Saturday ,02 December 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 31)

Кошарка

ЖКК Вардар со 2/2 на стартот, триумфално и во Кавадарци

000001-660x330

ЖКК Вардар дојде до втората победа оваа сезона во женската кошаркарска сениорска група-А. Вчера гостувавме кај тимот на Пробаскет. Вардарки на гостувањето во Кавадарци во салата „Партизан“ имаа домининација во текот на сите четири периода и дојдоа до висока победа. Ние победивме со 33.поена повеќе, победата беше остварена со резултат 41-74 на оваа средба. Ова е втора победа во 1.коло ... Read More »

Ашаданов со три вардарки на списокот за А-селекцијата

emi2-660x330-660x330

лександар Ашаданов, новиот предводник на нашата женска сениорска репрезентација го објави списокот на кошаркарки на кои планира за квалификациите за Еврoбаскетот во 2023 година. На списокот се најдоа три вардарки: Пејкоска, Лазаровска и Петковска. За дуелите со Германија и со БиХ, смета на вкупно 24.кошаркарки. Во наредниот период, се од официјалниот почеток на подготовките, предвиден за 4. ноември, селекторот ќе ... Read More »

ЖКК Вардар оди на втора гостинска победа по ред, гостува во Кавадарци

00000

ЖКК Вардар во 1.коло ја совлада екипата на МЗТ Аеродром во гости со високи 40-73, пред девојките овој викенд е 2.коло во првата лига група-А. Исто така и во ова коло црвено-црните дами ќе бидат гости. Овој пат гостуваме кај тимот на Пробаскет од Кавадарци, дуелот ќе се игра во салата  “Партизан“- Кавадарци.  Дуелот е закажан за сабота, 16.октомври со ... Read More »

Тренерот на ЖКК Вардар, Ашаданов нов селектор на дамите

435746-0-basic-ashadanov

Актуелниот шеф на стручниот штаб на ЖКК Вардар, и доскорешен асистент-тренер во нашата најдобра селекција, Александар Ашаданов, ќе ја предводи македонската сениорска репрезентација во наредниот циклус од квалификациите за пласман на Европското првенство кое ќе се одржи во 2023 година во Словенија и Израел. -Чест и задоволство е да се биде селектор на една репрезентација, уште поголема ако станува збор ... Read More »

ЖКК Вардар во недела во деби колото гостува на МЗТ

zkk-2

Викендов, на 9ти и 10ти октомври започнува првото коло во женската кошаркарска сениорска лига. Црвено-црните дами во првата рудна од оваа сезона 2021/2022 година ќе гостуваат. Ривалот на ЖКК Вардар  е тимот на МЗТ Скопје од Аеродром оваа средба е закажана за недела (10/10/2021) почетокот е закажан за напладне. На дуелот кој ќе се игра  салата „Независна Македонија“ во Скопје ... Read More »

Аполонија Томасо ново засилување за КК Вардар

Крилниот центар Аполонија Томас е најново засилување за екипата на Вардар на десетина дена пред почетокот на новата сезона во македонското првенство. Станува збор за 28-годишна кошаркарка која минатата сезона ја поминала во Романија, во тимот на КСЕ Таргу откако претходно играле во африканската Лига на шампионите за ФАП ДЕ Јаунде од Камерун. На десет натпревари во Романија, Томас просечно ... Read More »

Познат распоредот на натпревари за КК Вардар во новата сезона

kk-vardar-3

Кошаркарскиот клуб Вардар оваа сезона ќе се натпреварува во втората машка лига, по испаѓањето од елитата. Познат е распоредот на натпревари. Во првото коло сме домаќини на Тетекс ТТК на 9.октомври, во второто коло недела подоцна гостуваме кај Црн Дрим во Струга, во 3.коло во „Кале“ ни гостува Баскет Кам. Комплетниот распоред погледнете го во продолжение: Распоред на натпреварите во ... Read More »

Вардар против Тетекс ТТК во воведното коло од 2.лига

kk-vardar-660x330-660x330

Hа заеднички состанок со претставниците на раководството на федерацијата, Здружението на клубовите од Втората лига-мажи ги утврди натпреварувачките броеви за новата натпреварувачка сезона 2021/2022 Учесниците во ова натпреварување ги добија следните натпреварувачки броеви: 1.Хераклеа 2.Вардар 3.Медика Карта 4.Шкупи 5.Борец Баскет 6.Партизан Водно Санс 7.Чаир 2030 8.Тетекс ТТК 9.Баскет КАМ 10.Охрид 11.Струмица 12.Црн Дрим Согласно со Бергеровиот систем за 12 екипи-учесници ... Read More »

Место во KK Вардар, Донаковски заминува во Унгарија

donakovskii

Довчерашниот кошаркар на Партизан Водно Санс, Стефан Донаковски својата кариера ќе ја продолжи во унгарската Втора лига. Иако беше договорен со Вардар, негов нов клуб е Шалготарјани од истоимениот град во североисточна Унгарија. Претходните две недели, 24-годишниот крилен играч беше на проба во екипата и оставил одличен впечаток по што раководството и стручниот штаб одлучиле да му понудат договор. Минатиот ... Read More »