Tuesday ,21 May 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 29)

Младински лиги

Познати ривалите на кадетките и младинките за ЕХФ шампионатите

120-660x330

Вчера во Виена, во седиштето на Европската ракометна федерација  се одржа ждрепката за Европските првенства и ЕХФ шампионатите за кадетки и младинки. Македонската младинска женска репрезентација ќе биде домаќин на ЕХФ шампионатот и ја избра групата во која ќе игра. По натпреварите во групната фаза, прво и второпласираните играат полуфинале, а освојувачот на ЕХФ шампионатот обезбедува место на Светското првенство ... Read More »

(Фотогалерија) Двата тима на ЖРК Вардар на „мегдан“

d16

Веќе дваесетина дена, двата тима  на ЖРК Вардар се во тренажен процес подготвувајќи се за пролетните предизвици. Викендов првиот тим на Вардар одигра тест-напревар со “лавиците“, односно кадетската екипа на црвено-црните. Во малата сала при СЦ „Јане Сандански“ двата тима имаа прилика да ги покажат своите вештини. Во продолжение 60-сетина фотографии од овој “сестрински дуел“, кој мина во надигрување,  двете ... Read More »

Женските селекции на Македонија наскоро ќе ги дознаат ривалите

130-660x330

РФМ излезе со информација за престојните шампионати У17 и У19 за женските македонски селекции. Во истото се вели: Ве известуваме дека во канцелариите на ЕХФ во Виена согласно ранкингот во млади категории беше направена поделба на репрезентациите учеснички за младински категории во женска конкуренција (W17) и (W19) кои ќе се одиграат во летниот период во 2021 година. За генерацијата до 17 години македониските репрезентативки ќе биде учеснички на шампионатот во Литванија (07–15.08.2021 година), ... Read More »

Денес, двете екипи на ЖРК Вардар ги „палат моторите“

zrk

Денес завршува зимската пауза на двете екипи во женскиот ракометен тим „Вардар“. Сениорската и кадетската екипа денес ќе ги „запалат моторите“ на првиот собир во 2021 година. Повозрасните предводени од Драгана Ристова во Спортскиот центар “Јане Сандански“ својот прв ракометен час ќе го имаат напладне (12:00 часот). Тие започнуваат со пролетните подготовки како 4-то пласирани на табелата, место на кое ... Read More »

ЖРК Вардар: Голема благодарност до РФМ за финансиската поддршка која ни е доделена

Ракометната федерација на Македонија преку две свои програми одобри финансиски средства за нашиот ЖРК Вардар. Од тимот се заблагодаруваат до „Куќата на ракометот“ за оваа поддршка во овој период во кој целиот спорт за време на глобалната пандемија е во проблеми, особено егзистирањето на женските колективни спортови. …РФМ  обезбеди стрества преку програмата за поддршка на тимовите кои имаат младински екипи ... Read More »

„Или/Или“ со близначките Коцеви од кадетскиот тим на ЖРК Вардар

kk

За жал се уште нема одлука за старт на младинските ракометни лиги, дел од кадетскиот тим на Вардар се сестрите близначки Коцева Борјана и Бојана Коцева. Станува збор за девојки со голем потенцијал едни од главните полуги на тимот кој го предводат Платон и Папуџиева. Бојана доби прилика оваа есен да настапува за сениорите каде одлично се адаптираше. Девојката со ... Read More »

„Лавици“ на тест-дуел во Автокоманда

ll-660x330

Девојките на Платон и Папуџиева,   гостуваат кај тимот на ЖРК Металург на контролен-напревар, третти за нив на за време на овие летни подготовки. Во првиот го совладаат сениорскиот тим на Спартак, на втората средба беа подобри од Ѓорче Петров, и на двата дуели играа во гости.  Кадетки на ЖРК Вардар со соодветната екипа на сино-белите ќе се сретнат денес,  во 14:00 часот во салата „Автокоманда“ ... Read More »

(ФОТО) Царчев со последна смотра пред утрешната прва битка во Супер лигата

119771296_631981857686181_1034818833687754256_n

Денес, во Јане Сандански, тренерот на голмани на ЖРК Вардар, Александар Царчев го одржа последниот голмански тренинг пред почетокот на лигата кој е закажан за утре.  Царчев со своите „ангели“ како што ги нарекува  ја имаше последната смотра пред  утрешната битка. Според неговите зборови, првотимките Грујовска Симона, Илиќ Андреа и Трајковска  Јована биле на ниво, онака како што доликува на ... Read More »

Висока победа на новата „контролка“ за лавиците, совладан Ѓорче на гости со 15 позитива

012-660x330

Девојките на Платон и Папуџиева вчера гостуваа кај тимот на РК Ѓорче Петров,  кадетки на ЖРК Вардар беа гостинки во салата во населеното место Волково. „Лавиците“ во меч во кој доминираа во сите аспекти на ракометната игра дојдоа до висока победа со 15.гола повеќе, ние триумфиравме со резултат 40:25 (25:13). . Доминиравме по првата судиска свирка, постојано бевме чекор-два пред ... Read More »

Втора контролка за „лавиците“, попладнево гостуваме кај Ѓорче

521-660x330

Кадетскиот состав на ЖРК Вардар денес ќе го одигра својот втор контролен дуел за време на овие летни подготовки. Во првиот наппревар ние го совладавме сениорскиот тим на РК Спарткат Кисела Вода во „Круме Кепевски“. Девојките на Анжела Платон и Марија Папуџиева денес ќе гостуваат кај екипата на ЖРК Ѓорче Петров. Натпреварот ќе се одигра во 18:30 часот во салата ... Read More »