Saturday ,27 November 2021
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > КК Вардар со важна победа за 2.позиција на табелата, во „Кале“ падна Борец Баскет
КК Вардар со важна победа за 2.позиција на табелата, во „Кале“ падна Борец Баскет

КК Вардар со важна победа за 2.позиција на табелата, во „Кале“ падна Борец Баскет

Вчера, тимот на КК Вардар оствари искичително важна и значајна победа во 7.коло од Втората лига. Момците на Јованчев Александар со само еден поен во „Кале “ ја совалдаа екипата на  КК Борец Баскет од Велес. Ние триумфиравме со резултат   79:78.

Со оваа победа дојдовме на втората позиција на табелата која ја делиме со тимот на Соколи 1933 кој “киксна’ кај Херклеа. Во продолжение резутатите од ова коло, табелата и паровите за идното:

ВТОРА ЛИГА-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ 7. КОЛО

Хераклеа – Соколи 1933 76:73

Вардар – Борец Баскет   79:78

Шкупи – Струмица           80:62

Чаир 2030 – Партизан Водно Санс     107:84

Тетекс ТТК – Црн Дрим   73:68

24.11: Охрид – Баскет Кам

ТАБЕЛА: Чаир 2003 14, Соколи 1933 12, Вардар 12, Шкупи 11, Партизан Водно Санс 11, Струмица 10, Баскет Кам 9 (-1), Борец Баскет 9, ГКК Охрид 9 (-1), Хераклеа 9, Тетекс ТТК 9, Црн Дрим 8;

ИДНО КОЛО (27.11)

Вардар – Шкупи

Соколи 1933 – Чаир 2030

Борец Баскет – Црн Дрим

Партизан Водно Санс – ГКК Охрид

Баскет Кам – Тетекс ТТК

Струмица – Хераклеа