Saturday ,23 June 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 27)

Кошарка

Деџи Ибитајо нов играч на КК Вардар

kkvardar

КК Вардар доби нов играч. Станува збор за Деџи Ибитајо кој има 24 години, 193 сантиметри и игра на бековските позиции. Ибитајо ќе биде првиот играч странец оваа сезона во нашиот тим. Ибитајо оваа сезона ја започна во Спартак од Суботица. Овој играч веќе го имаше своето деби во “црвено – црниот” дрес, на гостувањето против тимот на КК Пелистер. Иако нашиот тим го ... Read More »

КОШАРКА! Вардар во второто полувреме го загуби гостувањето кај Пелистер во Кавадарци

kk0

Викендов продолжија кошаркарските возбудувања во машката прва лига. Вардарци во првото “пролетно“ коло гостуваа кај КК Пелистер.  Зелено-белите поради реновирањето на салата „Младост“, како домаќини играа во Кавадарци, каде по втор пат во оваа сезона беа подобри од црвено-црните со 69:57, со пресврт во вториот дел. Резултатот по четвртини изгледаше вака: 24-20; 8-15; 13-11; 24-11 Вардар  на одмор замина со ... Read More »

Кошарка! Вардар прогласен за најдобра машка екипа во младинска конкуренција, тренерот Кочов исто така со награда во изборот за најдобрите за 2016

66

Македонската кошаркарска федерација ја продолжи традицијата на доделување на признанија на најдобрите поединци и екипи во македонската кошарка. Годинава манифестацијата „Избор на најдобрите во македонската кошарка за 2016“ се одржа во „Сквер 21“ во присуство на многу спортисти, спортски работници,легенди, медиуми и гости на куќата на кошарката. МКФ додели награди во 14 категории, за изборот на најдобрите во македонската кошарка ... Read More »

КОШАРКА! Вардарки ги “запалија моторите“, стартувани зимските подготовки

kosarka-vardarfans-660x330

Во понеделникот покрај двата ракометни црвено-црни клуба, фудбалскиот и кугларскиот за кои ве известивме и женскиот кошаркарски тим “Вардар“ ги започна зимските подготовки. Тие во понеделникот на 9-ти јануари го имаа првиот собир во 2017 година со кој официјално тргнаа во подготовките за пролетните возбудувања во женската македонска конкуренција. Тимот својот прв тренинг го одржа во нивниот дом, малата сала ... Read More »

ЖКК Вардар “погодок“ на годината

zkk-660x3301-660x330

ЖКК Вардар е “погодок“ на годината во рамки на кошаркарскиот клуб. Накратко бидејќи денес е последниот ден од годината, да резимираме за женскиот кошаркарски тим во 2017 година. Кошаркарскиот клуб Вардар по повод 70.годишнината која следната година се навршува од основањето на Спорското друштво “Вардар“, формирано далечната 1947 веднаш по најголемата светска војна реши да го “активира“ повторно женскиот клуб. ... Read More »

Кошарка: Пионерите го подигнаа пехарот во Белград, Дамјан Гацов прогласен за “МВП“ (ФОТО)

99

Убави вести вчера дојдоа од Белград од пионерите на КК Вардар родени 2003 година. Тие го освоија првото место на турнирот “IBC BELGRADE TOURNAMENT 2016“. “Црвено-црните”  млади момчиња овој турнир го одиграа на маестрален начин и заслужено стигнаа до првото место. Тие  во финалето го совладаа и домашниот тим на ИБЦ Белград со резултат 71:70. Нашите момци до оваа победата ... Read More »

Прво место: Пионерите на КК Вардар го освоија турнирот во Белград!

kk-gacov

Пионерите на КК Вардар родени 2003 година го освоија првото место на турнирот во Белград. Нашите млади момчиња овој турнир го одиграа на маестрален начин и заслужено стигнаа до првото место. Попладнево, вардарци во финалето го совладаа и домашниот тим на ИБЦ Белград со резултат 71:70. Нашите момци до оваа победата стигнаа по продолжение од пет минути. По регуларниот дел, ... Read More »

Кошарка! Пионерите на Вардар се пласираа во денешното финале на турнирот во Белград

iii

На турнир во главниот град на северниот сосед Србија во моментов се  младите екипи на кошаркарскиот клуб Вардар.Пионерите играат одлично на овој турнир, тие го одиграа и второто коло на IBC BELGRADE TOURNAMENT 2016. Пионерите на  Вардар во вториот дуел во Белград остварија триумф над  скопскиот ривал Ангели Скопје. Тие однесоа победа со седумнаесет поена разлика на овој дуел. Вардар генерација 2003 победи ... Read More »

Кошарка! Харбов: ЖКК Вардар ни нуди одлични услови

golema

По повод 70.годишнината која следната година се навршува од основањето на Спортското друштво “Вардар“, кошаркарскиот тим го “активира“ повторно женскиот клуб. Во текот на летото се создаде повторно екипа ЖКК Вардар. Тим составен претежно од млади девојки со неколку искусни кошаркарки. Оваа млада вардарова прволигашка екипа  тргна во лигата со пораз во првото коло, но, потоа блесна, и шест меча ... Read More »

КОШАРКА! Триумф за пионерите, пораз за кадетите на Вардар на турнирот во Белград (ФОТО)

Пионери

Покрај ракометните млади категории на турнир во главниот град на северниот сосед Србија во моментов се и младите екипи на кошаркарскиот клуб Вардар. Тие веќе го одиграа првото коло на IBC BELGRADE TOURNAMENT 2016. Победа забележаа пионерите и порази за кадетските екипи во првото коло на турнирот во Белград за црвено-црните кошаркарски надежи. Пионерите, кои се најмлади учесници од нашите тимови ... Read More »