Saturday ,15 June 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 27)

Младински лиги

Познати ривалите на момците и девојките на Вардар за кадетските турнири

201772027_325771405674842_3023308659696104635_n

Познати се групите за  ракометните кадетски екипи на Вардар, момците и девојките. Двата тима ќе играат во групите „Г“ победниците од истите ќе обезбедат место на завршниот Ф-4 турнир каде што ќе се добие кадетскиот шампион на Република Македонија. Наскоро повеќе детали за термините и локациите на одигрување на дуелите. Девојките на Платон и Папуџиева се дел од кадетската женска ... Read More »

„Непобедливиот ореол“, не можат сениорки, ни младинки да им го „симнат“, Лавиците немаат пораз на било каков дуел 993 дена

200367848_786355708738666_5012662217590314544_n

Вчера, по одлука на клубот сосема оправдано и за пофалба нашите кадетки , „Лавиците“ беа пријавени да играат на младински женски квалификациски турнир. Им фалеаа мечеви, добија шанса и не ја „прокоцкаа“ покажаа дека се тим за респект. Играа со две младински екипи, тимот на Шампион го совладаа иако имаа негатива од еден гол во 2.дел, потоа со силната екипа на ... Read More »

„Лавици“ го совладаа Шампион, нашите кадетки со победа на младинскиот турнир

k4

Во 1.меч од младинскиот турнир, кадетките на ЖРК Вардар се сретнаа со тимот на РК Шампион. Игравме како по ноти во првиот дел, а во вториот дојде кризата од енормно големата натпреварувачка пауза, сепак го совладавме тимот на Чивлачки и Радуловиќ со резултат 26-22 (16-11). Тргнавме во грч, предолга пауза е зад нас од 17.месеца па противникот го искористи и ... Read More »

Савевски го состави стручниот штаб, познати сите три имиња

b6427696-be29-461f-88eb-4604063559d3

Македонскиот селектор и координатор на женските репрезентации, Љубомир Савевски ги одреди имињата на тренерите со кои ќе соработува. Тој  го комплетираше својот стручен штаб. Јулијана Црвенкоска, која во моментов е тренер на Металург, ќе биде негов асистент. Помошник на Савевски и кондициски тренер ќе биде и Аце Станковски, кој ја започна  сезонава во РК Скопје, од каде премина  Вардар Неготино, ... Read More »

Делегирање, саатници за младинската група-А каде што играат „Лавиците“

dsc_0642-660x330

Познати се групите во младинскиот женски шампионат, има 13 екипи поделени во 4 групи чии победници ќе играат на завршниот Ф-4 турнир кој ќе го даде женскиот младински Шампион. Вардар ќе настапува со кадетскиот состав предводен од Платон и Папуџиева,  нашиот тим  е во групата-А со тимовите од Скопје, екипата на Шампион и тимот на ЖРК Металург. Се игра во групата секој со секого.   Детали со саатници, парови, делегирани ... Read More »

„Лавици“ на мегдан со Металург и Шампион за пласман на младинскиот Ф-4

012-660x330-660x330

Познати се групите во младинскиот женски шампионат, има 13 екипи поделени во 4 групи чии победници играат на завршниот Ф-4 турнир кој ќе го даде женскиот младински Шампион. Вардар ќе настапува со кадетскиот состав предводен од Платон и Папуџиева, потег кој е за поздрав бидејќи управата на клубот реши да им овозможи на нив да се борат во двете лиги ... Read More »

Потврда на она што го пишавме, ракометните младински лиги се играат во јуни

bora-660x330

Дојде и официјална потврда на она што го пишувавме две недели претходно од РФМ. Пионерска, кадетска и младинска лига ќе се играат во јуни ширум салите низ Македонија. Ракометна Федерација на Македонија донесе одлука натпреварите во младинските категории конечно да започнат и да се одиграат во Јуни. Пријавени се голем број на екипи во сите лиги на натпреварувања, а познати ... Read More »

„Лавиците“ одиграа контролка со момците на КЛ-7 (Видео)

174506199_10219398161366930_5989227279775989705_n

Вчера во салата „Круме Кепески“ во скопската населба Кисела Вода, свој контролен дуел одиграа девојките од кадетската селекција на ЖРК Вардар и младите момци од тимот на КЛ-7. Ова беше натпревар за подобрување на напреварувачата форма на „лавиците“. Две кратко видеа погледете ОВДЕ! Девојките на Платон Анжела и Папуџиева Марија претходно во истата сала за викендов одигра дуел со кадетскиот ... Read More »

(Видео) „Лавиците“ убедливи со КЛ7, најверојатно во јуни ги очекува лигашки предизвик

72223824_1350100671807683_2156534638741291008_n-660x330

Денес, кадетската екипа на женскиот ракометен тим „Вардар“ одигра по подолго време контролен-дуел. Ние гостувавме кај тимот на КЛ-7 во салата „Криме Кепески“ во скопската населба Кисела Вода. Во текот на целиот натпревар доминиравме, нашата клупа даде шанса на целиот ростер на оваа средба. Победата беше убедлива, изразена со двоцифрена предност,  10-сетина убави погодоци на нашите девојки може да погледнете ... Read More »