Tuesday ,23 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 29)

Кошарка

ЖКК Вардар утре во „Кале“ домаќин на МЗТ

zkk2

Во рамки на осмото коло, прво од вториот круг во Групата-А, ЖКК Вардар ќе биде домаќин на МЗТ Скопје. Црвено-црните дами во воведното есенско коло го совладаа овој ривал и влегуваат како фаворити и во оваа средба. Дуелот кој ќе се игра утре (сабота, 04/12/2021) во  малата сала при Спортскиот центар „Кале“ е закажан со почеток во 17-00 часот. Read More »

ЖКК Вардар по првиот круг се наоѓа на 3.место на табелата

zkk

Кошаркарките на Бадел 1862 со максимални седум победи во исто толку натпревари го завртеа „првиот круг“ од Првата лига. На гостувањето во Струга, иако заморени од долгиот пат до Словенија, „баделки“ ја потврдија фаворитската улога. Славеа со сигурни (74:59), за потврда на првата позиција. Онаа на која атакува и актуелниот шампион, екипата на Баскет Кам 2011. Составот од Македонска Каменица беше ... Read More »

КК Вардар со важна победа, падна Шкупи во „Кале“

ooooooooooooooooo

КК Вардар вчера во рамки на 8.коло беше домаќин на Шкупи, на дуелот кој ни беше важен за одржување на чекорот со лидерот Чаир 2030. Црвено-црните момци успеаа да дојдат до важна победа над ривалот на мечот кој ќе се одигра во малата сала во „Кале“. Успеавме да издоминираме во играта во двата правци, имавме континуирана предност која на крајот ... Read More »

Победи за КК Вардар во дуелите кај тимовите М18 и М14

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

КК Вардар успеа да оствари победа во дербито кај генерација М18, ние ја пречекавме тимот на ТФТ.  Селекцијата 2004/2005 предводена од тренерот Горан Крстевски-Кичо дојде до лесна победа.  Нашите играчи одиграа одличен натпревар против своите врсница. Оваа екипа победи со резултат 89-59. Покрај тоа остваривме триумф против Чаир кај момците во М14 со резултат 26 – 117. Во генерацијата М15 не ... Read More »

ЖКК Вардар со 30 плус го совлада Работнички

Вчера во малата сала „Кале“, тимот на ЖКК Вардар беше домаќин на екипата на ЖКК Работнички. На оваа средба црвено-црните дами се вратија на победите по два пораза во пртходните две кола. Црвено-црните девојки дојдоа до убедлива победа со триесет поена повеќе. На натпреварот во кој водевме и имавме доминација во сите четири периода на средбата, победата ја остваривме со ... Read More »

Работнички следен предизвик за девојките на ЖКК Вардар

Утре, сабота (27/11/2021), девојките од ЖКК Вардар ќе го играат нов натпревар во групата-А од сениорската лига. Ние сме домаќини на ЖКК Работнички во малата сала при Спортскиот центар „Кале“ во Скопје. На оваа средба делегирани се судиите: Ф. Филиповски и  И.Ников. Овој натпревар  од 7.коло закажан е со почеток во 13 часот и 30.минути. Read More »

КК Вардар со важна победа за 2.позиција на табелата, во „Кале“ падна Борец Баскет

fb_img_1634546097556-660x330-660x330

Вчера, тимот на КК Вардар оствари искичително важна и значајна победа во 7.коло од Втората лига. Момците на Јованчев Александар со само еден поен во „Кале “ ја совалдаа екипата на  КК Борец Баскет од Велес. Ние триумфиравме со резултат   79:78. Со оваа победа дојдовме на втората позиција на табелата која ја делиме со тимот на Соколи 1933 кој “киксна’ кај Херклеа. ... Read More »

КК Вардар денес домаќин на Борец Баскет

257940224_10223200865944341_8345004617965715512_n

Момците на Александар Јованчев  по победата минатото коло во Струмица ги очекува домашен предизвик. Тие во рамките на 7.коло од втората сениорска лига се домаќини во салата „Кале“. КК Вардар ќе ја пречека екипа на Борец Баскет, дуелот со тимот од градот Велес е закажан за денес, недела (21/11/2021) со почеток во 14-00 часот.  Read More »

Ново дерби за ЖКК Вардар, гостуваме кај Бадел

000001-660x3301-660x3301-660x330-660x330

По минатото дерби кога во салата „Кале“  го пречекавме шампионот Баскет Кам,  повторно тимот на ЖКК Вардар игра дерби во Групата-А.  Црвено-црните девојки гостуваат кај екипата на Бадел 1862, дуелот е закажан за денес, недела (21/11/2021). Натпреварот кој ќе се игра во салата „Независна Македонија“ ќе започне во 17-00 часот. Read More »

ЖКК Вардар домаќин на шампионот, тимот на Баскет Кам 2011

1004-vardar-badel-14

ЖКК Вардар и Бадел по 4.кола се лидери на табелата во групата-А, двата тима имаме по максимални четири 8.бода. Денес не очекува дуел од 5та рунда во домашната лига. Играме тежок натпревар во салата „Кале“ сме домаќини на тимот на Баскет Кам 2011, актулениот шампион на Македонија. Дуелот е закажан со почеток во 17-30 часот. Read More »