Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 8)

Младински лиги

Младинките на Вардар остануваат лидери, убедливи и со РК Илинден

22

Младинките на ЖРК Вардар, вчера „гостуваа“ кај тимот на РК Илинден на дуел кој се одигра во салата „Круме Кепески“ во Кисела Вода. На оваа средба од младинската група-А, црвено-црните девојки дојдоа до лесна и убедлива победа со резултат 16-33 (8-20). Двата тима започнаа со по еден погодок во противничките мрежи за почетни 1-1, ривалот само во тој момент на ... Read More »

Кадетките домаќини на ЖРК Чаир во сабота

00000000000000000000000000000000000000000000

Кадетките на ЖРК Вардар овој викенд ќе одиграат дуел во рамки на Групата-А, на програмата е 10.коло, на истото избраничките на Анжела Платон и Марија Папуџиева се домаќини. Натпреварот на црвено-црните девојки против тимот на ЖРК Чаир од Скопје е закажан за задутре, сабота (18,март). Оваа средба ќе играме во салата „Круме Кепески“ во скопската населба Кисела Вода со почеток ... Read More »

Младинките во четврток против ЖРК Илинден

335829708_948047459561937_173054001462307062_n

Младинките на ЖРК Вардар  одиграа три дуели во изминатите четири кола (еднаш беа слободни) и остварија максимален успех со 9.бода се лидери на табелата во групата-А. Следен предизвик за девојките на Александар Царчев е дуелот против тимот на РК Илинден од истоимената скопска населба. Дуелот е закажан за задутре (четврток, 16/03/2023). Натпреварот ќе се одигра во салата „Круме Кепески“ во ... Read More »

Царчев: Подготовени сме, ќе атакуваме на пехарите оваа пролет

46

 Завшува долгата зимаска пауза за ракометарките во земјава, од утре со настапот во првото коло од плеј-офот започнува пролетниот дел од сезоната, во првата рунда ривал  на вардарки ни е  екипата на Металург во дербито кое го играме на домашен терен. Кормиларот на ЖРК Вардар, тренерот  Царчев Александар за зимските подготовки и утрешниот меч ни изјави: Подготовките се зад нас, ... Read More »

Младинките во првото пролетно коло домаќини на ЖРК Сани 14

0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Младинките овој викенд ќе го го играат првото пролетно коло во 2023 година, во оваа рунда црвено-црните девојки се домаќини. Избраничките на Александар Царчев, младинките на ЖРК Вардар ќе ја пречекаат екипата на РК Сани 14 во дуел од 4.коло во групата-А од младинската конкуренција.  Натпреварот ќе се игра во салата „Круме Кепески“ во скопската населба Кисела Вода во недела, ... Read More »

Кадетките без бодови од дуелот кај Ѓорче Петров

888888888888888888888888888888888888888-660x330

Кадетките на ЖРК Вардар, вчера одиграа дуел од својата конкуренција, тие гостуваа кај тимот на Ѓорче Петров-ЖРК, на оваа средба домаќинот не совлада со резултат 29-25 (13-12). Оваа средба започна рамноправно со почетни два гола во двете мрежи за 2-2 на стартот. Домаќинот имаше повеќе од играта и успеа да се одлепи на четири гола, дотогаш најголемата предност за нив ... Read More »

Кадетките денес гостуваат кај ЖРК Ѓорче Петров

88

Кадетките на ЖРК Вардар, во рамки на 7.коло од групата-А ќе го одиграат првиот официјален натпревар во 2023 година. Црвено-црните дами гостуваат кај тимот на Ѓорче Петров-ЖРК, дуелот кој на програмата е денес, сабота (25/02/2023) ќе се игра со почеток во 13-00 часот. Тимот на ѓорчепетровки ќе не пречека во салата „Христо Ботанџиев“ во Ново Село. Read More »

Победнички старт на „Пирин Куп“ за генерацијата 2008, избраниците на Колев подобри од Септември Софија

IMG_20230215_132846

Генерацијата 2008 на ФК Вардар предводена од Влатко Колев со победа го стартуваше меѓународниот турнир „Пирин Куп“ кој се игра во Сандански (Бугарија). Денес, вардаровите надежи во рамките на 1.коло беа подобри од екипата на Септември Софија 2 со резултат 4:0. На полувреме имавме водство од 2:0 со головите на Ендрид Кадрији и Дамјан Буцевски. Во вториот дел во листата ... Read More »

Среќен роденден Платон Анжела

11

Денес свој роденден слави предводникот на кадетскиот состав на ЖРК Вардар, Анжела Платон. Предводникот на кадетскиот тим, екипа која бележи успеси во свооите категори, од нејзиниот тим излегоа голем број на вардарови првотимки, но и првотимки во целата сениорска лига, кадетски и младински репрезентативки. Честитки од редакцијата на Вардар фанс до  поранешниот играч на Кометал Ѓорче Петров и репрезентативка на Македонија, Платон има оставено голем “белег“ во Македонскиот ракомет. ... Read More »

Среќен 18.роденден Стефаноска Сара

sara22-607x330-607x330-607x330

Една од најмладите ракометарки на ЖРК Вардар,  бекот Стефаноска Сара, денес прославува свој 18.роденден. Станува збор за ултра талентирана млада ракометарка која по враќањето од повредата блесна оваа есен и втор стрелец на тимот во сениорската конкуренција. Редакцијата на Вардар фанс и го честита полнолетството на Стефаноска. Среќен роденден Сара! Read More »