Wednesday ,28 October 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 49)

Кошарка

Вардар – Пелистер со директен пренос на македонската телевизија

kkvardar-kosarka

Кошаркарите на Вардар денеска го пречекуваат тимот на Пелистер во рамките на седмото коло од Првата Македонска кошаркарска лига. По минатонеделната прва победа во лигата, црвено – црните ќе се обидат да стигнат до втор триумф во низа против уште еден директен конкурент за обезбедување на опстанокот сезонава. Пелистер во овој момент е на скор од 1-5, а пак нашиот ... Read More »

Балкан куп: КК Вардар М12 со две победи обезбеди 1/2-финале

46495324_1979683395665521_2345987922500517888_n

На “Балкан купот“ кој се одигрува во Ботевград соседна Бугарија младите надежи на кошаркарскиот клуб Вардар од генерацијата родени 2007/2008 дојдоа до две победи. Момците од селекцијата М12 на црвено-црниот тим со двата триумфа обезбеди полуфинале. Совладани беа екипите на Левски и ФМП. Ова се постигнатите резултати: *ВАРДАР – ФМП 50 : 45 *ЛЕВСКИ – ВАРДАР 46 : 44 Read More »

Кошарка: Распоред за четирите дуели на машките и женската млада екипа на Вардар

00

Кошаркарските надежи на Вардар во своите генерации овој викенд ги очекуваат четири средби со ривалите од нивните конкуренции. Три машки екипи и младинската женска екипа ќе одиграат дуели. Познатати се противниците и термините за одигрување на средбите. Во продолжение ви ги носиме истите: *М18: Работнички-КК Вардар 18/11/2018 14-00ч. *М16: КК Вардар- Мега  Баскет 17/11/2018 12-00ч. *М15: КК Вардар- ФМП Академија 19/11/2018 18-00ч. *М18: ЖКК ... Read More »

КК Вардар: Ние создаваме домашни кошаркари, а Општина Центар не занемарува

dsc00306

Кошаркарскиот црвено-црн колектив реагира на непринципиелноста при распоредувањето на финансиите во Општина Центар каде што и функионира клубот. Соопштението на КК Вардар го пренесуваме во целост  во продолжение. Спортот, пред се кошарката , во последните неколку години е спонзорирана главно од општините на чии територии е сопствениот клуб. Во услови на општа беспарица, финансиската општинска подршка е добродојдена. Ние како ... Read More »

ЖКК Вардар на врвот од табелата за време на репрезентативната пауза, Петрушевска дел од мак.селекцијата

zkk

По одиграни пет кола во женската кошаркарска Прва лига овој викенд следи пауза поради репрезентативни обврски на македонската женска сениорска селекција. По овие кола лидери на тебелата без пораз се два тима, шампионот Бадел и девојките на Жаклина Стојановска од ЖКК Вардар. Двата тима имаат перфектен скор досега, односно максимални 10.бода. Вардарки дојдоа до пет победи, и ја имаат најдобрата ... Read More »

Кошарка: Вардар го пречекува Пелистер, дуелот во недела со директен пренос на МТВ

kk-vardar-seniori-2018

Во минатото 6.коло црвено-црниот кошаркарски сениорски тим, Вардар дојде до првата победа во оваа сезона. Ние бевме подобри од КК Шкупи на гостувањето во скопски Чаир. Одлична прилика за втора победа во низа ни е дуелот овој викенд против тимот на битолски Пелистер. Ние на домашен терен в недела, 14.11.2018 го пречекуваме зелено-белиот тим кој исто како и нас има ... Read More »

(ВИДЕО) КК Вардар во Чаир кај Шкупи ја забележа деби победата во Првата лига

kk-vardar-seniori

Благодарение на одлично одиграната последна четвртина, успеавме да славиме во Чаир. Ова е прва, но значајна победа за сениорите која не “одвои” од останатите екипи кои сеуште се без ниту една.  Противникот ни парираше скоро до 34.минута, но во две минути им направивме серија 11-0, која беше клучот на победата. Вардар до првата победа во сениорската лига стигна со резултат ... Read More »

(ФОТО) Започна новата сезона во Младинска кошаркарска лига “ВАРДАР”

9

Викендов  во СРЦ Кале (мала сала) се одигра првото коло од втората сезона на Младинска кошаркарска лига “ВАРДАР”.  Резултатите може да ги најдете овде, а во продолжение неколку фотографии од првиот натпреварувачки ден. Read More »

Викендов започна втората сезона од Младинска кошаркарска лига “ВАРДАР” (резултати)

9t

Во саботата, во СРЦ Кале (мала сала) се одигра првото коло од втората сезона на Младинска кошаркарска лига “ВАРДАР”.  Вкупно 5 натпревари во две генерации (2002/03 и 2004/05) беа на репертоарот, од кои три екипи кои не се од Скопје. Вистинско дерби одиграа Ролинг и МЗТ Скопје А. Ова се постигнатите резултати од деби колото во новата сезона 2018/2019 во црвено-црната ... Read More »

ЖКК Вардар се враќа триумфално и од “Градски Парк“, падна Работнички ние го чувавме врвот

k2

Девојките на Жалкина Стојановска, сениорскиот тим на  ЖКК Вардар во натпреварот од петотто коло против екипата на ЖКК Работнички  освоија нови два бода и со максимални 10.бода го задржавме врвот во првата кошаркарска женска лига. Нашите црвено-црни дами вистински издоминираа во “Градски Парк“ на гостувањето кај женскиот тим на  Работнички, особено имавме одличен старт на натпреварот и првата четвртина заврши ... Read More »