Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 9)

Младински лиги

Максимовска и Радевска најдобри стрелци кај младинките, Ѓорѓиевска со најмногу одбрани

NASLOV-660x33

Младинската екипа на ЖРК Вардар предводена од Александар Царчев оваа есен касно започна со лигата, се одиграа три кола во 2022 година, останатите ќе се доигруваат во пролетниот дел. Во групата-А, вардарки имаат две победи на два меча (едно коло беа слободни),  нашите младинки  постигнаа 65.гола (32,50 просек дадени по дуел), имаат одлична одбрана со само 37.примени гола (18,50.примени по ... Read More »

Кадетките го совладаа Чаир во гости, Шехтанска со 15.гола

received_5929224473783012

Кадетките на ЖРК Вардар, вчера гостуваа кај тимот на Чаир. Девојките на Платон и Папуџиева победија со високи 31-43. Започна со по еден погодок за почетни, 1-1. Се играше рамноправно се до 5-5, потоа следеа наши минути. Со серија 1-5 црвено-црните дами поведоа со четири плус при резултата 6-10. Бевме подобар противник и на одмор заминавме со седум позитива, за ... Read More »

Младинките на Вардар убедливи против ЖРК Шампион

0

Вчера, младинките на ЖРК Вардар гостуваа кај екипата на Шампион, цевено-црните дами дојдоа до победа со резултат 21-32 (11-18). Девојките на Царчев и домаќинот играа рамноправен дуел на самиот почеток се до резултат 4-4. Потоа ние доминиравме на теренот, ги затворивме сите приодни кон нашиот гол, во напад казнувавме и со серија 0-5 поведовме со 4-9. Од тој момент до ... Read More »

Кадетките гостинки на ЖРК Чаир

000000000000000000000000000000000000000

Престојниот викенд во женската кадетска лига во нашата група-А каде што играат црвено-црните девојки ќе се одигра 5.коло. Во оваа рунда кадетскиот тим на  ЖРК Вардар е гостин тимот на екипата на Чаир, дуелот е закажан за задутре, сабота (24.декември, 2022). Натпреварот ќе се одигра во салата „7-ми Март“ со почеток во 13-00 часот. Read More »

Младинките во 2.коло гостинки на Шампион

4c

Младинките на ЖРК Вардар во 1.коло отворија со убедлива победа над Стружанка, следи 2.коло од групата-А каде што се натпреваруваат нашите дами оваа сезона. Девојките на Александар Царчев веќе задутре, четврток (22/12/2022) ќе гостуваат кај екипата на ЖРК Шампион. Дуелот од оваа втора младинска рунда  ќе се игра во салата „Методија Андонов-Ченто“ со почеток во 20-00 часот. Read More »

Кадетките без бодови од дуелот кај ЖРК Скопје

88888888888888888888888888888888888888888888

Кадетките на Вардар вчера гостуваа кај тимот на Скопје, на натпреварот кој се одигра во Спортскиот центар “Форца„ до победа дојде домаќинот со резултат 26-24 (13-14). Започнавме со по еден гол на двете страни за почетни 1-1, потоа  домаќинот успеа да се одлепи со три врзани гола на 4-1. Нашите девојки не се предадоа и успеаа да направат пресврт кога ... Read More »

Започнува младинската лига, Вардар во 1.коло против ЖРК Стружанка

8888

Викендов кој следи ќе биде резервиран за првото коло од сезоната 2022/2023 година во женската ракометна младинска конкуренција. ЖРК Вардар ќе настапува во групата-А, веќе е познат и првиот термин за настап во младинската лига на црвено-црните дами. Во сабота (10/12/2022) вардарки се домаќини на тимот на ЖРК Стружанка. Ние тимот од Струга ќе го пречекаме во салата „Круме Кепевски“ ... Read More »

Кадетките гостуваат кај ЖРК Скопје

888888888

Кадетките на викендов ги очекува 3.коло од сезоната 2022/2023, ќе атакуваме на прва победа, во првата рунда бевме слободни, во втората бевме поразени минимално на домашен терен. Викендов  кадетките на ЖРК Вардар ги очекува гостување кај екипата на ЖРК Скопје, натпреварот ќе се игра во сабота (10/12/2022) во спортскиот центар „Форца“. Оваа кадетска сребда од групата-А е закажана со почеток во 17 ... Read More »

Минимален пораз за кадетките на ЖРК Вардар во деби дуелот оваа есен

888888888888888888888888888888888888888

Кадетките на ЖРК Вардар  настапуваат во групата-А,денес во првиот меч на нас оваа есен  бевме  домаќин на Ѓорче Петров. На дуелот во салата „Круме Кепески“ до победа дојде ривалот со минимални 25-26 (14-13). Гостинот поведе на старот со 0-3, вративме со серија 4-1 и дојдовме до резултатска симетрија (4-4). Бевме во налет и успеавме да се одлепиме на три гола предност, црвено-црните кадетки ... Read More »

Кадетките против ЖРК Ѓорче Петров во првиот натпревар од новата сезона

22-660x330

Кадетките на ЖРК Вардар ќе настапуваат во групата-А, минатиот викенд истата започна со одигрување на два дуела, црвено-црните дами беа слободни во 1.коло. Веќе викендов девојките на Платон и Папуџиева ги очекува првиот дуел во лигата. ЖРК Вардар ќе биде домаќин на Ѓорче Петров,  мечот се игра задутре (сабота) 03/12/2022 во салата „Круме Кепески“. Натпреварот е закажан со почеток во ... Read More »