Wednesday ,19 September 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 28)

Младински лиги

Десет ракометарки на Вардар, повикани на подготовките за претстојното ЕП на младинската и кадетската ракометна репрезентација

vardarfans-makedonija-na-ep-660x330

Во претстојниов период две младински женски ракометни репрезентации ќе бидат дел од европско првенство. Младинките предводени од селекторот Борче Маркоски во периодот од 27-ми јули до 6-ти август ќе учествуваат на ЕП во Словенија, каде во група се наоѓаат со селекциите на Норвешка, Хрватска и Русија. На подготовките, селекторот Маркоски повика дури осум ракометарки на Вардар. Се работи за голманот ... Read More »

(Фотогалерија) РК Филип Вардар организира летен камп како подготовка за Јуниор лигата

4

Сезоната во Вардар Јуниор лигата е зад нас повеќе од месец и половина, почнати се подготовките за новата, третта сезона во регионалните школи. Регионалната школа од градот Прилеп, екипата на РК Филип Вардар предводена од Александар Таневски организира летен камп. Во продолжение неколку фотографии од истиот. Read More »

(ФОТО) Четири вардарови школи на заеднички камп како подготовка за идната сезона во Јуниор лигата

vardarovi-shkoli-igraa-rakomet-na-pesok-11116

Заврши втората сезона во вардаровата Јуниор лига,а веќе подготовките за новата се во тек. Па така четири ракометни школи од големото семејство на нашата Ракометна академија Вардар се дружеа и натпреваруваа заедно на летен камп во Грција. Младите надежи од Ново Лисиче Вардар, Ѓорче Петров Вардар, Карпош Вардар и од Балтепе Вардар играа ракомет на песок, тренираа и во меѓувреме ... Read More »

Јована Илиевска: “Јуниор“ лигата ни помага да станеме подобри играчи

vardarfans-ilievska

Дефинитивно најновиот проект на ракометниот клуб Вардар донесе новитети во Македонија за сите деца кои сакаат да се занимаваат со ракомет. Со “Јуниор лигата“ се зголеми интересот за играње ракомет, а токму ова натпреварување им ја исполнува желбата на сите да започнат да се занимаваат со овој спорт. Целта е да се обединат сите ракометни школи од цела Македонија во ... Read More »

Успешна сезона за пионерките на Вардар кои го освоија првенството и силен турнир во Зрењанин

1417-660x330

Пионеркките на ракометниот клуб Вардар се единствената наша генерација, која успеаа оваа сезона да стане шампион на Македонија. Избраничките на Ристова и Пецевска имаа 12 победи од исто толку одиграни мечеви. Од нив 10 беа во регуларниот дел на сезоната, додека 2 се на завршниот турнир на најдобрите четири екипи. Во текот на целата сезона постигнавме вкупно 310 голови, додека ... Read More »

Мирјана Петкоска: Во новата сезона се надевам дека ќе бидеме кадетски шампиони на Македонија

vardarfans-petkovska

Пионерките на ракометниот клуб Вардар се единствената наша генерација, која сезонава успеа да освои прво место во една од лигите во кои се натпреваруваа. Оваа генерација која беше предводена од тренерскиот тандем, Драгана Ристова и Билјана Пецевска се закитија со златниот медал, освојувајќи ја пионерската лига, додека во кадетското првенство, каде се натпреваруваа со екипи од две години повозрасна генерација, ... Read More »

Стефани Петрушевска: “Јуниор“ лигата ни овозможува да покажеме колку го сакаме ракометот

vardarfans-petrusevska

Финишираше уште една интересна сезона во ракометната “Јуниор“ лига. Повеќе од 24 ракометни школи беа дел од овој голем проект на РК Вардар, кој се очекува во секоја наредна сезона да го зголемува бројот на учесници во оваа лига. Веќе се познати победниците во секоја возрасна генерација, во машкиот и женскиот дел на ова натпреварување. Кај генерацијата 2002/03, кај девојките ... Read More »

Андријана Арсовска: “Јуниор лигата“ е одличен проект во кој можеме многу да напредуваме

vardarfans-arsovska

Пред нас е втората сезона на ракометната “Јуниор“ лига, каде повеќе од 25 ракометни школи се натпреваруваа во различни возрасни генераиции, во машка и женска конкуренција. Повторно гледавме квалитетни натпревари, каде секоја екипа го даваше максимумот на теренот и секој играч сакаше да ги покаже своите квалитети. Дефинитивно овој голем проект наиде на позитивни реакции од секој член на “Јуниор“ ... Read More »

Андреа Седлоска: Горда сум на мојот тим што заедно тимски успеавме да го освоиме златото

an2

Изминатиов викенд се одигра завршниот турнир во женската пионерска лига, каде првото место им припадна на Вардарки, кои во големото финале ја совладаа екипата на Металург. Ова е заслужен трофеј за пионерките кои сезоната ја завршија без ниту еден пораз. Избраничките на Ристовска и Пецевска одиграа дванаесет натпревари и забележаа исто толку победи. Во полуфиналето на Ф4 кој се се ... Read More »

(Фотогалерија) Пионерките на Вардар дојдоа до “злато“ во финалето против Металург

3

Викендов пионерките на ЖРК Вардар станаа шампиони на Македонија во својата генерација. Тие  во големото финале ја совладаа екипата на Металург. Завршниот турнир на најдобрите четири екипи се играше во спортската сала во населбата Автокоманда, девојките на Ристова и Пецевска дојдоа доминантно до злато. Радоста беше голема за нашите девојки. Read More »