Wednesday ,28 October 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 48)

Кошарка

(Фотогалерија) Во младинска кошаркарска лига “ВАРДАР” се одига 2.коло

4

Во СРЦ Кале поточно во мала сала овој викенд се одигра второто коло од втората сезона на Младинска кошаркарска лига “ВАРДАР” која е во организација на КК Вардар. На програмата беа три натпревари во кои младите кошаркарски надежи си ги одмерија силите, во продолжение неколку фотографии од овие дуели. Read More »

Провел како Леброн, 41 поен со шут (15-20)

provel-kk

Вардар оваа сезона во своите редови има вистински лидер и одличен кошаркар. Провел во овој момент е најдобар поентер во Првата лига, а на натпреварот против Гостивар во саботата постигна дури 41 поен со фантастичен шут (15-20) или (10-14) за два и (5-6) за три поени. Згора на тоа, имаше и 12 скокови (два офанзивни) и една асистенција и доби дури ... Read More »

Викендов се одигра 2.коло во Младинска кошаркарска лига “ВАРДАР”

46522803_329918827788192_3764849296654991360_n

Викендов во  во СРЦ Кале (мала сала) се одигра второто коло од втората сезона на Младинска кошаркарска лига “ВАРДАР” која е во организација на Вардар. На програмата беа три натпревари во кои младите кошаркарски надежи си ги одмерија силите. Резултати , 2 коло : МЗТ Скопје А – Ангели 31:83 МЗТ Скопје А. – Пробаскет А. 59:63 Крива Паланка – Петрески ... Read More »

ЖКК Вардар изби на врвот на табелата, совладан и Гостивар со огромна разлика

zkk

По одигрувањето на шесттото коло во женската кошаркарска лига тимот преводен од Жаклина Стојановска, нашиот ЖКК Вардар изби на врвот на табелата со 12.бода. Зад нас е шампионот Бадел со 10.бода и натпревар помалку одигран досега поради непарниот број на екипи во единствената женска кошаркарска сениорска конкуренција во земјава. Во ова коло во малата сала при С.р.ц “Кале“ -Скопје ја ... Read More »

Кошарка: Четири машки и една женска млада екипа со нови предизвици

img_0125-750x330

Младите категории на кошаркарскиот клуб Вардар ќе одиграат натпревари во своите генерации од новите кола. Не очекуваат дури пет дуели, од кој четири кај момците и еден кај дамите. Ова е распоредот за дуелите на црвено-црните надежи: М18: Вардар-Куманово 24/11/2018 11-00ч М16: Вардар-Работнички 25/11/2018 19-00ч. М15: Партизан МШ-Вардар 27/11/2018 18-30ч. М14: Вардар-Црн Дрим 24/11/2018 13-00ч М18(ж): Шкупи-ЖКК Вардар 26/11/2018 15-00ч Read More »

Вардарки во 6.коло го пречекуваат тимот на ЖКК Гостивар, црвено-црните дами ќе атакуваат на шестта победа

zkk-660x330

По еден викенд пауза поради обврските на сениорската женска кошаркарска селекција, овој викенд повторно на програмата се возбудувањата од Првата лига. Во ова 6.коло црвено-црните избранички на Жаклина Стојановска ќе бидат домаќини на тимот на ЖКК Гостивар. ЖКК Вардар  досега имаат пефректен скор со пет победи по исто толку одиграни кола и ја делат лидерската позиција со шампионот Бадел 1862.  ... Read More »

Вардар го пречекува КК Гостивар

s3

КК Вардар во машката сениорска лига успеаа да врзе две победи во низа, совладувајќи го во гости Шкупи и на домашен терен тимот на битолски КК Пелистер. Со што се искачи на 8.позиција на табелата за само две кола, оставајќи три тима зад себе. Во следното коло сме домаќини на тимот на КК Гостивар. Натпреварот кој е дел од 8.коло ... Read More »

КК Вардар одигра “тест-дуели“ со КК Петревски во генер.2007, 08, 09 и во мини-баскет

7

Викендов што е зад нас младите надежи на кошаркарскиот клуб Вардар одигаа пријателски средби со тимот од Гостивар, екипата на КК Петревски. Дуели се одиграа во четири различни генерации, поточно кај момците родени: 2007, 2008 и 2009 година, како и натпревари  во Мини-баскет.  Овие средби беа шанса за усовршување на кошаркарските техники кај овие млади генерации на црвено-црниот кошаркарски колектив. Read More »

(ФОТО) КК Вардар М14 одигра три меча на “Балкан Куп“ во Бугарија

46472457_1980216582278869_4824625364477149184_n

Викендов во кај нашиот источен сосед, Бугарија се одржа “Балкан купот“. На дуелите во одиграни во Ботевград кај момците во категоријата М14, три меча одиграа црвено-црните надежи на Вардар. Селекцијата на кошаркари родени 2005 година ги постигна следните резултати: ВАРДАР – Академик 114 : 33 Балкан – ВАРДАР 91:66 Ц.Звезда – ВАРДАР 90-35 . Read More »

Втора победа во низа, “падна” и Пелистер

kkvardar-kk

Кошаркарите на Вардар ја запишаа втората победа сезонава и тоа втора во серија против два директни конкуренти за избегнување на последните позиции и ранг пониско. Вардарци вчера на Кале одиграа супер борбен натпревар и триумфираа над Пелистер со резултат 65-63. Провел со 23 и Радош со 12 поени се истакнаа во редовите на Вардар, а Белер со 24 поени беше најефикасен ... Read More »