Sunday ,01 October 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 32)

Кошарка

КК Вардар со „реновиран“ тим атакува на враќање во првата лига

vardar-2

По три години во највисокиот ранг, поранешниот освојувач на Купот на Македонија повторно ќе настапува во Втората лига, но тоа воопшто не ги обесхрабрува челниците на клубот и стручниот штаб. На 30 август, Вардар ќе ги почне подготовките за новата сезона во која ќе се обиде да се врати меѓу најдобрите во земјава, а составот со кој ќе се бори ... Read More »

(ФОТО) ЖКК Вардар М14 и М16 ги „запалија моторите“

8

Младите  екипи  до 14 и  16.години, на женскиот кошаркарски тим „Вардар“ вчера (понеделник, 16.август) ги започна летните подготовки. Првиот тренинг го имаа во малата сала при СРЦ „Кале“ во Скопје. Тие се подготвуваат за есенските предизвици под будното око на нивните  кормилармилари, Наков Славица и Герасимова Јасмина. Девојките го имаа воведниот тренинг по летната пауза која е зад нив. Read More »

Кошаркарките У16, со пехарот и златните медали се враќаат од Тбилиси, вардарката Милованова со 9.поена во финалето

yyyyyyyyyyy

На последниот ден од турнирот, ја декласиравме и Грузија (104:36), за прво место во групата Женската селекција на Македонија, за кошаркарки „Под 16“ години е победник на ФИБА „Челенџер“ турнирот кој изминатава седмица се одржуваше во Тбилиси. Во решавачкиот натпревар, нашите кадетки уште еднаш покажаа супериорна игра. Беа многу подобри од домашната селекција на Грузија. Дадоа уште една „стотка“, славеа ... Read More »

ФИБА „ЧЕЛЕНЏЕР“ М18: Втора победа за нашите храбри јуниорки ,вардарките Чолакоска и Зафирова заедно имаа 30.поена

2907-mkd-vo-sofija-under-18

Во драматична завршница ја совладавме Швајцарија со минимални (68:67), како доказ плус за она што го имаме во оваа селекција Иако имавме почетни (20:5) во првата четвртина, сосема солидни (35:23) на полувреме тоа не беше гаранција за триумф против упорните девојки од Швајцарија. Но имавме добар финиш, малку среќа, доволно да дојдеме и до втор успех на „Челенџерот“ во Софија. ... Read More »

Селекторот, Василев со вардарецот Петков и 11 кошаркари на списокот за скопскиот „Челенџер“

2807-selekcija-u18-zrenjanin-srbija

Никола Василев, селекторот на нашиот машки национален тим „Под 18“ години го направи изборот на играчи на кои ќе смета на претстојниот ФИБА „Челенџер“ кој од 3. до 8. август ќе се одржи во Скопје. На списокот се најдоа имињата на 12. кошаркари кои ќе играат турнирот кој ќе се реализира во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје. Андреј Митревски, ... Read More »

Среќен роденден Кралице, Наков Славица

Денес свој роденден прославува „Кралицата на македонската кошарка“ неприкосновената  Славица Наков. Популарната Цаци е  веќе две децении активна. Највозрасна, но со многу енергија, со вештините  кои одамна  се познати таа го водеше овој тим до врвот.  Таа е неприкосновен владетел на паркетот, девојка од која треба сите генерации кошаркарки во земјава кои се активни да учат како се игра со “портокаловата топка“. Таа измината ... Read More »

Кадетите рамноправни со Хрватска, Лукановски со дабал-дабл

На вториот контролен натпревар во Дарувар, македонските кадети рамноправни против Хрватска, но загубивме во финишот, (85:91) Одлично издание на македонските кадети на вториот контролен натпревар во Дарувар. За разлика од првиот, каде противникот брзо „натрупа“ висока позитива, и славеше убедливо, во „реваншот“, избраниците на селекторот Андреј Апостолски Лечиќ делуваа мошне посигурно, и пред сè, поефикасно во нападот. ХРВАТСКА У16 – ... Read More »

Кошарка: Лукановски втор стрелец на Македонија М16 на гостувањето кај Хрватска

Хрватска се покажа како далеку подобар ривал од нашата кадетска селекција, дојде до убедливи (98:47) на првата проверка во Дарувар. Хрватска доминираше на првиот меч во Дарувар, славеше убедлива победа… ХРВАТСКА У16 – МАКЕДОНИЈА У16   98:47 Македонската машка селекција „Под 16“ години е на дводневно гостувње во Дарувар, каде вечерва го одигра првиот од двата планирани натпревари против Хрватска Хрватските кадети ... Read More »

Лечиќ со вардарецот Лукановски и 11 избраници патува во Хрватска

Селекторот Апостолски Лечиќ одбра 12. кошаркари кои ќе играат за нашиот тим „Под 16“ на подготвителните натпревари во Дарувар. По оној воведен дел од подготовките, селекцијата на кошаркари „Под 16“ години влегува во оној средишниот, во кој се предвидени и проверки на сработеното во изминатиот период. Првите се на ред на 22, односно 23. јули во Дарувар, каде нашиот кадетски ... Read More »

Нова етапа во развојот на најплодната кошаркарска школа во Македонија, KK Вардар

kico-1-scaled-e1626359305805

  По 9 сезони поминати во младинската и сениорската кошарка во МЗТ Скопје, претходно 7 во Работнички и повеќе од две децении во неговата школа Плејмејкер со која стигна и до Првата лига, еден од најтрофејните младински тренери, Горан Крстевски реши да им се приклучи на црвено-црните. Кој беше решавачкиот момент? „Преминот во Вардар дојде по природен пат и се ... Read More »