Saturday ,13 August 2022
Последни:
Home > ЖРК Вардар > „Непобедливиот ореол“, не можат сениорки, ни младинки да им го „симнат“, Лавиците немаат пораз на било каков дуел 993 дена
„Непобедливиот ореол“, не можат сениорки, ни младинки да им го „симнат“,  Лавиците немаат пораз на било каков дуел 993 дена

„Непобедливиот ореол“, не можат сениорки, ни младинки да им го „симнат“, Лавиците немаат пораз на било каков дуел 993 дена

Вчера, по одлука на клубот сосема оправдано и за пофалба нашите кадетки , „Лавиците“ беа пријавени да играат на младински женски квалификациски турнир. Им фалеаа мечеви, добија шанса и не ја „прокоцкаа“ покажаа дека се тим за респект. Играа со две младински екипи, тимот на Шампион го совладаа иако имаа негатива од еден гол во 2.дел, потоа со силната екипа на Металург им водеше 5.гола, но иако имаа постар ривал успеаа да се вратат и одиграа реми. Овој тим има „ореол“ на несовладливост кој долго време го одржуваат.

200708536_786355628738674_514929968571997642_n

Па така ниту вчерашниот настап  на кадетките против две младински екипи не го смени тоа. Тие одиграа одлично, и ги задоволија вкусовите на сите љубители на ракометот. Останаа само седум дена до неверојатните 1000 (со зборови-илјада) денови без пораз за овој тим. Покрај дуелите во нивните кадетски и пионерски лиги, имаа пријателски со сениорски тимови како Спартак, пријателска со младинките на Металург и сега турнир со младинките на Шампион и на тимот од Автокоманда.

199618339_786355538738683_3625689403161205082_n 200277559_786355472072023_5589844180089039366_n

>>> Последниот пораз   за  кадетскиот тим на ЖРК Вардар е кога го пречека тимот на ЖРК Алушовски. Во еден меч со многу борба до победа стигнаа девојките на нашиот ривал. Сино-белите девојки дојдоа до победа со резултат 21:23 (13:14) од 4.коло во кадетската женска лига-Ова е информација од 23/09/2018 година. По овој пораз до пролета совладаа се во кадетската и пионерската лига, и ги освоија двете титули.<<<

200811454_786355365405367_4676187224064816984_n 200373114_786355498738687_4593897696053635540_n

Од тогаш до денес одиграа дузина мечеви во лигите, ф-4 турнирите,  пријателски во земјава. Поразот веќе никогаш не беше опција за нив. Минаа 993.дена како “лавиците“ ниту еднаш не завршија дуел во кој противникот успеал да се радува на победа. Навистина долг период, кој покажува за каков тим станува збор.

201194516_786355368738700_1957779304800098481_n-1

Честитки до сите играчи и стручниот кадар, посебна пофалба до Платон и Папуџиева, тоа е тренерски двоец кој секој млад женски тим би го посакал.

201525533_786355795405324_8181814697885996246_n

…….P.S Кадетската круна е ваша девојки…..

199819241_786355328738704_5714937258432804801_n