Thursday ,28 September 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > Вардар М14 „сребрен“ во Европската младинска лига која се играше во Будимпешта
Вардар М14 „сребрен“ во  Европската младинска лига која се играше во Будимпешта

Вардар М14 „сребрен“ во Европската младинска лига која се играше во Будимпешта

Вчера, КК Вардар М14 го освоија 2.место на квалификацискиот турнир од Европската младинска лига.

Црвено-црните на дуелот во  Будимпешта. беа поразени од Хонвед со 69-81, со што домаќинот ни врати за нашата победа над нив во 1.коло. Ривалите  направија двоцифрена разлика уште во почетната фаза од натпреварот, по десет минути игра имаа 23-12 и убедливото и сигурно водство го задржаа до крај.

Кај КК  Вардар поени постигнаа само четворица кошаркари. Капитенот Љубен Ефтимовски реализира 32, Жарко Терзиевски 25, Григориј Ѓорѓевиќ 8 и Дамјан Стојановски 4. Со освојувањето на второто место, нашиот тим обезбеди пласман во главната фаза од EYBL и наскоро ќе ги дознае противниците во тој дел од натпреварувањето.