Thursday ,28 September 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > Вардарецот, Терзиевски дел од идеалниот тим на турнирот во Будимпешта

Вардарецот, Терзиевски дел од идеалниот тим на турнирот во Будимпешта

000000

Кошаркарската надеж на црвено-црните,  Жарко Терзиевски се најде во најдобрата постава на квалификацискиот турнир за пласман во Европската младинска лига (EYBL) што се одржа во унгарскиот главен град.

Играчот на Вардар (М14)  и мак.репрезентативец  впиша  78 поени на турнирот, о во просек по 19,5 на четирите натпревари во Будимпешта. Со тоа беше и еден од најзаслужните за успехот, односно пласман во главната фаза од европското натпреварување.