Thursday ,11 August 2022
Последни:
Home > ЖРК Вардар > МИ: Миновска и Коцеви со 10.гола во мрежата на Алжир
МИ: Миновска и Коцеви  со 10.гола во мрежата на Алжир

МИ: Миновска и Коцеви со 10.гола во мрежата на Алжир

Денес, женската ракометна репрезентација на Македонија го освои седмото место на ракометниот турнир на Медитеранските, во   град Оран, Алжир.

Ракометарките во мечот за седмото место беа подобри  домаќинот Алжир со убедливи 31-23. Веќе од првите минути од средбата, црвено-жолтите избранички на Савевски тргнаа  силно, па на полувреме имаа предност од пет гола, 17-12. Во вториот дел само рутински го приведоа мечот до самиот крај. Ја контролиравме средбата,  ние победовме со осум гола повеќе односно  со конечни 31-23.

Вардарки имаа одлични настапи, крилото Сара Миновска натпреварот го заврши со пет погодоци, гол помалце односно четири погодоци впиша Коцева Бојана, Борјанаимаше еден погодок.