Tuesday ,28 May 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Тамара Ѓорѓиева нов голман на кадетскиот состав на ЖРК Вардар
Тамара Ѓорѓиева нов голман на кадетскиот состав на ЖРК Вардар

Тамара Ѓорѓиева нов голман на кадетскиот состав на ЖРК Вардар

Тимот на лавиците, односно кадетскиот состав на ЖРК Вардар досега имаше две девојки помеѓу стативите. На голманското дуо, Вероника Ѓорѓиевска и Христоска Леа им се придружува нов член. Нов голман на црвено-црните е Тамара Ѓорѓиева.

Станува збор за млад голман, помлад од остатокот од тимот кој е претежно 2004 година. Тамара е родена 26/10/2006, располага со одлична конструкција за „чувар на мрежата“ таа е висока 175 см. Пред неа е многу работа за да влезе во конкуренција со девојките кои се голманки на Вардар, но има одлични предиспозиции, вредна и таленирана со одлична моторика.

d

Најголемен бенефит за неа е што ќе има прилика да работи со Александар Царчев, тренерот кој е познат како одличен педагог и врвен тренер за млади голманки. Пред нив е доста работа, но познавајќи ја истрајноста на Царчев се очекува огромен напредок во блиска иднина на новото засилување.

Редакцијата на Вардар фанс и посакува добро дојде на новата ракометна надеж во редовите на Вардар.