Monday ,20 January 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 28)

Кошарка

Кошарка! Вардар М16 високо го совлада Работнички во скопското дерби

51122996_2022884474678746_2449359745136459776_n

Во натпревар од лигата за момци до  16.години, кошаркарскиот клуб Вардар го пречека КК Работнички М16 на свој терен во малата сала “Кале“ во Скопје. Победата на оваа средба ја остварија црвено-црните кошаркарски надежи. Избраниците на Љубчо Илчевски во текот на цел натпревар покажаа доминација, тие го контролираа резултатот и од четвртина во четвртина ја зголемуваа предноста.  Црвено-црниот тим од ... Read More »

Пет меча за младите категории на КК Вардар овој викенд

bk9

Од денес па се до недела во младите кошаркарски категории пет екипи на кошаркарскиот тим “Вардар“ ќе ги одигаат своите дуели од лигите. Од тоа три ќе одиграме на домашен терен во малата сала при С.р.ц “Кале“ во Скопје.  На домашен терен играме со момците М16 и М15, покрај тоа девојките од М18 се исто така домаќини. РАСПОРЕД M18: Чаир- ... Read More »

ЖКК Вардар во недела го пречекуваат “фенерџијата“ Клубски Патриот

zkk

Викендов на програмата во женската Прва кошаркарска лига е 12.коло, односно втората пролетна рунда. Во истата црвено-црните дами ќе ги пречекаат гостинките во Делчево кај екипата која  е “фенерџија“ во единствената женска кошаркарска сениорска конкуренција. ЖКК Вардар во салата “Кале“ е домаќин  на последнопласираниот тим на ЖКК Клубски Патриот, во недела, 3-ти фебруари. Дуелот е закажан со почеток во 12-00 ... Read More »

Вардар во сабота со почеток од 17-30ч. гостува кај МЗТ Скопје

kkvardar

Викендов на програмата е треттото пролетно, односно 14.коло во оваа сезона во Првата машка кошаркарска лига. Момците на КК Вардар, во првото коло беа поразени во Куманово, во второто беа слободни, а пак викендов гостуваат кај шампионот  од Купот на Македонија, тимот на КК МЗТ Скопје. Натпреварот веќе има одреден термин, истиот ќе се игра во сабота, 2ри февруари во ... Read More »

Атанасов, Несторовски, Николовски на ниво во дербито со Партизан МШ М16

1233-719x330

Во заостанатиот натпревар од првиот дел на сезоната, КК Вардар М16  го одиграа во саботата , славевме со убедливи плус 20 против екипата Партизан МШ. Ние на овој гостински дуел доминиравме во сите аспекти на кошаркарската игра. Четири момци во црвено-црниот колектив успеаа да погодат 68 поени од нашите 80 на оваа средба. Одлична партија  на средбатаа имаа Атанасов (23 поени), ... Read More »

КК Вардар М16 со гостинска победа ја започна пролетната полусезона

00000000000000000

Овој викенд започнаа со одигрување на пролетните дуели поголем број од младинските кошаркарски конкуренции во земјава. Па така во категоријата за млади машки кошаркарски надежи се одигра дербито КК Партизан МШ – КК Вардар. Црвено-црните надежи оваа 2019 година  ја отворија со одигрување на првиот предизвик, истиот  го имаа на гости. Во еден дуел со многу борба на двете страни, ние ... Read More »

ЖКК Вардар со победа во Битола ја започна 2019

zkk-660x330-660x330

Овој викенд започнаа возбудувањата во женската Прва кошаркарска лига со одигрување на 11.коло, односно првото во новата 2019 година.  Вчера, вардарки  ја отворија истата со гостинска убедлива победа. Девојките на Жаклина Стојановска, гостуваа во Битола кај екипата на ЖКК Пелистер. На дуелот одигран во салата “Боро Чурлевски“, дамите од ЖКК Вардар доминираа во текот на целиот дуел и ја оправдаа ... Read More »

Гевгелија е одредена за град домаќин на Купот, вардарки во одбрана на тронот

42400720190125

Кошаркарската приказна продолжува во Гевгелија! По одлично организиран натпревар во рамки на сениорската машка репрезентација како и 3×3 FIBA турнир во текот на изминатите шест месеци, Македонската кошаркарска федерација одлучи празникот на кошарката – државниот Куп да се одигра токму во градот Гевгелија. Вчера и официјално беше ставен потпис на договорот за соработка помеѓу Македонската кошаркарска федерација и клубовите Блокотехна и Кожув ... Read More »

Кошарка: Девојките во сабота од 13-30ч. гостуваат во Битола, момците ова коло се слободни

zkk

Минатата недела започна првата машка, а од овој викенд старуваат возбудвање и во првата женска сениорска кошаркарска лига. Кај дамите ќе се игра првото пролетно односно, 11.коло, а кај момците на програмата е 13.коло во сезоната 2018/2019. Избраничките на Жаклина Стојановска, гостуваат во Битола кај екипата на ЖКК Пелистер. Овој дуел ќе се игра во салата “Младост“, уделот е закажан ... Read More »

Три одлични засилувања за КК Вардар М16 пред пролетните искушенија

000000000000

  Покрај во првиот тим т.е  кај сениорите, во зимскиот преоден рок и селекцијата до 16 години  на кошаркарскиот клуб Вардар се засили. Оваа црвено-црна селекција е “побогата“ за нови   три нови имиња кои ќе ја засилат конкуренцијата и тимот за пролетните искушенија. Михаил Наумоски минатата сезона беше дел од црвено-црното семејство, а оваа сезона од турски  Галатасарај се враќа во ... Read More »