Friday ,01 December 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Познат распоредот за настап на Медитеранските игри за дамите
Познат распоредот за настап на Медитеранските игри за дамите

Познат распоредот за настап на Медитеранските игри за дамите

Женската сениорска репрезентација на Македонија го дозна својот распоред за настап на Медитеранските игри, кои ќе се играат од 25 јуни во алжирскиот град Оран. На списокот Љубомир Савевски за настап на овие игри има место за пет вардарки.

Репрезентацијата на Македонија,  првиот натпревар ќе го одигра на 30 јуни, а противник ќе биде селекцијата на Турција. Црвено-жолите девојки по натпреварот со Турција ќе треба да одиграат уште два дуели од групната фаза против Србија, односно Португалија.

Медитерански игри, жени, Група Б, распоред на натпревари:

30/06 11:00 часот, Македонија – Турција

01/07, 13:00 часот, Македонија – Србија

02/07, 13:00 часот, Португалија – Македонија

Во групата А ќе играат репрезентациите на Шпанија, Тунис, Хрватска и Алжир. Првите две репрезентации од А и Б групата ќе обезбедат место во полуфиналето.