Thursday ,22 August 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 30)

Младински лиги

Кадетките на Вардар утре од 11 часот го играат деби колото оваа сезона

263-660x330-660x330

Кадетките на женскиот клуб Вардар оваа сезона ќе се натпреваруваат во Групата-2 која содржи десет тима.  Ние отвараме оваа сезона против тимот на ЖРК Војнисон Вардар од Кичево  како домаќини. Девојките на Анжела Платон и Марија Папуџиева утре ја започнуваат новата натпреварувачка сезона 2018/2019. Дуелот се игра во недела, 2.септември во Спортскиот центар“Јане Сандански“-голема сала со почеток во 11-00 часот.  Правдата на овој дуел ... Read More »

Последен слободен викенд, идниот кадетите и кадетките на РК Вардар го започнуваат првенството

vardarans-sostav-kadeti-mladinci1-660x330

Ова е последен слободен викенд во младинските ракометни лиги, веќе идниот викенд почнуваат натпреварите во женска и машка кадетска конкуренција. Вардар и во двете категории ќе биде домаќин во првото коло на својте ривали. Кадетите на ракометниот клуб Вардар изминатата сезона предодени од Адријана Будимир на доминантен начин се “прошетаа“ до најсјаното одличје во пионерската лига. Тие во кадетската лига беа ... Read More »

Познат составот за пионерската и кадетска женска екипа на Вардар, за новата натпреварувачка сезона

pionerki

Генерацијата на женскиот ракометен клуб Вардар, родени 2004/05 година на 8-ми август ги стартуваше подготовките за новата натпреварувачка сезона. Оваа сезона екипата ќе се натпреварува во пионерската и кадетска лига. Првенството започнува на 8-9 септември. Главен тренер на оваа генерација, која ја сочинуваат ракометарки, кои дел од Академијата на Вардар, останува Анжела Платон, поранешна ракометарка на златната генерација на Кометал ... Read More »

РК Вардар: Конкурс за нови регионални единици при Ракометната академија Вардар

03-od-vardar-junior-ligata-16574

Со цел промоција на ракометот и пронаоѓање на нови ракометни таленти, РАКОМЕТНИОТ КЛУБ ВАРДАР објавува конкурс за избор и вклучување на нови регионални единици во склоп на Ракометната академија. Во информацијата поставена на клубскиот сајт се вели: Бидете дел од семејството на најдобриот македонски ракометен клуб. РК Вардар преку Ракометната академија Вардар распишува конкурс за нови регионални единици, кои ќе ... Read More »

Кадетките на Вардар во првото коло на “мегдан“ со РК Војнисон Вардар (распоред)

173-6455460x330-1

Кадетките на женскиот клуб Вардар оваа сезона ќе се натпреваруваат во Групата-2 која содржи десет тима. Покрај нас во истата партиципираат екипите на:  ЖРК Ѓорче, Филип Вардар, Војнисон Вардар, ЖРК Алушоски, Илинден Вардар ЖРК Макалоски, ЖРК Лихнид, РК Кале Кичево и тимот на  Деспина. Сезоната ќе започне според распоредот на први/втори септемри со одигрување на првото коло. Есенската полуетапа ќе има ... Read More »

Младинките на ЖРК Вардар “отвараат“ против РК Кузман, познат целиот распоред во новата сезона за нашите девојки

173-660x330

За младинките на женскиот ракометен клуб Вардар  познати се сите термини на натпреварите во есенскиот дел. Оваа сезона во женската ракометна младинска лига ќе играме со една екипа за разлика од изминатата сезона, и истата ќе брои десет екипи. Покрај нас во лигата ќе играат и тимовите на: ЖРК Гевгелија, ЖРК Металург,Лихнид 2012,Кичево 10, ЖРК Куманово ЖРК Шампион, РК Чаир, Стружанка ... Read More »

Пионерките на ЖРК Вардар ги дознаа противниците и распоредот за новата сезона

263-660x330

Веќе се познати противниците во нашата група во женската пионерска лига за сезоната 2018/2019. Покрај тоа познат е и целосниот распоред на натпреварите во есенската полу-етапа од ова конкуренција. Во Група-1 покрај ЖРК Вардар ќе играат тимовите на: Делчево, Ѓорче, Металург, Гостивар и Куманово. Ова е распоредот на есенските дуели. Оваа генерација на ракометарки, повторно од клупата ќе ги предводи, Анжела Платон. ... Read More »

Преглед на сезоната за кадетките на Вардар Јуниор, кои освоија второ место во лигата

mladinki-12169

Кадетките на Вардар Јуниор ја завршија сезоната на второто место, откако во големото финале на завршниот турнир загубија од екипата на Куманово. Во регуларниот дел од сезоната, избраничките на Драгана Ристова беа дел од групата 2, каде завршија на првото место на табелата. На 12 одиграни натпревари имавме забележано 10 победи и 2 нерешени резултати, интересно и двата со идентичен ... Read More »

Ана Иванова: Бевме млада и неискусна екипа, но моите соиграчи го даваа својот максимум на секој натпревар во супер-лигата

vardarfans-naslovna

Младиот состав на Вардар Јуниор ја имаше дебитантската сезона во најсилната супер лига. Екипата ја сочинуваа млади ракометарки, кои беа желни за напредок и докажување. Сезоната ја завршивме на петтото место, забележувајќи 15 победи, 3 нерешени резултати и 10 порази. Ана Иванова ја одигра својата трета сезона во екипата на Вардар, а прва во супер лигата. За нашиот сајт младата ... Read More »

(ФОТО) РК Кузман Вардар организираше турнир во мини ракомет, победник РК Ангели Вардар

34880158_1899064420114549_5700548279087923200_n

Вчера во спортската сала “ Гоце Делчев“ во  скопската населба Илинден се одржа турнир во мини ракомет организиран од ракометната школа РК Кузман Вардар. Истата е дел од Академијата на Ракометниот клуб Вардар, како и екипите учеснички. На овој турнир победник беше екипата на РК Ангели Вардар од Скопје. Ова  е прв турнир во мини ракомет организиран од РК Кузман ... Read More »