Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 12)

Младински лиги

ФИНАЛЕ!!! Кадетките ќе се борат за пехар, во 1/2-финалето „разбиен“ Феникс

a1-660x330

Кадетките на ЖРК Вардар се во финалето, тие денес на првиот меч на Ф-4 турнирот во Струга ја совладаа екипата на Феникс АМС. Девојките на Платон и Папуџиева го добија полуфиналето со резултат 30-25 (14-12). . Противникот на самиот почеток имаше две минимални водства (0-1 и 2-3), потоа црвено-црната машина зема замав. Влеговме во серија и со 6-0 направивме целосен ... Read More »

(Стрим) Кадетки 1/2-финале, Вардар-Феникс во 10 часот

13a

Денес во Струга се игра завршницата на ракометниот кадетски женски Ф-4 турнир. Во првото полуфинале кое започнува во 10-00 часот, се среќаваат нашиот Вардар и екипата на ЖРК Феникс АМС.  Полуфиналниот натпревар може да го погледнете на следниот ЛИНК! Read More »

Познат распоредот за настап на Медитеранските игри за дамите

1145-660x330-660x3301-660x330

Женската сениорска репрезентација на Македонија го дозна својот распоред за настап на Медитеранските игри, кои ќе се играат од 25 јуни во алжирскиот град Оран. На списокот Љубомир Савевски за настап на овие игри има место за пет вардарки. Репрезентацијата на Македонија,  првиот натпревар ќе го одигра на 30 јуни, а противник ќе биде селекцијата на Турција. Црвено-жолите девојки по натпреварот ... Read More »

Ф-4 кадетки: Феникс ривал во 1/2-финалето, завршницата се игра во Струга

4a

Викендов што следи е резервиран за женскиот кадетски завршен, Ф-4 турнир за кој веќе се познати деталите. Истиот ќе се игра во градот Струга, закажан е за во  сабота (11.06.2022), домаќин ќе биде салата „Нико Нестор“, односно тимот на ЖРК Стружанка. Покрај домаќинот  место на завршницата имаат девојките на Платон и Папуџиева, ЖРК Вардар и тимовите на Шампион и Феникс ... Read More »

(Фотогалерија) Кадетките со висока победа ставија „печат“ на Ф-4

a

Кадетките на ЖРК Вардар со победата над РК Сани 14 обезбедија пласман на завршницата, место на Ф-4 турнирот кој ќе го даде шампионот во кадетската конкуренција. Дуелот  во 1/4-финалето го добивме убедливо со резултат  42-22 (20-11), во продолжение ви носиме 60-сетина фотографии од оваа средба. Read More »

Кадетките ги дознаа ривалите за Ф-4 турнирот

284316517_10221527348715283_8060162030399114762_n

Во петокот, кадетките на ЖРК Вардар со победата над РК Сани 14 обезбедија пласман на завршницата, место на Ф-4 турнирот кој ќе го даде шампионот во кадетската конкуренција.  Девојките на Платон и Папуџиева вчера по одигрувањето на останатите дуел дознаа кои тимови обезбедија пласман на завршниот собир. Покрај нас втор патник е тимот на ЖРК Стружанка која на домашен терен ... Read More »

Преглед 10.коло! Кадетките на Вардар со 10/10, имаме најдобра одбрана и напад во лигата

265869353_10220663546560769_4511827982674700148_n

Минатиот викенд се одигра последното, десетто коло во женската кадетска група-А каде што настапува тимот на Платон и Папуџиева, кадетската екипа на ЖРК Вардар. Вардарки со победа и тоа 10-та на исто толку натпревари ја „запечатија“ групната фаза. Ние по ова коло завршивме со групната фаза како лидери, ова се постигнатите резултати: - ЖРК ВАРДАР - ЖРК ШАМПИОН 29:25 -ЖРК МЕТАЛУРГ-ЃОРЧЕ ... Read More »

Вардар во петок домаќин на Сани 14 на дуел од 1/4-финалето во кадетската лига

000000000000

Кадетките на ЖРК Вардар по доминацијата во Групата-А каде што завршија како лидери на табелата со максимални 30.бода по 10.коло ќе играат 1/4-финале кое на програмава е оваа недела. Ние како првопласирани ќе играме на домашен терен, 1/4-финалето се игра еден дуел кој ќе го даде патникот на завршниот Ф-4 турнир. Ривал во овој натпревар ни е екипата која заврши ... Read More »

Кадетките со победа над Шампион, групата ја завршивме со 10/10

000000000-2

Вчера во салата „Круме Кепески“ во последното, 10.коло од кадетската група-А, вардарки ја пречекаа екипата на Шампион. Девојките на Платон и Папуџиева дојдоа до победа со резултат 29-23 (14-12). На почетокот беше реми 2-2, потоа почнаа гостите да создаваат предност, поведоа со 3-5 а потоа водеа и со три плус при резултат 5-8 за нив, тие имаа повеќе од играта, ... Read More »