидејќи ... Read More »

Фени до лесен триумф против Вардар

kkvardar-kosarka

Екипата на Фени Индустри ја запиша третата радост сезонава и на домашен терен со сигурни 99-78 (51-39) беше подобaр од КК Вардар. Вардарци одиграа само две рамномерни четвртини што секако не беа доволни за позитивен резултат. По првиот дел нашиот тим имаше негатива од -12. Во третата четвртина домаќинот ја направи клучната разлика и отиде на плус 22. До крајот на ... Read More »

ЖКК Вардар со нова убедлива победа

thumbnail-3-768x576

ЖКК Вардар на гостувањето кај Трокал во Кавадарци  лесно и едноставно го завршија натпреварот со убедлива победа 18:75. Противикот во ниту еден момент на натпреварот не успеа да ни се доближи. Ова беше меч од 3.коло ние сме лидери со шест бода и со убедливо најдобра кош-разлика во оваа конкуренција, колку нас бодови има единствено шампионот Бадел. Во следното, 4.коло во ... Read More »

(ВИДЕО) МЗТ-Вардар М16, цел натпревар

kk-m16

Видео од целиот натпревар во лигата до 16години, каде кошаркарите на МЗТ Скопје беа домаќини на момците од КК Вардар. Сино-белите во овој дуел од 1.коло во М16 лигата дојдоа до победа со резултат 77-65. Read More »

Кошарка: Двајца вардарци повикани за селекцијата М16

81153620180813

Репрезентацијата до 16 години во машка конкуренција, која идното лето ќе настапува на Европското кадетстко првенство (дивизија А), ќе одржи тренинг денес, петок (26. октомври), со почеток во 18часот и 30минути во малата сала на „Кале“. На списокот се најдоа двајца вардарци. СПИСОК НА ПОВИКАНИ КОШАРКАРИ Марин Петков – КК Вардар Михаил Наумоски – Галатасарај, Турција Мирослав Ѓорѓевиќ – Бреша, ... Read More »

Трокал прилика за ЖКК Вардар да “врзе” третта победа во низа

zkk

Викендов на програмата во женската прва кошаркарска лига е 3.коло од новата сезона. Во исто црвено-црните дами од ЖКК Вардар се гости на екипата на ЖКК Трокал. Дуелот е веќе закажан, истиот ќе се игра задутре, сабота, 27.октомври точно на пладне, 12-00 часот. Избраничките на Жаклина Стојановска по две кола се лидери на табелата, ние зад себе имаме убедливи победи  ... Read More »

Вардар овој викенд гостува во Кавадарци

kk-vardar

Кошаркарите на Вардар овој викенд ќе го одиграат својот трет натпревар во новата сезона. Играчите на Радуловиќ ќе гостуваат кај екипата на Фени Индустри во Кавадарци во рамките на четвртото коло од Првата кошаркарска лига. Вардарци беа слободни во второто коло, па така во овој момент се на скор од 0-2 и се наоѓаат на осмата позиција на табелата. Во предходоното ... Read More »

КК Вардар: Уписи на нови членови во младите категории (инфо)

kk

Кошаркарскиот клуб Вардар изминатата сезона од куќата на кошарката доби признание за најдобар тим во млади категории. Црвено-црниот клуб е “расадник“ на таленти, истиот врши уписи на нови членови во младинските категории. Во информација за истото од клубот велат: Бидете дел од црвено-црното семејство! КОШАРКАРСКИ КЛУБ ВАРДАР Тренинзи во ОУ Војдан Чернодрински – О.Карпош  контакт телефон за упис: 070/228-993 Read More »

Кошарка: Порази за двете машки и една млада женска вардарова екипа викендов

1-1

Овој викенд беше со акцент на екипата од Аеродром, против која игравме во две младински селекции и сениори кај момците. Во двете младински средби, кај М18 и М16 забележавме порази од сино-белитот тим. “Одигравме навидум тежок меч во М18. Во текот на натпреварот имавме неколку шанси да го промениме резултатот , но сепак не успеавме да извојуваме два бода. Дури ... Read More »